Hollanda Temyiz Mahkemesi sokağa çıkma yasağını haklı buldu

Hollanda Temyiz Mahkemesi sokağa çıkma yasağını haklı buldu

Hollanda Temyiz Mahkemesi, hükümetin Kovid-19'la mücadale etmek amacıyla yürürlüğe soktuğu sokağa çıkma yasağının gerekli olduğuna hükmetti. Hollanda 2.Dünya savaşından beri sokağa çıkma yasağı uygulamıyordu.

Hollanda hükümeti ocak ayından itibaren yürürlüğe soktuğu sokağa çıkma yasağı, "Virüs Gerçeği" (Virüs Waarheid) adlı örgütün başvurusu üzerine, 16 Şubat'ta Lahey Mahkemesi tarafından iptal edilmişti.

Temyiz Mahkemesi, salgın nedeniyle sokağa çıkma yasağının uygulanmasını gerektiren olağanüstü koşullar olduğunu vurgulayarak, yerel mahkemenin ihtiyati tedbir kararını bozdu.

TEMYİZ MAHKEMESİ YASAĞI HAKLI BULDU

Hollanda'nın Bilim Kurulu olan, Salgın Yönetim Ekibi'nin tavsiyelerinin, hükümetin sokağa çıkma yasağı kararı alması için yeterli bir neden olduğu vurgulanan kararda, "Mahkeme, sokağa çıkma yasağının getirilmesinin orantılı olduğu ve diğer seçeneklerin makul bir şekilde mevcut olmadığı görüşündedir. Dolaşım hakkı gibi temel hakların geçici ve sınırlı ihlali, bu nedenle haklıdır" denildi.

Öte yandan yerel mahkeme, 21:00-04:30 saatleri arasında uygulanan sokağa çıkma yasağının "hareket özgürlüğü ve mahremiyet hakkını" ciddi biçimde ihlal ettiğine karar vermişti.

Mahkeme, sokağa çıkma yasağının yeterli yasal dayanaktan yoksun olduğunu belirterek, kararın derhal iptaline hükmetmiş, aynı gün hükümet tarafından temyiz başvurusu yapmıştı.

Hollanda hükümeti, dava sonuçlanmadan, sokağa çıkma yasağının devam edebilmesi için gerekli yasal düzenlemeyi hazırlamış ve geçen hafta meclis ve senato tarafından onaylanan düzenleme ile hükümete 3 haftalığına olağanüstü yetkiler kullanma izni verilmişti.

Hükümet, 2 Mart'ta sona erecek olan sokağa çıkma yasağını 15 Mart'a kadar uzattı. Yasağın bu tarihten sonra da devam edip etmeyeceğine gelecek hafta karar verilecek.

VAKA SAYILARI AZALDI

Hollanda'da Ocak ayı ortalarında uygulanmaya başlanan sokağa çıkma yasağına da içeren sıkı önlemlerin ardından, günlük ortalama koronavirüs vaka sayıları 11 binden, 3 bin 600'e geriledi. Günlük ortalama can kaybı da 30'a kadar indi.

Ülkede şu ana kadar koronavirüs testi pozitif çıkanların sayısı 1 milyon 73 bin 971 olarak belirlendi. Covid-19'a bağlı olarak toplam 15 bin 436 kişi de hayatını kaybetti.

 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN