Oyuncu Rauf Altıntak hayatını kaybetti

Oyuncu Rauf Altıntak hayatını kaybetti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, oyuncu Rauf Altıntak'ın hayatını kaybettiğini açıkladı. 76 yaşındaki Altıntak'ın naaşı, Sarıyer Kireçburnu Camisinde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Kireçburnu Mezarlığı'nda toprağa verileceği belirtildi.

Oyuncu Rauf Altıntak, 76 yaşında hayatını kaybetti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından yapılan açıklamada "Değerli sanatçımız, geleneksel tiyatromuzun ustalarından Rauf Altıntak'ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Kederli ailesine, tüm sevenlerine ve Türk Tiyatrosu'na başsağlığı dileriz" denildi.

Rauf Altıntak için bugün saat 10:30'da Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde tören düzenlendi. Usta isim Sarıyer Kireçburnu Camisinde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Kireçburnu Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

Rauf Altıntak Kimdir?

1946 yılında İstanbul’da doğan Altınak, 1963’te İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları’na imtihanla girdi ve stajyerliğini tamamlayarak kadrolu sanatkâr-aktör unvanını aldı.

Muhsin Ertuğrul, Vasfi Rıza başta olmak üzere üstat hocalarla asistan olarak çalışıp onlardan öğrendiklerini sahneye taşıdı.

Klasik Batı Tiyatrosu'nun yanı sıra kendisine rehber seçtiği Zobu'dan Türk Üslubu, Oyunculuk Tarihi, Türk Temaşa Sanatları, Eski İstanbul Yaşayışı, Giyim-Kuşam Biçimi, Karagöz Yapım ve Oynatımı derslerini talim ederek öğrenen sanatçı, 1975'te Muhsin Ertuğrul tarafından kurdurulan Gezici Tiyatro ve Tarihî Türk Temaşası Ekibinin kolbaşlığına getirildi.

Muhsin Ertuğrul'un Geleneksel Türk tiyatrosu "Ustalık ve Uzmanlık Belgesi" verdiği Altıntak, 1985 yılında Avni Dilligil Tiyatro Özel Ödülü ve 2001 yılında Gösteri Sanatları Merkezi Yılın Tiyatro Adamı Ödülünün sahibi oldu.

Sinema ve dizilerde de rol alan Rauf Altıntak, Şehir Tiyatroları'nda "3. Selim (Kılıç Ve Ney)", "Ali Baba Ve Kırk Haramiler", "Alis Harikalar Ülkesinde", "Balaban Ağa", "Boğaç Han (Dede Korkut)", "Cyrano de Bergerac", "Hamlet", "İbiş'in Rüyası", "İstanbul'un Gözleri Mahmur", "Kezban", "Köşebaşı", "Misafir", "Resimli Osmanlı Tarihi" ve "Şu Bizim Evliya Çelebi'' gibi oyunlar ile seyirci karşısına çıktı.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN