Kovid-19 hakkında bilinen her şey altüst oldu! Sekizde bir 4 ay sonra öldü

Kovid-19 hakkında bilinen her şey altüst oldu! Sekizde bir 4 ay sonra öldü

İngiliz bilim insanları yeni tip koronavirüs geçiren ve taburcu olan 48 bin hastanın dosyalarını inceledi. Yapılan araştırmanın sonuçlarını paylaşan bilim insanları 48 bin hastanın yaklaşık 6 bininin 4 ay sonra öldüğünü açıklayarak Kovid-19'un masum bir hastalık olmadığını vurguladı.

İngiliz bilim insanları Kovid-19'un hiç de masum bir hastalık olmadığını ve iyi olup taburcu olan hastaların mutlaka takip edilmesi gerektiğini açıkladı. Bilim insanları iyi olup hastaneden taburcu olan 48 bin Kovid-19 hastasının dosyalarının incelendiğini ve hastaların üçte birinin 4 ay sonra yeniden hastaneye döndüğünü ve sekizde birinin öldüğünü açıkladı. Araştırmacılar, bu durumun Kovid-19’un iyi huylu bir hastalık olmadığını kanıtladığını ifade ederek, taburcu olan hastaların yakından takip edilmesi konusunda uyardı. 

Kovid-19’un endişe veren uzun vadeli etkisi, doktorları, organ hasarının erken belirtilerini ve virüsün neden olduğu diğer komplikasyonları tespit etmek için eski koronavirüs hastalarını takip etmeye sevk etti. 

kovid-19-hastasi.jpg

48 BİN TASTA İNCELENDİ

London College Üniversitesi, İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi ve Leicester Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, Kovid-19 nedeniyle  hastanede tedavi gören ve 31 Ağustos 2020'ye kadar taburcu edilen yaklaşık 48 bin  kişinin tıbbi kayıtlarını, genel popülasyonda eşleşen bir kontrol grubundan alınan kayıtlarla karşılaştırdı. Kayıtlar, bir dizi solunum, kalp, böbrek, karaciğer ve diyabet gibi metabolik hastalıklar için yeniden kabul, ölüm ve teşhis oranlarını izlemek için kullanıldı.

kovid-hastasi.jpg

HASTALARIN ÜÇTE BİRİ HASTANEYE YENİDEN BAŞVURDU

Sonuçlarda, ortalama 140 günlük bir takip süresinin ardından  hastaneden taburcu edilen Covid-19 hastalarının yaklaşık üçte birinin yeniden hastaneye kaldırıldığı, sekizde birinin ise öldüğü görüldü. Bu oranların kontrol grubunda görünenden çok daha yüksek olduğu belirtildi.

London College Üniversitesi Sağlık Bilişimi Enstitüsü'nden Dr. Amitava Banerjee, “Bu çok ciddi bir durum. Burada kesin olarak Kovid-19’un iyi huylu bir hastalıktan çok uzak olduğunu gösteriyoruz. Organ bozukluğunu erken teşhis edebilmemiz için Kovid-19  sonrası hastaları izlememiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Dört aydan fazla süren açıklanamayan semptomlar genellikle "uzun Kovid" veya "post-Kovid sendromu" olarak tanımlanır, ancak doktorlar hala enfeksiyonun neden olabileceği uzun vadeli organ hasarı kalıpları üzerinde çalışıyor ve nedeni tam olarak bilmiyor.

koronavirus.jpg

70 YAŞIN ALTINDAKİLERDE RİSK DAHA YÜKSEK

Kontrol grubuna kıyasla eski Kovid hastalarında yeni solunum ve kalp hastalıkları, diyabet teşhisi ve birden fazla organın işleviyle ilgili sorunlar ortaya çıktı. Taburcu olduktan sonra çoklu organ işlev bozukluğu ayrıca 70 yaşın altındaki hastalarda daha yüksek olduğu belirtildi. 

Diğer taraftan çalışma, kalp hastalığı, diyabet ve solunum hastalıkları gibi mevcut durumların insanları ciddi Kovid-19 hastalığı riskine sokarken, enfeksiyonun kendisinin bu tür tıbbi sorunlara neden olabileceğini ortaya koydu.

Banarjee, "Şimdiye kadar kalp hastalığı, böbrek hastalığı ve diyabeti Kovid hastaları için risk faktörleri olarak düşünme eğilimindeydik, ancak bunlar aynı zamanda Kovid'in de komplikasyonlarıdır," dedi.

İngiliz Tabipler Birliği sendikası tarafından yayınlanan haftalık hakemli bir tıp dergisi olan BMJ’de yayımlanan çalışmanın yazarları, “Riskteki artış yaşlılarla sınırlı değildi ve etnik kökenler arasında tek tip değildi. Kovid-19 sonrası sendromun teşhisi, tedavisi ve önlenmesi, organa veya hastalığa özgü yaklaşımlar yerine entegre yaklaşımlar gerektirir ve risk faktörlerini belirlemek için acil araştırmalara ihtiyaç vardır. Bulgularımız, Kovid-19 ile ilişkili sorunların hastaneler ve daha geniş sağlık sistemleri üzerindeki uzun vadeli yükünün önemli olabileceğini gösteriyor " uyarısında bulundu.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN