Naci Görür'den korkutan deprem uyarısı: Kuyular ısındı

Naci Görür'den korkutan deprem uyarısı: Kuyular ısındı

Prof. Dr. Naci Görür, İzmir depreminin ardından yaptığı uyarılara bir yenisini daha ekledi. Depremin faylara stres transfer ettiğini belirten Görür, “Jeotermal kuyuların sıcaklıklarında farklılık var. Bu da etkileşimin bir kanıtı olarak görülebilir” dedi.

Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, İzmir depremiyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Görür, "Kuşadası Körfezinde D-B uzanımlı normal fayda oluşan 6.9 büyüklüğündeki deprem çok büyük ihtimalle İzmir Yarımadasında KD-GB uzanımlı faylara (ör: Gülbahçe, Seferihisar ve Tuzla) stres transfer ederek bu fayları yüklemiş olabilir. Bölgeden aldığım haberlere göre bu fayların yakındaki jeotermal kuyularının sıcaklık ve debilerinde farklılık var. Bu da etkileşimin bir kanıtı olarak görülebilir” ifadelerini kullandı.   

Sosyal medya hesabı üzerinden paylaşımda bulunan Görür, şu ifadelere yer verdi:  

En son tweetlerimde İzmir depremi ile yazdıklarımın yeterince anlaşılmamış olduğunu düşünerek tekrar yazmıştım. Çünkü çeşitli tv konuşmalarında kimi genç meslektaşlarım beni eleştirmişlerdi. 

Söylediğim basitçe şuydu: Kuşadası Körfezinde D-B uzanımlı normal fayda oluşan 6.9 büyüklüğündeki deprem çok büyük ihtimalle İzmir Yarımadasında KD-GB uzanımlı faylara (ör: Gülbahçe, Seferihisar ve Tuzla) stres transfer ederek bu fayları yüklemiş olabilir. 

Bölgeden aldığım haberlere göre bu fayların yakındaki jeotermal kuyularının sıcaklık ve debilerinde farklılık var. Bu da etkileşimin bir kanıtı olarak görülebilir. 

Bu gelişimi bu faylar üzerinde değerli çalışmalar yürüten Prof. Dr. Hasan Sözbilir'de doğruladı. Konuyu doğru izleyebilesiniz diye size yazıyorum. 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN