Alzheimer hastalarının beyin hücrelerinin tahribatını azaltacak tedavi çok yakında! Tıp dünyasında kilometre taşı olabilir

Alzheimer hastalarının beyin hücrelerinin tahribatını azaltacak tedavi çok yakında! Tıp dünyasında kilometre taşı olabilir

Tıp dünyasında son dönemin en önemli keşfi yapıldı. Yeni bir Alzheimer araştırması, hastaların beynindeki tahribatı yavaşlatmanın yolunu ortaya koydu. İşte, Alzheimer'ın tedavisinde kilometre taşı olabilecek buluş...

İngiltere ve Belçika'da bilim insanları tarafından yapılan yeni bir araştırma, Alzheimer hastalarında beyin hücrelerinin ölüm nedenine ışık tuttu. Science dergisinde yayımlanan araştırma, hastaların beyninde anormal bir şekilde birikmeye başlayan proteinlerle 'nekroptoz' adı verilen hücresel intihar süreci arasında ilişki kurdu. Bu konu bilim insanları arasında uzunca bir süredir tartışılıyordu.

SEMPTOMLAR İLE PROTEİNLERİN İLİŞKİSİ İLK KEZ TESPİT EDİLDİ

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Alzheimer'ın hafıza kaybı gibi temel semptomlarına nöron adı verilen sinir hücrelerinin kaybı neden oluyor. Bedenimiz normal koşullarda nekroptoz ile istenmeyen hücreleri yok edip yeni hücrelere yer açıyor. Hasta insanların beynine yakından bakıldığında amiloid ve tau adlı proteinlerin anormal bir biçimde birikmeye başladığı görülüyor.

Ancak hastalığın temel semptomlarıyla bu proteinlerin ilişkisi daha önce bulunamamıştı. İngiltere'de London'daki University College'a bağlı İngiltere Demans Araştırmaları Enstitüsü ve Belçika'daki KU Luven üniversitesinden araştırmacılar bu ilişkiyi ortaya çıkardıklarını açıkladı.

alzheimerin-tedavisi-var-mi-gelecekte-olacak-mi.jpg

ÖDEM, NÖRONLARIN İÇİNDEKİ KİMYASAL DENGEYİ BOZUYOR

Bulgularına göre Alzheimer hastalarının beynindeki nöronların arasında anormal miktarda amiloid plakları ve tau düğümleri oluşuyor. Bu da beyin ödemine neden oluyor. Ödem, nöronların içindeki kimyasal dengeyi bozuyor. Plak ve düğümlerin oluşumuyla birlikte beyin hücreleri MEG3 adlı bir özel bir molekül üretiyor. MEG3 molekülü nekroptoz yani hücre intiharlarını tetiklediği için süreçte kilit rol oynuyor. Bilim insanları MEG3'ün baskılanması ya da sinyallerinin engellenmesi durumunda hücrelerin intiharının durduğunu buldu.

ÇOK ÖNEMLİ BİR BULUŞ

Birleşik Krallık Demans Araştırmaları Enstitüsü'nden Prof. Bart De Strooper, "Bu çok önemli ve ilginç bir buluş" diyerek şu bilgileri paylaştı: "İlk kez nöronların Alzheimer hastalığı yüzünden nasıl ve neden öldüğüne dair bir ipucu elde ettik. Son 30-40 yıldır bu konuda çok fazla spekülasyon yapılmıştı ancak kimse bu mekanizmanın nasıl çalıştığını tam olarak saptayamamıştı. Sorunun, bu özel intihar patikası olduğuna dair güçlü kanıt sunuyor."

BEYİN HÜCRELERİNİN TAHRİBATI YAVAŞLATILABİLİR

Araştırma için insan beyin hücreleri genetiği değiştirilmiş farelerin beyinlerine nakledildi. Hayvanların genetiği değiştirilerek beyinlerinin büyük miktarlarda amiloid üretmesi sağlandı. Amiloidi beyinden uzaklaştıran ilaçların geliştirilmesinde yakın zamanda başarı elde edildi ve bunlar, beyin hücrelerinin tahribatını yavaşlatan ilk tedaviyi sunmaya yakın olabilir.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN