Prof. Derya Unutmaz: Koronavirüsü bitirecek yeni tedavi yöntemi bulundu!

Prof. Derya Unutmaz: Koronavirüsü bitirecek yeni tedavi yöntemi bulundu!

Dünyada 2 yıldır salgın etkisi gösteren koronavirüs bugüne kadar 5.5 miilyon kişinin ölümüne neden oldu. 328 milyon insan hastalığa yakalandı. Pandeminin ne zaman biteceğine ilişkin sorulara cevap ise ABD'den geldi. Connecticut Üniversitesi profesörü Derya Unutmaz, virüs ve varyantlarına karşı etkili olabilecek bir tedavi türünü geliştirdiklerini açıkladı. Unutmaz, "Bunun özelliği, tüm korona varyantlarına karşı, hatta gelecekte olabilecek olanlar da dahil, etkili olabilmesi" dedi.

Dünya genelinde bugüne kadar 5,5 milyon kişiyi öldüren, 328 milyon kişiyi enfekte eden Kovid ne zaman hayatımızdan çıkacak? Dünyanın yanıtını merak ettiği soru bu. ABD’de Connecticut Üniversitesi’nde görev yapan ve Jackson Laboratuvarı’nda çalışmalarına devam eden bağışıklık uzmanı Prof. Derya Unutmaz’a göre virüs hayatımızdan hiçbir zaman çıkmayacak ancak pandeminin bu yıl içinde son bulması mümkün.

YENİ TEDAVİ YÖNTEMİNİ SOSYAL MEDYADADAN AÇIKLADI

Bağışıklık uzmanı Prof. Derya Unutmaz sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Kovid'e karşı üzerinde çalışılan bir tedavi yönteminden bahsetti. Detayları önümüzdeki günlerde açıklayacağını söyleyen Unutmaz, "Covid’e karşı, uzun süredir üstünde çalıştığımız, heyecan verici yeni bir tedavi yöntemi geliştirdik. Bunun özelliği, tüm korona varyantlarına karşı, hatta gelecekte olabilecek olanlar da dahil, etkili olabilmesi. Çok yakında ön basımı yayınladıktan sonra detayları paylaşacağım." müjdesi paylaştı.

Önceki gün Amerika'nın Sesi'ne konuşan Prof. Dr. Unutmaz, “Delta ile birlikte bile pandeminin sonlarına yaklaşmıştık. Omicron bu durumu hem geciktirdi hem hızlandırdı. Dünyada inanılmaz bir şekilde yayılıyor. Birkaç aya kadar birçok ülkede zirve yapacak. Çünkü enfekte edecek kimse kalmayacak. Hem aşılarla hem de enfeksiyon sonucu bağışıklık kalkanı oluşacak. Benim tahminim bahara doğru azalmaya başlaması yaza kadar da pandeminin bir şekilde bitmesi. Ama bu şu demek değil, Koronavirüs her zaman bizimle olacak. Virüsle yaşamayı öğrenmemiz gerekecek. Belki her yıl enfekte olacağız soğuk algınlığı gibi hafif olacak. Çok yeni bir varyant çıkarsa ona karşı özel bir aşı gerekebilir” dedi.

"VAKA SAYISI AÇIKLANAN RAKAMIN 2-3 KAT ÜZERİNDE"

Derya Unutmaz, gerçek vaka sayısının kayıtlara geçenlerden iki üç kat daha fazla olduğunu da açıkladı. Bunun nedeninin de birçok kişinin evde yapılan testleri kullandığı ya da hafif geçirdikleri için test yapmaya gerek görmemeleri olduğunu belirtti.

OMİCRON NEDEN HAFİFE ALINMAMALI?

Unutmaz’a göre Omicron’un iki önemli özelliği az virüs yüküyle bile bulaşıcı olması ve antikorlardan kaçabilecek düzeyde olması. İki doz aşı olanlarda korumanın yüzde 20’lere düştüğünü hatırlatan uzman, aşıların ağır hastalığa karşı yüksek oranda koruyucu olduğunu hatırlattı.

Derya Unutmaz, “Aşısız olanlarda kesinlikle ağır geçiyor. Hastane yükü gittikçe artmış durumda. Yoğun bakıma yatanlar da var. Yüzde 90’ı aşısızlar ya da eksik aşılı kişiler. Omicron sizi ağır hasta yapabiliyor, öldürebiliyor. Ölümlerde büyük artış yok. Ama azalma da olmadı. Bu virüsü hafife almamak lazım. Bir de sonrası var. Uzun Kovid dediğimiz olay var. Omicron da diğer varyantlar gibi belki buna sebebiyet verecek. Belki semptomların aylarca yıllarca sürmesi, vücutta hasar olması söz konusu. Bu bakımdan kesinlikle hafife alınacak bir virüs değil” ifadelerini kullandı.

Unutmaz, ABD dahil birçok ülkede neden 4 yaş altında hastanede tedavi gören hasta sayısındaki artışı ise “65 yaş üzeri bir kişinin hastaneye yatma riski bir çocuğa göre 100 kat daha bin kat daha fazla. Ama sıfır değil çocuklarda. 1 milyon çocuk enfekte olursa, yüzde biri bile hastane yatsa aralarında bir kısmı maalesef hayatını kaybedecek demektir. Risk hala var. Omicron’la birlikte bu risk çok daha fazla arttı. Çünkü çok daha fazla çocuk enfekte olmaya başladı’’ şeklinde yanıtladı.

Unutmaz, korunmayı en üst düzeye çıkarmak için KN95, N95 ya da çift cerrahi maske öneriyor. Ancak bu da riski sıfıra indirmiyor. Sadece iyi koruyucu maskeler sayesinde çok az virüsle karşılaştığınızda ve de çift aşılı iseniz hastalığı kolay atlatmanızın mümkün olduğuna vurgu yaptı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (6)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
6 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN