İshal neden olur, ne iyi gelir?

Hemen herkesin yılda birkaç kez başına gelen ishal, kimi zaman tüketilen gıdalardan kimi zaman ise enfeksiyonlardan kaynaklanmaktadır ve çoğu zaman kendiliğinden geçmektedir…

İshal neden olur, ne iyi gelir?

İshal döneminde bağırsaklar zaten hareketli  olduğu için yağsız ve hafif yiyecekler tüketilmelidir. Bununla birlikte öğünler sık sık ve az olmalı, vücudun kaybettiği suyun yerine koyulabilmesi için de bol bol su içilmelidir.

İSHAL NEDİR?

İshal çok çeşitli nedenlerle olabilir ve genellikle bir ila üç gün içinde kendiliğinden geçer. İshaliniz olduğunda, acilen tuvalete hızla koşmanız gerekebilir ve bu normalden daha sık olabilir. Ayrıca şişkin hissedebilir, alt karın krampları yaşayabilir ve bazen mide bulantısı yaşayabilirsiniz.

Çoğu ishal vakası kendi kendini sınırlasa da (belirli bir süre ve sabit bir şiddet seviyesinde), bazen ishal ciddi komplikasyonlara yol açabilir. İshal dehidratasyona (vücudunuz büyük miktarda su kaybettiğinde), elektrolit dengesizliğine (hayati vücut fonksiyonlarında anahtar rol oynayan sodyum, potasyum ve magnezyum kaybı) ve böbrek yetmezliğine (böbreklere yeterli kan/sıvı verilmemesi) neden olabilir. İshal olduğunuzda dışkı ile birlikte su ve elektrolit kaybedersiniz. Kaybedilenleri yerine koymak için bol miktarda sıvı içmelisiniz. Dehidrasyon çözülemezse (iyileşmezse), kötüleşirse ve yeterince ele alınmazsa ciddi hale gelebilir.

KİMLER İSHAL OLABİLİR?

Herkes ishal olabilir. Birçok insanın yılda birkaç kez ishal olması alışılmadık bir durum değildir. Çok yaygındır ve çoğu insan için büyük bir endişe kaynağı değildir.

Bununla birlikte, ishal, aşağıdakiler dahil bazı insan gruplarında ciddi olabilir:

Küçük çocuklar.

Yaşlı yetişkinler (yaşlılar).

Tıbbi durumu olanlar.

Bu insanların her biri için ishal başka sağlık sorunlarına neden olabilir.

İshal sağlığınıza zarar verebilir mi?

Genel olarak ishal kendi kendini sınırlar ve müdahale olmaksızın geçer. İshaliniz tamamen düzelmez ve tamamen çözülemezse, komplikasyon riski altında olabilirsiniz (dehidratasyon, elektrolit dengesizliği, böbrek yetmezliği ve organ hasarı).

İyileşmeyen veya geçmeyen ishaliniz varsa veya dehidrasyon belirtileri yaşıyorsanız, sağlık uzmanınızı arayın. Bu semptomlar şunları içerebilir:

Koyu renkli ve az miktarda idrar veya idrar üretimi kaybı.

Hızlı kalp atış hızı.

Baş ağrısı.

Kızarmış, kuru cilt.

Sinirlilik ve kafa karışıklığı.

Sersemlik ve baş dönmesi.

Şiddetli mide bulantısı ve kusma, ağızdan herhangi bir şeyi tolere edememe veya tutamama.

İSHAL NEDEN OLUR?

Kendi kendini sınırlayan ishallerin çoğunun nedeni genellikle belirlenmez. İshalin en yaygın nedeni bağırsağınızı enfekte eden bir virüstür (viral gastroenterit). Enfeksiyon genellikle birkaç gün sürer ve bazen "bağırsak gribi" olarak adlandırılır.

İshalin diğer olası nedenleri şunları içerebilir:

Bakteri enfeksiyonu.

Diğer organizmalar tarafından enfeksiyonlar ve önceden oluşturulmuş toksinler

Sindirim sistemini bozan yiyecekler yemek.

Belirli yiyeceklere karşı alerjiler ve intoleranslar (Çölyak hastalığı veya laktoz intoleransı ).

İlaçlar.

Radyasyon tedavisi.

Yiyeceklerin emilim bozukluğu (zayıf emilim).

İSHALİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

İshaliniz olduğunda yaşayabileceğiniz semptomlar, hafif veya şiddetli olup olmadığına ve ishalin nedeninin ne olduğuna bağlı olarak değişebilir. Şiddetli ishal vakaları ile tedavi edilmesi gereken tıbbi bir durum arasında bir bağlantı vardır.

İshaliniz olduğunda, tüm bu semptomları veya sadece birkaçını yaşayabilirsiniz. İshalin ana semptomu gevşek veya sulu dışkıdır.

Hafif ishalin diğer semptomları şunları içerebilir:

Karında şişkinlik veya kramplar.

Güçlü ve acil bir bağırsak hareketine sahip olma ihtiyacı.

Mide bulantısı.

Şiddetli ishaliniz varsa, aşağıdaki gibi belirtiler yaşayabilirsiniz:

Ateş.

Kilo kaybı.

Dehidrasyon.

Şiddetli acı.

Kusma.

Kan.

Şiddetli ishal, önemli komplikasyonlara neden olabilir. Bu semptomlara sahipseniz, sağlık uzmanınızı arayın ve tıbbi yardım isteyin.

ishal-neden-olur-ne-iyi-gelir.jpg

İSHALE NE İYİ GELİR?

Baharatlı, yağlı ve özellikle kızartılmış yiyecekler bağırsaklara ağır geleceği için, bu dönemde daha hafif yiyeceklerin tüketilmesi önerilmektedir. Bunların arasında;

Muz, 

Haşlanmış patates

Sade beyaz pirinç, 

Elma püresi,

Ekmek veya tost

Baharatsız kraker bulunmaktadır.

Gün içinde sık sık ama küçük öğünlerle bu yiyecekleri tüketmek ishalinizin hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Bununla birlikte, ishal döneminde ne yendiği kadar ne içildiği de önemlidir. Vücut ani su kaybı yaşadığı için kaybedilen suyun yerine koyulması hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle ishal olan kişi bol bol su içmelidir. 

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN