Kuzey Kore lideri Kim: En kötü durumla karşı karşıyayız

Kuzey Kore lideri Kim: En kötü durumla karşı karşıyayız

Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un, ülkenin en kötü durumla karşı karşıya kaldığını belirtti ve partisinin taban birimlerine uyarıda bulunarak "En kötü durumda bile ülkenin durumu partinin taban örgütlerinin oynadığı role bağlıdır" açıklamasında bulundu.

Partisinin üyeleriyle düzenlediği toplantıda konuşan Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un, ülkesinin şimdiye kadarki en kötü durumla karşı karşıya olduğunu söyledi ve partisinin taban birimlerini eleştirdi.

Kuzey'in resmi haber ajansı, Kim'in Salı günü kendisinin lideri olduğu İşçi Partisi sekreterlerine hitaben yaptığı açılış konuşmasındaki değerlendirmelerini paylaştı. Buna göre Kuzey Kore lideri Kim, parti üyelerini Ocak ayında yaptığı parti kongresinde aldığı, ABD'nin baskısı karşısında nükleer caydırıcılığını artırma ve beş yıllık yeni bir ulusal kalkınma planını uygulama kararlarını faaliyete geçirmeye çağırdı.

Kim, partinin "sağlıklı ve sürdürülebilir" gelişimini sağlamak için derhal düzeltilmesi gereken belirtilmemiş "eksiklikler" nedeniyle partinin taban birimlerine uyarılarda bulundu. 

Başkent Pyongyang'daki toplantıda partisinin binlerce üyesine yaptığı konuşmada Kim, "İnsanların yaşam standartlarını iyileştirmek için daha önce görülmemiş şekilde sayısız zorluğun üstesinden gelmek zorunda olduğumuz en kötü durumda bile ülkenin durumu partinin taban örgütlerinin oynadığı role bağlıdır" dedi.

YAPTIRIMLAR EKONOMİYİ YIPRATIYOR

Siyasi uzmanlar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisi nedeniyle yaşanan karantina sürecinin ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından Kuzey Kore’nin nükleer silah programına uygulanan yaptırımların Kuzey Kore’yi derinden etkilediği belirtildi ve ülke ekonomisinin her geçen gün kötüye gittiğini vurguladı.

Uzmanlar ayrıca, yaklaşık 10 yıldır ülkeyi yöneten Kim Jong Un yönetiminin ülkeyi her geçen gün kötüye götürdüğünü söyledi.

Kuzey Kore’de beş ila 30 üyeden oluşan parti birimleri, fabrikalarda yapılan işleri ve yaşamı denetleyen en küçük parti otoritesi birimleri olarak görev yapıyor.

Geçtiğimiz günlerde nükleer faaliyetlerine hız veren Kuzey Kore yönetimi, ABD başkanı Joe Biden yönetiminin görüşme teklifini reddetmiş ve Washington'un önce "düşmanca" politikalarını bir kenara atması gerektiğini söylemişti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN