09.04.2020  03:24
SON GÜNCELLEME: 
09.04.2020  11:15

İhracattaki bozulma 2008 krizini bile geçti

İSO Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, salgın nedeniyle mart ayında sert geriledi. 50’nin üzerinde ölçülen endeks, 35 puan seviyesine kadar indi. Markit Direktör Yardımcısı Harker “İhracat iklimindeki bozulma, 2008-2009 küresel finansal krizinin tüm aşamalarından daha kötü düzeyde gerçekleşti” dedi.

+
-

 ALİ YILDIRIM/İSTANBUL

Türkiye imalat sektörünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet koşullarını ölçen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi virüslü verileri açıkladı. Şubat ayında 50.4 olarak ölçülen endeks, Mart 2020’de 35.7 geriledi. Endeksteki sert düşüş, küresel finans kriz döneminden bile daha yüksek oranda gerçekleşti ve seri başlangıcı olan Ocak 2002’den bu yana en belirgin düzeyde kaydedildi. Endekste eşik değer olan 50’nin üzerinde ölçülen tüm rakamlar ihracat ikliminde iyileşmeye, 50’nin altındaki değerler ise bozulmaya işaret ediyor.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İhracat İklimi Endeksi hakkında değerlendirmede bulunan IHS Markit Direktör Yardımcısı Andrew Harker, şunları söyledi: “Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklim Endeksi, martta salgın etkisiyle küresel ekonomi üzerindeki etkisini ve hemen hemen tüm pazarların daraldığı bir ortamda ihracatçıların yeni sipariş alma konusunda karşılaştığı zorlukları ortaya koydu. İhracat iklimindeki bozulma, 2008-2009 küresel finansal krizinin tüm aşamalarından daha kötü düzeyde gerçekleşti. Henüz tünelin ucunda ışık belirtisinin çok az olduğu bu dönemde, önümüzdeki birkaç aya ilişkin beklentiler zayıf seyrediyor.” Martta IHS Markit PMI anketlerinin uygulandığı ülkelerin hemen hemen tamamında ekonomik faaliyetlerin daraldığı bildirildi. Virüsün yayılmasını önlemek için daha sıkı önlemlerin alınmasından önce anketin tamamlandığı Nijerya ve Hindistan, bu durumun istisnası iki ülke oldu.

Covid-19 salgını nedeniyle uygulanan sokağa çıkma yasağının ekonomi üzerindeki sert etkisinin yansıması olarak, üretimi en yüksek oranda gerileyen ülke, Türk imalat sektörü ihracatının yüzde 5’inden fazlasını oluşturan İtalya oldu. Salgının merkez üssünün Asya’daki başlangıç noktalarından Avrupa´ya kaymasıyla birlikte diğer Avrupa pazarlarındaki talep de birinci çeyreğin sonunda olumsuz etkilendi. Almanya, Birleşik Krallık, Fransa ve İspanya’daki ekonomik faaliyetlerde sert düşüşler gerçekleşti.
 

DİĞER HABERLER
Bolu Dağı'nda sağanak ve yoğun sis
Eczane çalışma saatlerinde değişiklik
3'üncü kez sokağa çıkacaklar
Dişçilerle ilgili net tarih paylaşılmadı
Boğazına leblebi kaçan bebek yatağa mahkum
Doğu Karadeniz'e sağanak ve fırtına uyarısı
Tüm yurt sağanak altında