BioNTech ve İngiltere arasında umut veren kanser çalışması: İlk hastalar eylülde...

BioNTech ve İngiltere arasında umut veren kanser çalışması: İlk hastalar eylülde...

İngiltere, ilaç şirketi BioNTech işbirliği ile kanser aşısı araştırmalarını hızlandırdı. Bilim insanları 2030 yılına kadar kanser aşısını 10 bin kişi üzerinde denemeyi hedeflerken ilk hastaların bu yılın Eylül ayından itibaren çalışmalara katılacağı duyuruldu.

Kovid-19 aşısında mRNA yöntemiyle elde edilen başarıdan sonra bilim insanları aynı teknolojiyi bu sefer kanser hastalığına uyarlamak üzere çalışıyor ve 2030 yılına kadar yeni bir kanser aşısını yaklaşık 10 bin kişi üzerinde denemeyi hedefliyor.

İngiltere de Almanya merkezli ilaç şirketi BioNTech işbirliği ile mRNA (mesajcı ribonükleik asit) teknolojisi kullanarak üretilen kanser aşısı araştırmalarını hızlandırıyor.

MRNA KEMOTERAPİ TEKNOLOJİSİNDEN FARKLI

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, araştırmaya katılan hastaların bir kısmı kanser tedavisi görmüş olacak ve aşı ile hastalığın yeniden nüksetmesini engellemek amaçlanacak. Kanser teşhisi konmuş diğer kişilerde ise hastalığın vücuttaki yayılımını yavaşlatmak veya engellemek hedeflenecek.

mRNA, tedavi sırasında vücuttaki kanserli hücrelerin yanı sıra birçok diğer hücreyi de hedef alan kemoterapi teknolojisinden oldukça farklı bir yöntem.

Kişiye özel şekilde hazırlanan mRNA aşısı, vücuttaki kanserden genetik kodların bilgisini içeriyor ve bunlar bağışıklık sistemine aktarılıyor. Bağışıklık sistemi böylece yalnızca tümörlü hücreleri hedef almak üzere programlanıyor.

Ancak kanser kompleks bir hastalık olduğu için bağışıklık sistemine hatırlatma yapmak amaçlı aşının birden fazla kez yapılması da gerekebilir.

TÜRECİ ÇALIŞMALARI ANLATTI

BioNTech kurucu ortağı Profesör Özlem Türeci, bunu bir "Aranıyor" posteri asmaya benzetiyor. Türeci'ye göre vücut bu sayede tetikte olmaya ve savaşmaya yönlendiriliyor:

"Burada hedeflediğimiz, hastaların bireysel kanserlerindeki moleküler özellikleri kullanıp onları mRNA aşılarına kodlamak ve bağışıklık sistemini onları saldırmaya yönelik eğitmek."

İNGİLTERE'DE ÇALIŞMALAR EYLÜL'DEN İTİBAREN BAŞLAYACAK

Her kişiye özel hazırlanan bu aşıyı üretmek, diğer teknolojilere kıyasla daha pahalı.

BioNTech, tüm sağlık sistemlerinin aşıya ekonomik olarak erişebileceğini söylese de fizibilite çalışmalarının devam etmesi gerekiyor. Öte yandan her ülkenin aşı denetleme ve onaylama süreci farklı.

Türeci, İngiltere'nin böylesine bir ortaklık için çok iyi bir ülke olduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

Kovid-19 pandemisinde İngiltere'de aşıların hızla onaylandığını gördük, ilaç düzenleyici kurumu gerçekten çok iyi çalışıyor. Bu çalışmada genomik analiz alt yapısı çok önemli ve İngiltere'de bu alanda lider ülkeler arasında.

İngiltere Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanı Steve Barclay, "Kanser hastalığı teşhis edildiğinde hastalara en iyi tedaviyi sağlamak hedefimiz. BioNTech, Kovid-19 aşısını geliştirmekte öncü kurumlardandı ve bizim bilimsel ilerleme taahhüdümüzü paylaşıyorlar" diyor ve devam ediyor:

"İşbirliğimiz sayesinde ilk hastalar bu yılın Eylül ayından itibaren araştırmalara katılacak."

İngiltere'de Kanser Araştırma Kurumu (Cancer Research UK) sözcüsü Dr. Ian Foulkes, "mRNA aşıları pandemi sırasında elde edilen en heyecan verici çalışmalardan bir tanesi. Bu teknolojinin kanser için etkili bir tedavi yöntemi olacağına dair birçok gösterge var ancak araştırmaların devam etmesi gerekiyor" diyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN