Tarihin en büyük kripto para vurgunu: 2 milyar dolarla kayıplara karıştı

Tarihin en büyük kripto para vurgunu: 2 milyar dolarla kayıplara karıştı

Kripto para dünyası, Cumhuriyet tarihinin en büyük dolandırıcılık hikayesi ile gündeme yerleşti. Son günlerde para transferlerinde sorun yaşanan kripto para platformu (borsası) Thodex'in internet sitesi kapatıldı. Yatırımcıların hesaplarına ulaşımı kesildi. Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer'in yaklaşık 2 milyar dolarla (kripto varlık) 20 Nisan'da İstanbul Havalimanı'ndan yurtdışına çıktığı ortaya çıktı.

Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer ile ilgili ortaya çarpıcı bir iddia atıldı. Son 24 saattir internet sistemlerini kapatan kripto para borsası Thodex'in kurucusu Özer'in yaklaşık 2 milyar dolarla (kripto varlık) 20 Nisan'da İstanbul Havalimanı'ndan yurtdışına çıktığı ortaya çıktı.

"SİTE KAPANDI, PANİK BAŞLADI"

Borsanın kapanması ile mağdur olan 391 bin yatırımcının avukatlarından Oğuz Evren Kılıç, Özer'in Tayland'a gitmiş olabileceğini söyledi. Kılıç, Thodex'te birkaç gündür para transferi sıkıntısı olduğunu, en son sitenin kapatıldığını ve yatırımcılar arasında panik başladığını söyledi.

Sayılarının yaklaşık 391 bin olduğu tahmin edilen mağdurların avukatlarından Kılıç, Thodex'in kurucusu Özer'in dün akşam saat 18.00'de İstanbul Havalimanı'ndan yurtdışına çıkış yaptığını tespit ettiklerini belirterek "Birkaç gündür para transferlerinde sorun yaşandığını Özer'in avukatı bize iletti. Son olarak site tamamen kapatıldı. Mağdurlar arasında panik başladı. Bulundukları illerde cumhuriyet savcılıklarına suç duyuruları yapıyorlar" diye konuştu.

fatih-faruk-ozen.jpgThodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer'in Türkiye'deki son fotoğrafı ortaya çıktı. DHA'nın haberine göre, Özer'in 2 milyar dolarlık kripto parayla 20 Nisan Salı günü saat 19.50'de Arnavutluk Tiran'a kaçtığı tespit edildi.

"EN BÜYÜK DOLANDIRICILIK VAKASI"

Habertürk'ün haberine göre, Thodex'de 400 bin kişinin hesabının bulunduğunu ve bunlardan 391 bininin aktif olduğunu belirten Kılıç "Borsada aylık 100 milyar liralık, yaklaşık 12 milyar dolarlık işlem hacmi olduğunu öğrendik. Yaklaşık 2 milyar dolarlık bir paranın buharlaştığını hesaplıyoruz. Bu Cumhuriyet tarihinin en büyük dolandırıcılık vakası" diye konuştu.

SOSYAL HESAPLARINI KAPATTI

Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer, Twitter ve Instagram hesaplarını kapattı.

01.jpg

Thodex internet sitesinde de yapılan açıklamada yeni ortaklık nedeniyle devir işlemi yapılacağı, kullanıcıların önce 6 saat ardından 4-5 gün siteyi kullanamayacakları duyuruldu.

Thodex'ten yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "Son 2 yıllık süreçte kripto varlıklara duyulan ilginin artması ve büyük aktörlerin; sektöre dahil olması ile birlikte, borsaların büyümesi ve yeni adımların atması da kaçınılmaz hale gelmiştir. İsmini anlaşma süreci tamamlandığında duyuracağımız; dünya çapında bilinirliği olan banka ve fon şirketleri; uzun süredir şirketimize yatırım yapmak istemekte ve ortaklık teklifinde bulunmaktadır.

Sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına gelen ortaklık teklifini olumlu değerlendirme kararı alınmıştır. Bu sürecin tamamlanabilmesi için işlemlerin durdurulup; devir sürecinin tamamlanması gerekmektedir. Süreç ise yaklaşık 4-5 iş günü sürecektir. Bu süre zarfında kullanıcılarımıza düzenli olarak bilgilendirme sağlanacaktır."

SON KAMPANYA İLE SAYI ARTTI

Yatırımcılar da Thodex'in yatırımcı çekmek için platformu kullananlara 2 milyon Dogecoin dağıtacağını açıkladığını söylüyor. Özellikle son kampanya ile yatırımcıların yatırımlarını diğer borsalardan bu platforma taşıdığı belirtiliyor.

Binlerce yatırımcı sosyal medyadan sesini duyurmaya çalışırken, binlercesi de suç duyurusunda bulunmak için avukatlara koştu.

SİNYAL GEÇEN HAFTA GELMİŞ

Günlük 1.3 milyar dolarlık işlem hacimlerine ulaşmasının ardından, alım satıma kapanan ve hemen ardından kurucusu yurtdışına çıkan Thodex'te tehlike çanları geçen hafta çalmaya başladı.

Habertürk'ün haberine göre, 2017 yılında kurulan Thodex'in son dönemde ulaştığı hacim ve portföy yapısına bakıldığında 17 Nisan Cumartesi günü oldukça dikkat çekici. Uluslararası kripto para borsaları ile ilgili anlık verileri paylaşan Coinmarketcap ve Coingecko'nun verilerine göre Thodex'te, 17 Nisan'da 1 milyar 334 milyon dolarlık işlem gerçekleştirildi.

Bu rakam son 3 aylık dönemde Thodex'te bir günde gerçekleşen açık ara en yüksek rakam olarak kayıtlara geçti.

DOGECOİN İŞLEMLERİ REKOR KIRDI

Thodex'de son gerçekleşen işlemlere bakıldığında, bu borsanın yarısından fazlasını Space X ve Tesla'nın CEO'su Elon Musk'ın paylaşımlarıyla birlikte son dönemde rekor üstüne rekor kıran Dogecoin işlemleri oluşturdu.

Kayıtlara geçen son işlemleri dikkat alan Coinmarketcap'in verilerine göre Thodex'te yapılan işlemlerde Dogecoin yüzde 53, Tether yüzde 13, Ripple yüzde 7.4, Litecoin yüzde 3.3 ve Bitcoin ise yüzde 3 düzeyinde paya sahip.

Thodex, geçen ay yaptığı kampanya ile borsasına yeni üye olanlara Dogecoin dağıttığını şu ifadelerle duyurmuştu: "THODEX 2.000.000 Dogecoin dağıtıyor! Sen de üye ol, 2 milyon Dogecoin’den 150’si senin olsun."

01-001.jpg

Sosyal medya hesaplarını kapatan Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer'in Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile çektirip paylaştığı fotoğraf ise dikkat çekti. 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer ile ilgili açıklama yaptı.

Twitter'dan paylaşım yapan Çavuşoğlu "#Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’i tanımıyorum. Şahsın sosyal medyada dolaşan fotoğrafı; 26 Aralık 2019’da Kocaeli Mv. Saffet Sancaklı’nın oğlu Mert Sancaklı’ya verdiğimiz randevuya eşlik ettiği ziyarette çekilmiştir. Kamuoyunun bilgisine saygılarımla sunarım" ifadelerini kullandı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Independent Türkçe'nin haberine göre de Thodex skandalının ardından Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti.

Başsavcılık'ın şirketin yetkilileri hakkında resen başlattığı soruşturma kapsamında borsa çalışanlarının ifadelerine başvurulduğu öğrenildi.

AA'nın haberine göre de Thodex'in sahibi Fatih Faruk Özer hakkında 'nitelikli dolandırıcılık' suçundan suç duyurusunda bulunuldu.

Avukat Abdullah Üsame Ceran'ın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına sunduğu suç duyurusunda, Koineks Teknoloji AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Fatih Özer'in sahip olduğu şirket tarafından 20 Eylül 2017'de kurulan Thodex isimli kripto para borsasında, yaklaşık bir haftadır banka hesaplarına para çekme hususunda aksaklık yaşandığı, sürecin, borsanın tamamen işleme kapanmasıyla devam ettiği vurgulandı.

Borsanın internet sitesine iki gündür erişilemediği ve söz konusu www.thodex.com adlı sitenin yaklaşık 400 bin kullanıcıya sahip olduğuna dikkat çekilen dilekçede, bu 400 bin kullanıcının yaklaşık 390 bininin aktif şekilde kripto para alım satım işlemleri ve fon yatırımları gerçekleştirdiğinin düşünüldüğü kaydedildi.

YURT DIŞI İDDİALARI

Sosyal medya üzerinden birçok Thodex kullanıcısı ve Koineks AŞ müşterisinin borsaya erişim sağlayamadığını ve zaten bir süredir borsadaki paralarını banka hesaplarına transfer edemediklerinin belirtildiği dilekçede, "Koineks AŞ sahibi ve yönetim kurulu başkanı Faruk Fatih Özer'in 20 Nisan 2021 tarihinde İstanbul Havalimanı'ndan çıkış yaptığına dair sosyal medyada gündeme gelmiş iddialar mevcuttur. Bu iddiaların ivedilikle soruşturulması son derece önem arz etmektedir" denildi.

Çok sayıda vatandaşın ciddi meblağlarda zarara uğraması ve birikimlerini kaybetmesi riskiyle karşı karşıya olduğu bilgisi verilen dilekçede, şüpheli ve varsa tespit edilecek diğer şüphelilerin taşınmazlarına, kara, deniz veya hava ulaşım araçlarına, banka veya diğer mali kurumlardaki her türlü hesaba, gerçek veya tüzel kişiler nezdindeki her türlü hak ve alacaklara, kıymetli evraka, ortağı bulunduğu şirketteki ortaklık paylarına, kiralık kasa mevcutlarına ve diğer malvarlığı değerlerine el konulması, şirketine kayyım atanması talep edildi.

PEŞ PEŞE SUÇ DUYURULARI

Öte yandan söz konusu şirketle ilgili mağdur olduğunu düşünen birçok kişinin, avukatlar aracılığıyla farklı cumhuriyet savcılıklarına suç duyurularında bulunduğu veya bulunacağı bilgisi alındı.

01-002.jpg

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, kripto para borsası Thodex hakkında resen soruşturma başlatıldı. Kripto para borsası Thodex firmasının ofisinin de içinde bulunduğu bina görülüyor.

02.jpg

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN