Mithat Sancar: Millet İttifakı'na girmeye ihtiyacımız yok | Hal ve Gidiş

Ali Bayramoğlu'nun programına bu hafta Mithat Sancar konuk oldu. HDP'nin siyasetteki yerine değinen Sancar, Millet İttifakı'na girmeye ihtiyaçlarının olmadığını söyledi. Bütün muhalif partilerle yerel demokraside uzlaşmak istediklerini dile getiren Sancar, "Önerdiklerimizi muhalefet ve demokrasi güçleri yeterince ciddiye almazlarsa ortaya çıkan sonuçlardan HDP sorumlu olmayacaktır" dedi.

Ali Bayramoğlu, KARAR TV'nin ilgiyle takip edilen programı 'Hal ve Gidiş'te konukları ile önemli konuları masaya yatırıyor. Bayramoğlu, Hal ve Gidiş'te şimdi HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ile birlikte 'Siyasette HDP'nin Yeri'ni konuştu.

"MESELE HDP VE KÜRT SORUNUNUN İÇ İÇE GEÇMİŞLİĞİ MESELESİDİR"

Kürt meselesinin HDP içindeki yeri ve önemine değinen Sancar, şöyle konuştu:

"Kürt sorunu hiçbir zaman siyasetin başat konusu olmaktan çıkmadı, çıkmaz. HDP'ye yaklaşım, Kürt sorununa yaklaşım anlamına geliyor. Kürt sorunu yapıcı bir şekilde gündemde fakat 90'larda alıştığımız terminoloji ve kavramlarla konuşulmamaktadır. Biz partiyi savunurken sadece bir kurumu savunmuyoruz. Demokratik siyaseti ve Kürt sorunundaki yeni alanın Türkiye'nin diğer sorunlarıyla buluşabileceği zemini savunuyoruz. Mesele HDP ve Kürt sorununun iç içe geçmişliği meselesidir. Elbette bütün bu baskılara direneceğiz! En fazla enerji harcadığımız alan, partiyi, arkadaşlarımızı ve halkımızı savunmak. İşkencenin olduğu her yerdeyiz. Sedat Peker'in ifşaatları üzerinden konuştuğumuz her şey, eninde sonunda Kürt sorununa dayanmaktadır. Hatta başında bile dayanmaktadır."

"MİLLET İTTİFAKI'NA GİRMEYE İHTİYACIMIZ YOK"

Sancar Millet İttifakı'na katılma ihtimallerinin olmadığını şöyle vurguladı:

"Seçimi tek seçim olarak gören anlayış yanlış. Parlamento seçiminde mevcut ittifaklardan birine girme arayışımız yok, talebimiz yok, açıkçası ihtiyacımız yok. Bizim Cumhurbaşkanlığı seçiminde tavrımız şudur; Türkiye'de yeni bir dönem başlatacak, eskiyi ufak tefek makyajlarla, düzeltmelerle sürdürmeyecek bir muhalefet bloğunun ortak aday çıkarmasına taraftarız."

"OLACAKLARDAN SORUMLU DEĞİLİZ!"

Muhalefetin Kürt seçmeni kazanmak için uyguladığı yöntemi eleştiren Sancar, muhalefete sert çıkıştı. Yerel demokraside uzlaşım istediklerini söyleyen Sancar, önerilerinin yerine gelmediği müddetçe Türkiye'yi nelerin beklediğinin altını çizdi:

"Muhalefette şöyle bir kolaycılık var; bu konularda olabildiğince köşeli bir söz söylemek istemiyorlar. Muğlak bırakıyorlar. 'Kürtler kardeşimizdir' diliyle sanki Kürt seçmeninin oyunu alabileceklermiş gibi davranıyorlar. Prensip olarak bütün muhalif partilerle yerel demokraside uzlaşalım istiyoruz. Önerdiklerimizi muhalefet ve demokrasi güçleri yeterince ciddiye almazlarsa ortaya çıkan sonuçlardan HDP sorumlu olmayacaktır!

HDP DIŞLANIRSA NE OLUR?

İktidar muhtemelen 31 Mart'ta bizim stratejimizin bu kadar etkili olacağını beklememişti. Türkiye eğer konuşarak öğrenemiyorsa yaşayarak öğrenecek. Böyle bir şey olursa enerjimizin çok büyük çoğunluğu parlamento seçimlerine yoğunlaşacaktır. Uyarıyorum. Eğer bu kadar açık konuşmamıza rağmen hala 'HDP muhalefetin adayına oy verir' üzerinden strateji kuranlar varsa büyük yanlış yapıyorlar. Ülkeyi ciddi bir olumsuzluğa kendileri sürüklüyor. Bizim siyasetteki yolumuzu kapatmak isterlerse Türkiye'de seçim olmayacak demektir, yolun sonuna gelinmiş demektir."

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN