Dudak dolgusunun erimesiyle alerjik reaksiyon gösteren kadın, hastanelik oldu! Yanlış dudak dolgusu, körlüğe neden olabilir

Dudak dolgusunun erimesiyle alerjik reaksiyon gösteren kadın, hastanelik oldu! Yanlış dudak dolgusu, körlüğe neden olabilir

Yaptırdığı dudak dolgusunun birkaç saat içerisinde yüzünü ve dudaklarını ne hale getirdiğini sosyal medya hesabından paylaşan kadın; çok ağrısının olduğunu, konuşmakta ve tükürüğünü tutmakta zorlandığını, hatta yüzünden boynuna kadar şişliğin devam ettiğini belirtti. İşte, yanlış dudak dolgusunun riskleri...

Dudak dolgusu sonrasında en sık karşılaşılan problemler arasında şişlik, morarma, alerjik reaksiyonlar, dudak asimetrisi, enfeksiyon riski ve dolgunun beklenenden kısa sürede kaybolması yer alıyor. Şişlik ve ödem, işlemin doğal bir yan etkisi olup genellikle birkaç gün içinde kendiliğinden geçer.

Morarma ve renk değişiklikleri ise geçici bir durum ve dudakların eski tonuna dönmesi birkaç haftayı bulabilir. Nadiren de olsa alerjik reaksiyonlar ve hassasiyet görülebilir, bu nedenle doğru dolgu malzemesi seçimi önemli.

YANLIŞ DUDAK DOLGUSU KÖRLÜĞE NEDEN OLABİLİR

Günümüzde en popüler estetik uygulamalardan biri haline gelen dudak dolgusu, güzellik merkezlerinde sağlık personeli ve işin uzmanı olmayan kişiler tarafından yapıldığında kötü sonuçlar doğurabiliyor. Yanlış uygulanan dolgu materyalleri geri dönüşü olmayan doku ölümlerine ve körlüğe kadar varan problemlere yol açabiliyor.

Dermatoloji Uzmanı Doktor Aykut Aldemir, dolgu ömrünün yaklaşık 1 yıl olduğunu belirterek, "Yaptığımız dolgu materyalleri hyalüronik asit içermekte. Biz bu dolgu materyallerini geçici olarak hastanın dudak bölgesine iğnelerle ya da ucu keskin olmayan travmatize edici etkisi olmayan materyallerle uygulamaktayız. Bu materyallerle uyguladığımızda dolgu ömrü 1 yıl kadar sürmekte ve sonrasında tekrar dolgu ömrü dolduğunda yeniden işlem yapılmakta" dedi.

doktor-aykut-aldemir-yorumlar.jpg
Dr. Aykut Aldemir

"GÜZELLİK MERKEZLERİNDE YAPILAN DOLGU İŞLEMLERİNDEN KAÇININ"

Uzm. Dr. Aykut Aldemir, hekimler olarak dolgu işlemini kontrollü bir şekilde uyguladıklarını ve sağlık personeli olmayan kişiler tarafından yapılan işlemlerin geri dönüşü olmayan komplikasyonlara yol açtığını belirterek şunları söyledi:

"Sağlık personelleri olmayan kişiler tarafından güzellik merkezlerinde uygulanmakta ve kontrolsüz bir şekilde dolgu işlemi yapılmakta. Biz, hekimler olarak dolgu işlemini uygularken oldukça çekinerek temkinli uygulamaktayız. Komplikasyonlar olduğu için oldukça yavaş ve az miktarda kişileri kontrole çağırarak uygulamaktayız.

Ancak dışarıda oldukça yaygın şekilde kullanılan hyoropen kullanımı direkt dolgunun ani bir şekilde deri altına, dudak bölgesine yoğun bir şekilde uygulanmasıyla sonuçlanıp, sonrasında yoğun komplikasyonlar olabiliyor. Özellikle damara dolgu maddesinin verilmesiyle o bölgede yoğun doku ölümleri ve geriye dönüşü olmayan kayıplar olabilmekte.

O bölgedeki damar ağlarının birbirine bağlanmasından kaynaklı olarak o bölgede yine damar içine hyalüronik asit dolgu materyalinin verilmesiyle körlüğe kadar gidebilecek komplikasyonlar olabilmekte. Dolayısıyla bu tarz işlemler mutlaka hekimler tarafından, uzmanlık eğitimi almış kişiler tarafından yapılmalıdır. Kesinlikle güzellik merkezlerinde ya da başka yerlerde sağlık dışı personeller tarafından kesinlikle bu işlemler uygulanmamalıdır."

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN