Dikkat! Hastanelik edebiliyor: İstanbul'da 'Aedes' alarmı

Dikkat! Hastanelik edebiliyor: İstanbul'da 'Aedes' alarmı

İstanbul'da son zamanlarda 'Aedes' türü sivrisineklerde artış yaşanıyor. Sivrisineklerden rahatsız olduğunu belirten mahallelerin başında gelen Bağcılar, sivrisineklerle olan mücadelesini sürdürüyor. Veteriner Hekimi Yunus Giray Özarslan, özellikle son aylarda adı çok duyulan Aedes ısırdığının ciltte ağır ve kaşıntılı hasarlara neden olabileceğini söyleyerek ''Bu haliyle de insanların hastaneye başvurmasına neden oluyor'' dedi.

İstanbul'da 'Aedes' türü sivrisineklerde artış yaşanırken birçok mahalleli bu durumdan rahatsız olduğunu belirterek yetkililerden söz konusu durumla ilgili çözüm üretilmesini bekliyor. Bağcılar Belediyesi Hayvan Barınma ve Müşahade Merkezi'nde görevli Veteriner Hekimi Yunus Giray Özarslan, son aylarda adı çok duyulan Aedes ısırdığının ciltte ağır ve kaşıntılı hasarlara neden olabileceğini söyleyerek ''Bu haliyle de insanların hastaneye başvurmasına neden oluyor'' diye konuştu.

''KURUT-KALDIR-KORUN''

Sağlık İşleri Müdürlüğü personeli ise, ilaçlamanın yanında, hazırlanan el broşürleriyle vatandaşlara sivrisineklerden kurtulmanın yolu olan “Kurut-Kaldır-Korun” yöntemini anlatıyor.

"DURGUN SULARIN OLUŞUMUNA ENGEL OLUNMALI"

Çalışmalar devam erken Bağcılar Belediyesi Hayvan Barınma ve Müşahade Merkezi'nde görevli Veteriner Hekimi Yunus Giray Özarslan, yaptıkları çalışmaları anlatarak vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Özarslan, sivrisineklerin doğada kendiliğinden oluşan ve insan eli ile oluşturulan her türlü durgun su kaynağında ürediğine dikkat çekti.

''HIZLA ÜRÜYORLAR''

Özarslan, “Sivrisinekler, yumurtalarını durgun halde bulunan suların olduğu yerlere bırakırlar. Bir sivrisinek 200 ile 400 arasında yumurta bırakır. Hızlı üreyen sivrisineklerin son bir hafta içinde bastırdığını görüyoruz'' açıklamasında bulundu.

HASTANELİK EDEBİLİYOR

Özarslan özellikle son aylarda adı çok duyulan Aedes ısırdığının ciltte ağır ve kaşıntılı hasarlara neden olabileceğini söyleyerek ''Bu haliyle de insanların hastaneye başvurmasına neden oluyor'' dedi.

Geçtiğimiz ay Avcılar Yeşilkent Mahallesi'ndekiler yakındaki dere nedeniyle artan sivrisineklerin soktuğu çocuklarda kaşınma sonrası yaralar oluştuğunu söylemişti.

Sivrisineklerin soktuğu çocukların bacakları ve kollarında oluşan yaraları gösteren mahalle sakinleri, durumun çözümü için yetkililere seslenmişlerdi.

ZİKA VİRÜSÜ NEDİR?

Flavivirus grubundan bir RNA Virüsü olan Zika virüsünün neden olduğu ve insanlara sivrisinek ısırması ile bulaşan bir hastalık olduğu ifade ediliyor.

İlk olarak Uganda’da 1947’de Zika Ormanı’nda bir Rhesus maymununda keşfedilen virüs, insanlarda ilk olarak 1954’de Nijerya’da bulundu.

ZİKA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ

Belirtileri ateş, baş ağrısı, kızarık gözler, döküntü, kas ağrıları ve eklem ağrıları olabilir. Genellikle hafif geçen bir hastalıktır, 4-7 gün sürer.

Sağlık Bakanlığı da İstanbul’da hastaneye başvuru oranlarını artıran sivrisineklere karşı geçtiğimiz günlerde bir korunma rehberi hazırlamış ve uyarılarda bulunmuştu.

PROF. DR. KADIOĞLU DA UYARMIŞTI

'İklim Değişikliği Çerçevesinde Su Kaynaklarının Mevcut Durumu ve Geleceği' çalıştayında konuşan Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, iklim değişikliğiyle sivrisineklerde de artış olduğunu söyledi. Güneydoğu Anadolu'da sıtma vakalarında patlama olduğunu ifade eden Kadıoğlu, sivrisineklerin kurak Güneydoğu'da tropik hastalıkları artırdığını belirtti. Sivrisineğin dünyanın en tehlikeli hayvanı olduğunu belirten Kadıoğlu “Batı Nil Virüsü gibi hastalıklar özellikle daha fazla sıkıntılı olmaya başladı" dedi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN