Bilimsel Araştırma Ortaya Çıkardı! Kadınlar ve Erkeklerin Yağ Yakım Saatleri Oldukça Farklı

Bilimsel Araştırma Ortaya Çıkardı! Kadınlar ve Erkeklerin Yağ Yakım Saatleri Oldukça Farklı

Kilo vermek isteyenler için hangi saatlerde yemeleri, egzersiz yapmaları konusunda o kadar çok tavsiye vardır ki bunların hangisine uyacağımızı seçmek dahi oldukça zordur. ABD'li uzmanlar ise anlaşılması gereken bir başka gerçeği ortaya çıkardı. Söz konusu tavsiyeler kadınlara ayrı erkeklere ayrı saatlerde yapılmak zorunda… Çünkü kadınların ve erkeklerin yağ yakma saatleri birbirinden oldukça farklı. Bakın hangi cinsiyet hangi saatte daha iyi yağ yakıyor…

Spor yapmak istediğimizi duyanlar bize çeşitli tavsiyeler veriyor ve kimisi "Spor sabah yapılır" derken, kimisi de sabah yapılan sporun verimli olmadığını hatta gün boyu yorgunluğa sebep olacağını öne sürüyor.

Spor yapmaya yeni başlayan amatörler bu tavsiyelerden uygun bulduklarını uygulamaya koyuyorlar. Ancak bir süre sonra ya spordan verim alamadıkları için bıkıp bırakıyorlar ya da spor saatlerini değiştirip kendilerine en uygun zaman dilimini buldukları için daha büyük şevkle spor yapmaya devam ediyorlar.

Yapılan son araştırma sporu bırakmada ya da devam ettirmede önemli bir yer tutan bu zaman meselesini yakından inceledi. Söz konusu araştırma, kadınların ve erkeklerin spor saatlerinin hayati önemini ortaya çıkardı…

haberici-001.jpg

KADIN VE ERKEKLER İÇİN AYRI SAATLER

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) çeşitli araştırmalar yapan Skidmore College uzmanları öncülüğünde gerçekleştirilen bir araştırma, beslenme ve diyet hakkında önemli gerçekleri ortaya çıkardı.

Araştırma kadınların ve erkeklerin aynı saatlerde yapılan egzersizlerden aynı sonuçları almadığını, her iki cinsiyetin de ayrı saatlerde daha fazla yağ yaktığını ortaya çıkardı.

Kadınlar sabah saatlerinde yapılan spordan çok daha fazla verim alırken erkekler sabah sporlarında daha düşük bir yap yakma performansı sergiliyor.

KADINLAR SABAH, ERKEKLER AKŞAM

Kadınların 08.30 öncesinde yaptığı sporlardan çok daha fazla verim aldığı ve yağ yaktığı ortaya çıkarken; erkeklerin ise saat 18.00-19.00 arasında yapılan sporda çok daha fazla yağ yaktığı keşfedildi.

12 hafta süreye yayılmış olan deneyde erkek ve kadın katılımcılara iki gruba ayrıldı ve her iki grupta da hem erkek hem de kadınlar yer aldı.

25 ile 55 yaş arasında, her biri aktif ve sağlıklı bireylerden oluşan 27 kadın ve 20 erkeğin katılım gösterdi araştırmada spor faaliyetlerinin verilerini kapsayan bir deney gerçekleştirdi.

pliometrik-egzersizler.webp

İŞTE ERKEK VE KADINLAR İÇİN O KRİTİK SAATLER

Egzersiz saatlerinin değişiklik göstermesine dikkat edilen araştırmada her iki grupta spor yapan erkek ve kadınların yağ yakma oranı test edildi.

Deney süresince bir grup sabah 08.30 öncesinde bir saat egzersiz yaparken diğer grup ise 18.00-19.00 saatleri arasında egzersizlerini yaptı.

12 haftanın sonunda kadınların sabah saatlerinde, erkeklerin ise akşam saatlerinde spor yaparken daha fazla yağ kaybına uğradığı keşfedildi.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN