27.02.2020  14:26

Maaşlarını alamayan maden işçileri kendilerini madene kapattı

Çanakkale'nin Yenice ilçesinde 40 maden işçisi maaşlarını alamadıklarını, çalışma şartlarının kötü olduğunu ve işçi sağlığı ve güvenliği olmadığını belirterek kendilerini madene kapattı.

+
-

Çanakkale'nin Yenice ilçesinde özel işletmeye ait bakır madeninde çalışan yaklaşık 40 işçi, maaşlarını alamadıkları, çalışma şartlarının kötü olduğu ve işçi sağlığı ve güvenliği olmadığını iddia edip, kendilerini ocağa kapatarak grev başlattı.

KENDİLERİNİ OCAĞA KAPATTILAR

Yenice ilçesinde özel bir bakır madeninde çalışan yaklaşık 40 işçi, maaşlarını alamadıklarını, çalışma şartlarının kötü olduğunu ve işçi sağlığı ve güvenliği olmadığını belirterek, grev başlattı. Kendilerini ocağa kapatan işçiler, video çekip basınla paylaştı. Tedbir amaçlı bölgeye jandarma ekipleri sevk edildi.

"AMBULANS BİLE ÇALIŞMIYOR"

Maden ocağında açıklama yapan işçilerden Sercan Fidan, "2010 yılından beri Yenice'de maden ocağında çalışmaktayım. Ben burada işçi temsilcisiyim. Şu anda 140 metre yer altında arkadaşlarımızla iş durdurma kararı aldık. Açlık grevine başladık. Burada hiçbir iş güvenliği yok. En önemlisi olan ambulans bile çalışmıyor. Bir hafta önce bir arkadaşımız ambulans bozuk diye işçi servisiyle hastaneye gitti. Burada işverenden bize sahip çıkmasını istiyoruz. Bizler bütün haklarımızı istiyoruz" dedi.

"MAAŞLAR DÜZENLİ ÖDENMİYOR"

İşçilerden Erol Çakar ise, "2007'den bu yana maden ocağında çalışıyorum. Maaşlarımızı alamıyoruz, mağduruz. 2018'de emekli oldum. tazminat hakkımı alamıyorum. Benim gibi birçok arkadaşım tazminat hakkını alamıyor. Maaşlar düzenli ödenmiyor. Şu anda hakkımızı aramak için yer altında bekleyerek, mücadele ediyoruz" diye konuştu.

"10 KİŞİ SENDİKAL FAALİYETTEN KOVULDU"

İşçi Engin Yaman da, "2007 yılından bu yana madende çalışmaktayım. En başta ödenmeyen maaşlardan, kötü çalışma koşullarından dolayı bütün arkadaşlarımızla sendikaya başvurduk. Bugün 10 arkadaşımız sendikal faaliyetten dolayı işten çıkarıldılar. Hep beraber, işten çıkarılan ve çalışan arkadaşlarımızın hakkını savunmak için yer altına toplandık. Şu anda 3 maaş içerideyiz. Çalışma koşullarımız çok kötü. Çalışma yerlerinde düne kadar kanunen yasak olmasına rağmen bir kişi çalışmaya zorlanıyoruz. Buraya çocuğumuz, eşimizi, annemizi bırakarak geldik. Hakkımızı alıncaya kadar buradan vazgeçmeyeceğiz" dedi.

ÇANAKKALE/DHA

DİĞER HABERLER
PTT'den ücretsiz maske nasıl alınacak?
Adım adı seyahat izin belgesi almanın yolu
Binlerce lira zarar etti
9 ilde 15 noktaya daha karantina
İBB sorumluluğunu yerine getirmeli
İşte karantinaya alınan il, ilçe, mahalle, köy listesi
Devlet yardımları yasalara uygun denetlemelidir