İmamoğlu: Raylı sistemler ağını İstanbul’a kazandırmak için çalışıyoruz

İmamoğlu: Raylı sistemler ağını İstanbul’a kazandırmak için çalışıyoruz

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Kirazlı-Halkalı metro hattı inşaatında yaptığı konuşmada hattın ilk etabının 2023 yılında kullanıma başlanacağını duyurdu. İmamoğlu, İstanbul'un sorunlarının geçici tedbirlerle üstünün örtülmesinin mümkün olmayacağını dile getirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kirazlı-Halkalı metro hattı inşaatında konuştu. İmamoğlu, Kirazlı – Halkalı Hattı’nın ilk etabının 2023 yılında hizmete açılacağını duyurdu.

İstanbul'un birikmiş sorunlarının çok fazla olduğunu söyleyen İmamoğlu, bu sorunların küçük düzeltmelerle geçici veya sınırlı tedbirlerle üstünü örtmenin mümkün olmadığını dile getirdi.

T24'te yer alan habere göre; İmamoğlu'nun konuşmasında "Büyük hamleler yapmak ve kalıcı çözümler üretmek İstanbul için şarttır. Bu çerçevede İstanbul’un ulaşım sorununu da raylı sistemlerde büyük hamle anlayışıyla harekete geçirdik. Ve bu anlayışla çözmeye de kesinlikle kararlıyız. Çünkü İstanbul’un toplu taşıma sisteminin ana omurgası raylı sistemler olmak zorundadır. Başka türlü İstanbul’da ulaşıma çözüm olamazsınız" dedi.

İmamoğlu konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

"Çözüm olabilmek için elbette irade ister en başta akıl ister plan proje ister ve kesinlikle çok büyük de bütçeler ister. O nedenle İstanbul’un yeni yönetimi olarak hiçbir engellemeye kafamızı takmadan bütün bu girişimlere rağmen durmuyoruz. Bütün İstanbul’u sarmış raylı sistemler ağını İstanbul’a kazandırmak için gece gündüz çalışıyoruz. Büyük adımlar atıyor ve büyük hamleler yapıyoruz.

'DOĞRU CEVAP VERMEK ÖNEMLİ'

1994-2019 yıllar arasında İstanbul'da yıllık ortalama 5 km'den daha az metro inşa edilmiştir. Dünyanın İstanbul'a benzer büyüklükleri olan kentlerinde ise aynı dönemlerde 25 ila 30 km raylı sistem inşa edilmiş. İstanbul 6'da bir performans ortaya koymuş. Her birimiz de şahidiz ki bunun 17 yılı aslında hükümetle İstanbul'daki yerel yönetimin aynı dönemde bu şehre hizmet etmesine rağmen elbette her birimiz 'her İstanbullu ne der?' Diye sormalıdır.

Tabii ki bu soru kadar doğru cevap vermek de önemlidir. Neden İstanbul'a bu kadar az raylı sistem yapıldı? Çünkü ne yazık ki dedim ya akıl, bilime inanç ister bu süreç ne yazık ki entegre bir ulaşım planı, bilimsel anlayış, şeffaflık, akılcı bir bütçe disiplini o dönemde yoktu. Onun yerine bilmenizi isterim ki üzülerek ifade ederim ki plansızlık ne yazık ki israf, siyasi hesapların önde tutulduğu bir dönem ve ne yazık ki kayırmacılık üzerinden projelerin önceliği tasarlanmıştır.

'DOSTLAR ALIŞVERİŞTE GÖRSÜN MİSALİ'

Bu ihalelerle ilgili bu parasızlık üzerine şehrin orasına burasına çukurlar kazılmış ve öylece bırakılmıştır. Tabiri caizse dostlar alışverişte görsün misali. Bu sürece de vatandaş bir metro inşaatı görsün anlayışıyla hareket edilmiştir."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (5)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
5 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN