Aedes sivrisineği nedir? Aedes sivrisinek ısırığı nasıl anlaşılır, belirtileri neler? İşte korunma yolları

Aedes sivrisineği nedir? Aedes sivrisinek ısırığı nasıl anlaşılır, belirtileri neler? İşte korunma yolları

Küresel ısınmanın neden olduğu iklim değişikliği nedeniyle 'aedes sivrisineği'nde artış yaşanıyor. Özellikle İstanbul'da bu yaz mevsiminde sıkça görülen aedes sivrisineği ısırığı zika virüsünün bulaşmasına neden oluyor. İşte, aedes (sarı humma) sivrisineğinden korunmanın yolları...

16 milyon nüfuslu İstanbul'da 'aedes' türü sivrisineklerde artış yaşanırken birçok vatandaş; ateş, başağrısı, kızarık gözler özellikle vücutta döküntü, kas ağrılar çeşitli rahatsızlıklar nedeniyle hastaneye başvuruyor.

AEDES SİVRİSİNEĞİ NEDİR?

'Aedes aegypti' yani 'sarı humma sivrisineği'; dang humması, chikungunya, zika humması, mayaro ve sarı humma virüsleri ve diğer hastalıkları yayan bir sivrisinektir.

Bu sivrisinekler özellikle gündüzleri insanları ısırmasıyla biliniyor. Bulaşma 2 bin 500 metreye kadar olan yerleşim birimlerinde gözleniyor. Afrika'ya özgü olan sivrisinek türü, günümüzde dünyanın tüm tropikal, subtropikal ve ılıman bölgelerinde görülüyor.

Küresel ısınmanın neticesi olan iklim kriziyle beraber son yıllarda Türkiye'de de Aedes sivrisineğine rastlanıyor.

aedes-sivrisinegi-belirtileri.jpg

AEDES SİVRİSİNEK ISIRIĞI BELİRTİLERİ NELER?

Özellikle dere yatağına yakın yerlerde sıklıkla görülmeye başlayan Aedes sivrisineğinin belli başlı belirtileri bulunuyor. Sivrisinek, soktuğu çocuklarda normalinden daha büyük bir yara bırakıyor. Sinek ısırığı sonrası bacağın kaşınmasıyla iz, normal sinekten daha büyük gözüküyor.

Aedes cinsi sivrisinekler, özellikle daha önceleri Afrika ve Asya'da yaygın olarak bulunan sineklerdir. Bunlar da zika virüsünü bulaştıran sineklerdir. Özellikle dünyada araba lastiklerinin dolaşımının artmasıyla birlikte bu sivrisinekler yayıldı.

AEDES SİVRİSİNEK ISIRIĞI NASIL GEÇER?

Spesifik aedes sivrisinek ısırığının nasıl geçeceğine dair bir tedavi yöntemi bulunmuyor. Herhangi bir sivrisinek ısırığı için yapılan uygulamalara devam edilebilir.

Prof. Dr. Kenan Midilli, kökten çözüm için, "İlaçlama uzun vadeli başarılı olan bir yöntem değil. Çok çeşitli yöntemlerin bir arada kullanılması gerekiyor" dedi. Midilli, "Bataklıkların kurutulması lazım, biyolojik yöntemler var, sivrisinek larvalarını yiyen balıklar var" açıklamasında bulundu.

aedes-sivrisinegi-nedir.jpg

AEDES SİVRİSİNEK ISIRIĞINDAN NASIL KORUNULUR?

* Sivrisinek sokmasından korunmak için uzun kollu gömlek ve pantolon gibi vücutta açık yer kalmayacak şekilde mümkün olduğunca kapalı kıyafetlerin giyilmesi tercih edilmelidir.

* Konaklamak ve dinlenmek amacıyla kliması olan kapalı yerlerde veya kapı ve pencerelerinde sineklik olan yerlerde kalınmalıdır. Eğer dışarıda kalınıyorsa cibinlik kullanılması önerilmektedir.

* Gebe ve emzirenlerde güvenliği kanıtlanmış, T.C. Sağlık Bakanlığı'ndan ruhsatlı ve onaylı repellentler (sivrisinek kovucular) kullanılmalıdır. Bu ürünler, mutlaka kullanma talimatı doğrultusunda uygulanmalıdır.

* 2 aydan küçük çocuklarda repellentler kullanılmamalıdır. Çocukların elleri, gözleri ve ağızları ile ciltteki kesilere repellent uygulanmamasına dikkat edilmelidir. Yetişkinler repellenti kendi ellerine sıktıktan sonra ellerini sürerek çocukların yüzlerine uygulamalıdırlar.

* Bebek ve çocuklara da kollarını ve bacaklarını örten giysiler giydirilmelidir. Bebeklerin ve çocukların korunması amacıyla bebek arabaları ve taşımak amacıyla kullanılan araçlarda sivrisineklerden korunmayı sağlayıcı tedbirler alınmalıdır.

* Sonbaharda havuzlar artık kullanılmadığında üstü bir örtü ile kapatılmalıdır. İçlerinde su birikmesi engellenmeli ya da suları tamamen boşaltılıp sifonları açık bırakılmalıdır.

aedes-sivrisinegi-ilaclama.jpg

* Bahçe civarında kalıcı su birikintilerinin olmamasına dikkat edilmelidir (havuz, kovalar, çeşme yalakları vb.). Mevcut olanların suyu 2-3 günde bir değiştirilmelidir. Çünkü sivrisinekler küçük miktardaki durgun su birikintilerine bile yumurta bırakırlar. Bırakılan yarım kova sudan binlerce sivrisinek çıkabilir. İçinde su birikebilecek kapların ağzı kapalı tutulmalı, ters çevrilmeli veya imha edilmelidir. Suyu boşaltılan kapların iç yüzeyleri bir fırça ile temizlenmelidir.

* Çatı oluklarındaki su birikintileri boşaltılmalı, içlerinde su birikerek vektör üreme alanları oluşturmaları nedeniyle atık lastiklerin bertarafı veya uygun istiflenmesi sağlanmalıdır.

* Foseptik çukurları sıkı sıkıya kapalı tutulmalıdır. Sinekler çok küçük oldukları için en ufak bir delikten dahi içeri girerek buradaki sıcak ve korunmuş ortamda üreyebilirler. Havalandırma borularının üzerine tül geçirip sıkıca bağlanabilir.

* Ahır ve kümesler kontrol edilmelidir. Ergin sivrisinekler gündüzleri ahır ve kümeslerde dinlendikleri ve kışı da ahırlarda, boş binaların kuytu köşelerinde geçirdiklerinden ahır ve kümesler kontrol edilmelidir.

* Sivrisinekler üzerine itici bir etkisi olması sebebiyle evlerde ve teraslarda sarı renkli ampuller kullanılabilir.

* Riskli ülke/bölge seyahat dönüşünde ani başlayan, ateş, baş ağrısı, kas ağrısı, halsizlik, iştahsızlık, lenf bezlerinde şişlik, bulantı-kusma, cilt döküntüsü şikayetlerin görülmesi halinde bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Muayene sırasında hekime seyahat hakkında mutlaka bilgi verilmelidir.

aedes-sivrisinegi-korunma-yollari.jpg

ZİKA VİRÜSÜ NEDİR?

Flavivirus grubundan bir RNA virüsü olan zika virüsünün neden olduğu ve insanlara sivrisinek ısırması ile bulaşan bir hastalıktır.

İlk olarak Uganda'da 1947 yılında Zika ormanında bir Rhesus maymununda keşfedilen virüs, insanlarda ilk olarak 1954 yılında Nijerya'da bulundu.

Belirtileri ateş, başağrısı, kızarık gözler, döküntü, kas ağrıları ve eklem ağrıları olabilir. Genellikle hafif geçen bir hastalıktır, 4-7 gün sürer.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN