Demirci ustası kendi ATV tipi aracını üretti! Eşi benzeri yok...

Malatyalı bir usta kendi ATV tipi aracını yaptı. Murat Bayduz isimli demirci ustasının aracını yolda görenler ise araçtan gözlerini alamıyor. Aracının her yol şartında gidebileceği belirtilirken yüksek performans gösteren bu araç özellikleriyle de sosyal medyada ilgi odağı olmaya devam ediyor.

Demirci ustası Murat Bayduz, şehir içinde yüksek performanslı kullanabileceği ATV tipi bir araç üretti.

22 yıllık usta, hem arazide hem de şehir içinde rahatlıkla kullanılabilen bu aracını birçok parçayı toplayarak ürettiğini belirtti. Bayduz'un minik ATV'si LPG ile çalışabilen ve 1.6 motora sahip olan bir araç. Saatte 90 kmh/sa hız yapabilen bu araç ise kabiliyetlerinin haricinde dış görünüşüyle de yolda giderken ilgi odağı oluyor.

ARACINI TASLAK OLARAK SATIN ALDI

Aracını taslak olarak satın aldığını belirten 38 yaşındaki usta, "Yaklaşık 22 yıldır demirci ustası olarak çalışıyorum. Çocukluktan beri ilginç icatlara merakım var. Boşta kaldığımız zamanları yeni icatlar yaparak değerlendiriyorum.

Aracı Samsun Bafra’da Murat isimli biri yapıyor. Daha sonra ilana koyuyor. Ben de aracı ilanda gördüm hoşuma gitti. Aracı alıp sanayide oto elektrikçi arkadaşlar ve tamirci arkadaşlarla düzenleme yaptık. Ben de demir doğrama ustası olarak hoşuma gitmeyen yerleri düzenledim. Sıkıntılı olan yerleri restore ederek bu hale getirdim” yorumlarında bulundu.

a3.jpg

"TAMAMEN YERLİ ÜRETİMDİR"

Aracın yapımın bir yıl sürdüğünü belirten Bayduz, "Aracım 1.6 Tofaş motorundan oluşuyor. Hidrolik direksiyon 4 çeker. Yani aracım arazide her türlü şartlarda da hareket halindedir. Tamamen yerli üretimdir. Yapım aşaması yaklaşık 1 yıl sürüyor. 1 yıldan sonra getirdiğimizde 1 ay kadar da biz uğraştık. Aracın motoru 1. 6 şahin motoru, karbüratör olarak tempra karbüratörü üzerinde hidroliğe çevirdik. Hidrolik direksiyonu tamamen doblo parçalarından ürettik.

a2.jpg

100 BİN TL FİYAT BİÇTİ

Aracımızın altında 2 tane Tofaş diferansiyeli vardır. Ayrıca şanzıman olarak eski askeriye yapımı tuzla cip şanzımanı olmak üzere aracımız 4 çeker. Aracımız her şartlar altında sürüş yapılabiliyor. Ayrıca aracımız kışlık olarak üzerinde brandalardan kapatma yaptık. Kapandığında kışında kaloriferli olarak kullanabiliyoruz” diye konuştu. Ayrıca aracının bir benzerinin Malatya’da bulunmadığını da belirten Bayduz aracı satmayı düşünmesi halinde aracına 100 bin TL civarında bir fiyat biçtiğini söyledi.