Back To Top
Kahve iç kanser riskini azalt

Kahve iç kanser riskini azalt

 - Son Güncelleme: 10.11.2019 Pazar 13:14
Kahve iç kanser riskini azalt
- A +

Queen’s Belfast Üniversitesi’nden bilim insanları, antidoksan ve kafein içeren kahvenin karaciğer kanserinin gelişme riskini yarı yarıya azalttığını tespit etti.

MedicalXpress’in aktardığına göre, bilim insanları 7.5 yıl boyunca yaklaşık 472 bin kişi üzerinde araştırma yaptı. Aralarından yüzde 75’ten fazlasının düzenli olarak kahve tükettiği belirtildi. Araştırma, öğütülmüş veya hazır kahve seven insanların, kahve içmeyenlere göre karaciğer kanserinin en yaygın şekli olan hepatoselüler karsinom riskinin yüzde 50 daha az olduğunu ortaya koydu. Kahve tüketen gönüllülerin diğerlere göre daha sık sigara içtiği ve alkol tükettiği, kolesterol oranının da daha yüksek olduğu, ama bunun kansere yakalanma şansını artırmadığı kaydedildi. Bununla birlikte bu grubun diyabet, siroz, safra taşı ve mide ülseri gibi hastalıklara yatkınlığı da olmadığı ifade edildi. Kahvenin organizma üzerindeki olumlu etkisinin sebebi, yüksek oranda antioksidan ve kafein içermesi olarak açıklandı. 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN