Hece dergisi edebiyatın depreme şahitliğiyle raflarda

Hece dergisi edebiyatın depreme şahitliğiyle raflarda

Hece dergisi Nisan 2023 sayısında Türkiye’yi acıya boğan deprem dosyasıyla raflarda. ‘Edebiyat şahitlik eder’ diyen dergi dosyada, Ahmet İnam’la depremlerin yarattığı acının dönüştürücü gücü üzerine bir söyleşinin ardından sahada çalışan kadınların şahitliklerini Yıldız Ramazanoğlu’nun derlemesiyle okura sunuyor.

Hece dergisinin Nisan 2023 tarihli 316. sayısı okurla buluştu. Dergi, yeni sayısında ‘Edebiyat şahitlik eder’ mottosuyla Türkiye’yi derinden sarsan büyük felakete, 6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlere odaklandı. İbrahim Demirci ‘Sığınak’ başlıklı Eşik yazısında Akif’in Hakkın Sesler’i ve Süleyman Nazif’in Dâüssıla’sı ile âsumana muğber olan mağdurun sığınağından, bedbahtları dahi muhabbet vadisine çağırıyor. Deprem dosyasında ise ilk olarak Ahmet İnam’la depremlerin yarattığı acının dönüştürücü gücü ve yerellik üzerine yapılan söyleşi yer alıyor.

Hemen ardından Yıldız Ramazanoğlu tarafından derlenen sahada çalışan kadınların şahitlikleri ile felaketin sesini daha içeriden duyuluyor. Ardından 20’nin üzerinde yazar ve şair, acının büyüklüğünü ve veçhelerini dile getiriyor. Dosyada Hatice Bildirici, Nagihan Kanmaz, Nagihan Çıktak, Betül Doğan Esma Kılıç, Feyzanur Polat Toprak, Rabia Aldemir, Şehadet Gerçek, Meryem Özlü, Yasin Mortaş, Eyyüp Akyüz, Hale Sert, Şükriye Şen, Mehmet Aycı, Sema Demir, İpek Coşkun, Mustafa Uçurum, Hayrettin Durmuş, Zeki Bulduk, Hüseyin Bektaş, Mehmet Kurtoğlu, Şenol Korkut, Esra Kılıç Türedi, Şakir Kurtulmuş, Fatma Aydar, Hayrettin Taylan, Aziz Kağan Güneş, Mehmet Kurtoğlu metinleri okurlarını bekliyor. Dergide bu ay şiirleriyle yer alan bazı şairler ve şiirleri ise şöyle: Cahit Koytak ‘Artçı Şiirler’, Faruk Uysal ‘Abdullah Çavuş’, İhsan Deniz ‘Asuben’den Fotoğraf ve Yankı’, Hüseyin Atlansoy ‘Hüsrev ü Şirin’den- Efil Efil Elif Karacaoğlan’, Ahmet Yılmaz ‘Omzumda Dünya’, Birgül Kılıç ‘Bir Tereddüdün Çarşısı’, Rıdvan Temiz ‘Kişisel Mevzular’.

02kr02-alta.jpg

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN