Jack Dorsey'in tweet'i 3 milyon dolara Türk’e satıldı! İşte o Türk

Jack Dorsey'in tweet'i 3 milyon dolara Türk’e satıldı!  İşte o Türk

Twitter'ın kurucusu Jack Dorsey'in 15 yıl önce attığı ilk tweet açık arttırma ile satıldı. Jack Dorsey attığı 3 farklı Twitter paylaşımını 3 milyon dolara Sina Estavi adlı bir Türk satın aldı.

Bir süre önce açık arttırma ile satılacağı açıklanan Jack Dorsey'in ilk tweet'i NFT ile sertifikalamış olarak satışa çıkarıldı. Bu paylaşımı Türk asıllı olan Sina Estavi 3 milyon dolara satın aldı. Estavi'nin şu anda 3 farklı Twitter paylaşımını satın almış oldu.

jack-dorsey-tweet.jpg

ELDE EDİLEN GELİRİ BAĞIŞLADI

İlk tweet’in atılmasının ardından 15 yıl geçmesinin ardından NFT yöntemiyle satışa çıkartılan paylaşım, yaklaşık 3 milyon dolara satıldı. Dünyanın ilk atılan tweet’i olan paylaşımın sahibi ise blockchain şirketi Bridge Oracle‘ın CEO’su ve Türk asıllı Sina Estavi oldu.

Açık artırma yoluyla satışa çıkacağı duyurulan Twitter paylaşımına gelen en yüksek teklifi değerlendiren Dorsey, paylaşımın satışından elde ettiği geliri de geliri “Directly Africa Response fund“a bağışladı. Mezvubahis olan yaklaşık 3 milyon dolar 50 BTC’ye tekabül ediyor.

sina-estavi-kimdir.jpg

SİNA ESTAVİ KİMDİR? NE İŞ YAPAR?

Sina Estavi, kripto para alım ve satım platformu Cryptoland'in ve Malezya merkezli Bridge Oracle'ın CEO'sudur.

Jack Dorsey'in, Valuables BY Cent sistemi üzerinden ilk tweetini satın alan Sina Estavi, "Aslen Türk'üm." Paylaşımında bulundu. Estavi, yaptığı satın alımla birlikte Tweet'in meta verilerini ve dijital imzalı bir sertifikasını elde edecek.

Sina Estavi'nin Intagram'da 1 milyon Twitter'da ise 70 bin takipçisi bulunuyor.

jack-dorsey-kimdir.jpg

JACK DORSEY KİMDİR?

Twitter ve Square'in kurucusu olan Amerikalı yazılım mimarı ve işadamı Jack Dorsey 19 Kasım 1976'da Fairmont City, Illinois Amerika'da doğdu.

Dorsey 13 yaşına kadar St Louis Missouri'de büyüdü. Bishop Dubourg Lisesine gitti ve daha sonra Missouri University of Science and Technology Üniversitesi'nde okudu.

Çalışma hayatına başladığında Kaliforniya'ya taşındı.

TWITTER'I KURDU

Ülkemizde ve Dünya’da en çok kullanılan 2 sosyal ağdan biri olan, özellikle siyasilerin çok sık ziyaret ettiği, kullandığı bir site olan Twitter'ı kurdu. Twitter özellikle 2008 seçimleri ve bu dönemden sonra çok daha sık kullanılmaya başlanan kaliteli bir sosyal ağdır. 

Açılış ve hizmet süresi daha önce ki zamanlarda başlasa da, kurucusu Jack Dorsey 2006 yılında gelişimi için daha fazla ağırlık vererek daha da duyulmasını sağladı.

Büyük şirketlerin, siyasi parti ve liderlerinin, hatta ABD Devlet Başkanı olan Barack Obama’nın bile sürekli takip ettiği bir sosyal ağ oluşmuş oldu.

Aslında çok fazla kullanılabilir özelliği olmasada kişisel düşünceleri 140 karakter ile anlatmanızı sağlayan ve tüm takipçilere bu paylaşımı sunan bu sistem ilerleyen zamanlarda çok daha fazla gelişecektir. Bunun için Jack Dorsey’in çalışmalarının olduğunu bir çok açıklamasından biliyoruz.

GOOGLE'YE 2 KERE HAYIR DEDİ

Daha önceden Amerikan Business Insider dergisinin yayınlarında Jack Dorsey’in, Google’nin Twitter’i satın alma tekliflerine iki kez hayır yanıtı verdiğini açıkladı. Google son olarak Twitter için 2.5 milyar dolar vermeye hazır olduklarını açıklamışlardı. 

Bunun üzerine açıklama yapan Jack Dorsey, “Bu teklif bana göre bir hakarettir, siz böyle küçük bir paraya Twitter’i almayımı düşünüyorsunuz.” açıklamasını yapmıştı.

Her geçen gün daha fazla kullanıcıyı bünyesine katan Twitter’in efsana kurucusu Jack Dorsey, hem düşünceleri ile hemde gelen tekliflere direk verdiği olumsuz cevapları ile Twitter’in ne kadar kaliteli ve önemli bir site olduğunu ortaya atıyor.

SQUARE'YI KURDU

Jack 2006 yılında Twitter‘ı kurarak başladığı serüvene, Square‘ı kurarak devam etti. 

Girişimcilik derslerine konu olabilecek bu iki girişimden Twitter‘ın etkisini hepimiz biliyoruz. Arap Baharı devriminden, günümüzdeki sosyal medya dalgalanmalarına kadar iletişim alanında müthiş bir etki yarattı.

Öte yandan Square, finansal sistem ve kredi kartlarını tümden değiştirecek gibi gözüküyor. 

Çünkü artık bankada bir hesap açmadan, çek karnesi almadan kuaför, çiçekçi gibi küçük işletmelerin müşterilerinden akıllı telefonlarla(Iphone, Android) kredi kartı kabul etmesini sağlayan bir sistem Square. 

Kısa sürede önemli bir ciroyu yakaladı ve Türkiye’ye de yakında gelecek gibi gözüküyor. Daha şimdiden Verifone gibi piyasanın önemli POS üreticilerini tedirgin etmiş durumda.  Yani Square’in bir disruptive innovation(kesintiye uğratan inovasyon) olduğunu söyleyebiliriz.

EN YENİLİKÇİ 35 KİŞİDEN BİRİSİ OLDU

2008'de Technology Review'de "35 yaşın altındaki en yenilikçi 35 kişi"den biri seçildi.

Efsane girişimci Richard Bronson‘a göre, Jack müthiş bir yetenek ve kurduğu iki şirketi yönetmek yerine, başka girişimler hayata geçirmeli.

 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN