Zorunlu aşıya ilk adım

Zorunlu aşıya ilk adım

Omicron varyantının hızla yayılması sonrası kış ayları öncesi hükümetler bir bir tedbir planları açıklıyor. Almanya’da aşısızlar günlük ihtiyaçlar dışında sosyal hayattan dışlanırken çift doz aşılılara da zaman sınırlaması geliyor. Aşı zorunluluğuyla ilgili düzenlemenin Şubat’ta meclise gelmesi bekleniyor.

KARAR DIŞ HABERLER

Almanya’da Başbakanlığa vekalet eden Angela Merkel, yeni hükümetin müstakbel Başbakanı Olaf Scholz ve eyalet başbakanlarının toplantısından, ilk etapta aşısızları hedef alan oldukça sert kısıtlamalar çıktı.

Şimdiye kadar sosyal hayata negatif test ibraz ederek katılabilen aşısızlar, artık market ve eczane gibi günlük ihtiyaçlar dışında perakende alışverişten de tamamen dışlanacak.

Almanya’da şimdiye kadar alınan önlemlerde yedi gün içinde 100 bin nüfus başına korona vaka sayısını gösteren insidans değeri baz alınıyordu. Son kısıtlamaların insidans değerinden bağımsız ibaresiyle getirilmesi dikkat çekti. Restoran, sinema, tiyatro gibi aktivitelere sadece aşılılar ve iyileşenler katılabilecek, belirli durumlarda bu kişilerin de negatif test sonucu ibraz etmeleri gerekecek. İşletmeler, müşterilerin aşı statüsünü kontrol etmekten kendileri sorumlu olacak.

Almanya’da aşılamaları hızlandırmak için diş doktorları, eczacılar ve bakıcılar da aşı yapabilecek. Federal hükümetin ayrıca hastane, huzurevi gibi belirli sektörlerde çalışanlara aşı zorunluluğu getirilmesi için düzenleme üzerinde çalıştığı, ayrıca Federal Meclisin genel aşı zorunluluğunu kısa süre içinde gündeme alma planının memnuniyetle karşılandığı belirtildi. Genel aşı zorunluluğunun Şubat ayında Meclis gündemine gelmesi bekleniyor.

Başbakanlığa vekalet eden Angela Merkel de genel aşı zorunluluğundan yana görüş bildirerek, Almanya’da aşılanma oranındaki düşüklüğün aşılılara yönelik kısıtlamaların sürmesine ve sağlık sisteminde kısmen aşırı yüklenmeye yol açtığını söyledi. Ayrıca İki doz aşı olanların aşılı statüsünün kalıcı olarak tanınamayacağını söyleyen Merkel, çift doz aşının geçerlilik süresinin dokuz ayla sınırlandırılması yönünde AB düzleminde de tartışmalar yürütüldüğünü kaydetti.

VAKA ARTIŞLARINA HAZIRLIKLI OLUN

ABD Başkanı Joe Biden, Omicron varyantının gölgesinde girilen kış aylarında Kovid-19 ile mücadele planını açıkladı ve gelecek haftalarda vakaların artmasına karşı hazırlıklı olunması uyarısında bulundu. Kovid-19’un hiç olmaması gerektiği halde siyasi bir mevzu haline geldiğine dikkati çeken Biden, “Aldığımız önlemler bizi ayırmamalı, birleştirmeli.” mesajını verdi. Biden, kış ayları için ilk hedeflerinin aşılanmayı hızlandırmak ve kişileri destek doz aşılarını almaya teşvik etmek olduğunu kaydederek, evde yapılan Kovid-19 testlerinin ücretsiz olması için de harekete geçtiklerini kaydetti. Biden, “ABD’ye uluslararası seyahat eden herkes milliyetine ve aşı durumuna bakılmaksızın uçağa binmeden 24 saat önce test olacak. Ayrıca iç hatlardaki uçak, tren ve otobüs yolculuğundaki maske zorunluluğunu da kış sonuna kadar uzatıyoruz.” bilgisini verdi.

NOVAVAX’TAN OMİCRON AŞISI İÇİN TARİH

ABD menşeli Novavax, ocak ayı itibarıyla Omicron varyantı için özel hazırlanmış bir Kovid-19 aşısının ticari üretimine başlayabileceğini duyurdu. Şirket mevcut Kovid-19 aşısının son varyanta (Omicron) karşı etkili olup olmadığını halihazırda test ediyor. Gelecek haftalarda elde edilecek laboratuvar verileri, daha önce Novavax’ın Covid-19 aşısını almış kişilerden gelen antikorların varyantı etkisiz hale getirip getiremeyeceğini gösterecek. Novavax ayrıca, Omicron’a mahsus bir spike protein antijeni geliştirmeye başladığını ve varyantı hedef almak için birkaç hafta içinde yeni bir aşının laboratuvar testlerine başlayacağını aktardı.

ÜÇÜNCÜ DOZDA EN ETKİLİ PFİZER VE MODERNA

İngiltere’de yedi farklı Kovid 19 aşısı üzerinde yapılan araştırma, üçüncü aşılar söz konusu olduğunda Pfizer ve Moderna’nın en yüksek korumayı sağladığını ortaya koydu. Bu çalışma 3. doz Kovid aşıları üzerinde yapılan ilk araştırma olma özelliği taşıyor. Çalışmada, değerlendirmeye alınan tüm aşılar, Kovid’e karşı bağışıklığı güçlendirdi. Araştırmacılar, 3. doz aşının, Omicron varyantı kaynaklı ölüm ve ağır hastalıkları engelleme konusunda koruma sağlayacağına dair işaretler olduğunu da söylüyor. Aynı çalışmayı yapan ekip, stokların daha uzun gitmesi için, Pfizer’ın yarım dozunun bile bağışıklığı güçlendirmek için kullanılabileceğini öngörüyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN