12.07.2020  15:06
SON GÜNCELLEME: 
12.07.2020  17:57

Mısır Müftü Danışmanı'ndan şaşırtan Ayasofya açıklaması: Siyasi oyun

Mısır Müftüsü Danışmanı İbrahim Nigm'in, Ayasofya’nın müze statüsünün değiştirilmesini diğer Müslüman ülkelerin aksine, 'Tehlikeli bir siyasi oyun' olarak nitelendirmesi dikkat çekti. Nigm’e göre, bu karar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imajını güçlendirmek için tasarlandı.

+
-

Rus basınına konuşan Nigm, Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi konusunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi hedefleri çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Nigm, “Kararın zamanı ve bulunduğu koşullar, özellikle de siyasi bir karar olduğunu gösteriyor. Türkiye liderinin kendini Müslümanları koruyan ve onların görkemlerini yeniden canlandıran bir kahraman haline getirme girişimi olarak görülebilir” dedi.

‘BU ADIMIN BİR FAYDASI YOK, SADECE DİKKAT DAĞITMAK İÇİN"

Nigm, açıklamalarına “Birçok kişi şu anda Erdoğan’ın eylemlerinin tarihsel ve hukuki bakımdan ne kadar doğru olduğunu tartışıyor, ancak bu yalnızca nafile bir tarihsel tartışma. Aslında bu adımın getireceği bir fayda yok, zira sadece dikkatimizi bu tehlikeli siyasi oyunun gerçek içeriğinden başka yöne çekiyor” ifadelerini kullandı.

Nigm, kararın yalnızca siyasi dayanaklı ve Erdoğan’ın Türk halkı önündeki imajını güçlendirmek için tasarlanmış olduğunu vurguladı.

Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesi dünyadaki pek çok Müslüman ülke tarafından sevinçle karşılanırken, Mısır'dan söz konusu kararı eleştiren bir açıklama gelmesi dikkat çekti.

AYASOFYA'DA İLK NAMAZ NE ZAMAN KILINACAK?

HZ. İSA ve HZ. MERYEM MOZAİK FİGÜRLERİ NE OLACAK?

AYASOFYA CAMİİ İMAMI KİM OLACAK?

DİĞER HABERLER
Trump ve Macron, Doğu Akdeniz gerilimi görüştü
Yaşadığı dehşeti anlattı
Bunlar yeni ataklar değil!
Yerel önlemin tam zamanı
'E-5 üniversiteleri' doğdu
Üyev amcası göğsüne 'kama' sapladı
Şüpheli tutuklandı