Kamu kurumu yasağa rağmen işçi çıkarttı

Kamu kurumu yasağa rağmen işçi çıkarttı

Ardahan İl Özel İdaresi Personel A.Ş.'d çalışan 57 işçi, işten çıkarma yasağına rağmen işten çıkarıldı. Duruma tepki gösteren işçiler "Pandemi döneminde işçi çıkarılmayacağı söyleniyor, bırakın özel sektörü devlet kurumundan işçi çıkarılıyor" dedi.

Ardahan İl Özel İdaresi Personel A.Ş. bünyesinde Köy Alt Yapısını Destekleme Projesi’nde (KÖYDES) çalışan 57 işçi, işten çıkarma yasağı olmasına karşın işten çıkarıldı.

Kamuda çalışan taşeron işçilerin kadroya geçişini düzenleyen 696 sayılı KHK kapsamında olmadığı değerlendirildi. Değerlendirmeyi 2018 yılında idareye gelen Mülkiye müfettişleri yaptı ve işçileri çıkarılması gerektiği yönünde rapor tuttu.

MESAİ BİTİMİNE 1 SAAT KALA İŞTEN ÇIKARILDILAR

İşçilere 4 Aralık 2020 günü işten çıkarıldıkları tebliğ edildi. Mesai saati bitimine 1 saat kala araçlarından indirilen işçilere, “İşten çıkarıldınız” denildi ancak pandemi ve kış koşulları hiç düşünülmedi. Üstelin koronavirüs pandemisi nedeniyle işten çıkarmak yasaktı.

Ardahan Valiliği ise yaptığı yazılı açıklamada, daha önce taşeronda çalışan işçilerin kadrolu olarak işe alınmasının mevzuata aykırı olduğu yönünde Mülkiye müfettişi raporu bulunduğu belirtilerek, durum şöyle anlatıldı:

“Kanun Hükmünde Kararnamede belirtilen şartları taşımayan ve hak sahibi olmayan kişilerin İl Özel İdaresi Personel A.Ş.’de istihdam edilmelerine ilişkin yapılan işlemin 375 sayılı KHK’nın geçici 23’üncü ve 24’üncü maddesine aykırı gerçekleştirildiği yönünde tespite yer verilmiştir.”

İŞÇİLER EYLEM YAPTI

Bu duruma tepki gösteren işçiler ise protesto eylemi yaptı. İşçiler işleri geri verilmediği takdirde Ankara’ya gideceklerini açıkladılar. İşçiler gece gündüz Ardahan halkına hizmet ettiklerini, ailelerinden uzak kaldıklarını belirterek, “Sonucu böyle olmamalıydı” dediler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya seslenen işçiler, “Pandemi döneminde işçi çıkarılmayacağı söyleniyor, bırakın özel sektörü devlet kurumundan işçi çıkarılıyor” diyerek çözüm beklediklerini dile getirdiler.

"HUKUKİ HATA"

Ardahan Baro Başkanı Osman Nuri Yıldız kamudaki taşeron işçilerin kadroya geçirilmesinin ardından 57 işçinin de kadroya alındığını, ancak 2018 yılında düzenlenen Mülkiye müfettişi raporuna dayanarak, işçilerin işten çıkarıldığını söyledi. Yıldız bu işçilerin işten atılmasını ‘hukuki hata’ diye değerlendirerek, “Ardahan İl Özel İdaresi bu işçileri kendi işinde istihdam ettiği için kadroya geçirildi. Raporda ise işçilerin kadroya geçme haklarının olmadığı belirtiliyor. Bu gerekçeyle işçilerin iş akitleri sonlandırıldı. Pandemide istihdam sıkıntısı değerlendirildiğinde, 57 aile ve çevresi ciddi anlamda mağduriyet yaşayacak” diye konuştu.

Yıldız, Ardahan’daki işçilerin de 696 sayılı KHK kapmasında olduğunu vurgulayarak, “İşçilerin mağduriyetinin pandemi koşullarında giderilmesi doğru işlem olacaktır. İdare bu işlemi gerçekleştirmezse, işçilerimize hukuki desteği vereceğiz. İdare bu yanlıştan kendi kararıyla dönmeli” dedi. 

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI UZATILDI

İş Kanunu'nun geçici 10. maddesinin birinci ve ikinci fıkralarında belirtilen süreler de 17 Kasım 2020'den itibaren 2 ay uzatıldı.

Söz konusu fıkralarda, her türlü iş veya hizmet sözleşmesinin, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzeri sebepler, iş veya hizmet sözleşmelerinde sürenin sona ermesi, iş yerinin herhangi bir sebeple kapanması, faaliyetinin ve işin sona ermesi halleri dışında işveren tarafından feshedilemeyeceği düzenleniyor.

Fıkralarda ayrıca maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 aylık süreyi geçmemek üzere işverenin işçiyi tamamen veya kısmen ücretsiz izne ayırabileceği, bu kapsamda ücretsiz izne ayrılmanın, işçiye haklı nedene dayanarak sözleşmeyi fesih hakkı vermeyeceği belirtiliyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN