Yükte ağır pahada daha da ağır! Yıllar sonra yeniden bulundu: Ağırlığının tam 3 katı altın ediyor

Yükte ağır pahada daha da ağır! Yıllar sonra yeniden bulundu: Ağırlığının tam 3 katı altın ediyor

Mısır Kraliçesi Kleopatra da dahil kuşaklar boyunca Mısır’da gücün sembolü olarak kullanılan o ürün yeniden gündemde. Değeriyle dikkat çeken ürün şimdilerde tekrardan üretiliyor…

Tyrian moru, Mısır için oldukça önemli bir ürün. Öyle ki yüzyıllar boyunca ülkede gücün sembolü olarak kullanılmış. Şimdilerde ise Tunuslu Mohammed Ghassen Nouira, yüzyıllardır olmayan ve eskiden ağırlığının 3 katı altın değeri taşıyan bu ürünü yeniden oluşturdu.

Nouria, şimdilerde dünyadaki bütün sergilerde gerçek Tyrian moruna benzeyen pigmentler ve boyalı ürünler sergiliyor.

tyrian-moru-2.jpg

AKLINA DÜŞEN EFSANE İLE HİKAYESİ BAŞLADI

Nouria’nın üretime başlaması ise 2007 yılına dayanıyor. 2007 Eylül ayında Tunus’taki bir plajda öğle yemeği yedikten sonra yürüyüşe başlayan Nouria olanları BBC’ye şöyle anlatıyor:

"Önceki gece korkunç bir fırtına olmuştu, dolayısıyla kumun üzerinde denizanası, deniz yosunu, küçük yengeçler ve yumuşakçalar gibi çok sayıda ölü yaratık vardı."

Ardından çatlak bir salyangozdan sızan kırmızı mor karışımı sıvıyı fark eden ve aklına okulda dinlediği Tyrian moru efsanesi hikayesi gelen Nouria, takıntılısı olduğu Kleopatra da dahil olmak üzere nesillerdir tanınan hükümdarlar için bir güç işareti olarak düşündüğü bu ürünü yeniden üretmeye karar verdi.

tyrian-moru-1.jpg

Şimdilerde dünyanın en önemli ürünleri arasında yer alan kırmızımsı-mor doğal boya, Murex ailesinin deniz salyangozlarından üretimini yaptığı berrak bir sıvı olarak ilk kez dünyada tanınmıştı. Boyanın çıkarılması binlerce salyangoz ve emek gerektirdi. Fakat, 15. Yüzyılda boyanın çıkarılma işlemi ve kullanımına dair bilinen tarifler ortadan kayboldu ve boyanın varlığı da unutuldu.

Nouri boyayı üretmeye yeniden karar verdiğinde ise Tunus’un kuzeydoğusundaki küçük kulübesinde, son 16 yılının neredeyse tamamını bu renge benzer bir renk üretmeye ayırdı.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN