Her yıl 20 milyondan fazla kişi bunu yaşıyor! Özellikle o yaştakilere uyarılar yapıldı: Uzman isim tek tek açıkladı

Her yıl 20 milyondan fazla kişi bunu yaşıyor! Özellikle o yaştakilere uyarılar yapıldı: Uzman isim tek tek açıkladı

Dünyada her yıl 20 milyondan fazla kişi bu durumla karşı karşıya kalıyor. Özellikle o yaş grubundakiler risk taşırken uzmanlar dikkatli olunması gerektiği konusunda uyarılar yapılıyor. İşte konuya ilişkin detaylar…

Medical Point Gaziantep Hastanesi Nöroloji Uzm. Dr. Hakan Bozkurt, belli başlı nedenler sonrasında beyin damarlarının aniden tıkanması ya da yırtılması sonucunda beynin hasar aldığını açıkladı. Bu durumun bazen uzun vadeli bazen kısa süreli olduğunu açıklayan Bozkurt, 24 saat ya da daha uzun sürmesine inme (felç) adı verildiğini belirtti. Öte yandan 24 saatten az süren ve düzelen durumlarda geçici iskemik atak (GIA) olarak adlandırıldığını ifade etti. Bunların yanı sıra geçici iskemik atak sonrasında belirtilerin geçici olduğunu ve kalp anjinası (göğüs ağrısı) sonrası kalp krizinin gelmesi gibi, geçici belirtilerin ardından ağır bir felç durumu oluşabildiğinin altını çizdi. Bozkurt, geçici iskemik atak (GİA) geçiren insanların yüzde 5-10’u 1 ay içerisinde yüzde 15-20’si 1 yıl içinde büyük bir inme geçirdiğine vurgu yaptı.

whatsapp-image-2024-03-04-at-10-34-23.jpeg

HER YIL 20 MİLYONDAN FAZLA İNME VAKASI

Nöroloji Uzm. Dr. Bozkurt, dünyada her yıl 20 milyonun üzerinde inme vakası gerçekleştiğini ve yaklaşık 8 milyon kişinin inme nedeniyle hayatını kaybettiğini söyledi. Dr. Bozkurt, “Altmış yaş üstü nüfusta kardiyovasküler hastalıklardan sonra serebrovasküler hastalıklar dünyada ikinci sırada ölüm nedenidir. Sakatlık ve işgücü kaybının ise birinci nedenidir. Toplumda gelişen inmelerin yaklaşık yüzde 80’i iskemiye, yaklaşık yüzde 20’si de kanamaya bağlı olarak gelişmektedir” dedi.

whatsapp-image-2024-03-04-at-10-34-23-2.jpeg

UZMAN İSİM BELİRTİLERİ SIRALADI

Dr. Bozkurt, “Yaygın olarak görülen inme belirtileri vücudun tek tarafında görülen yüz, kol ve/veya bacakta hissizlik ve güç kaybı, bilinç bulanıklığı veya hafıza kaybı, düzgün cümleler kuramama, peltek konuşma veya hiç konuşamama, yutkunma güçlüğü, dengesizlik, tek gözde veya her iki gözde görme kaybı, şiddetli ve ani başlayan baş ağrısı, baş dönmesi olarak sıralanmaktadır. İnme risk faktörleri ise tütün mamulleri ve alkol gibi zararlı alışkanlıklar, diyabet, yüksek kolesterol, obezitedir. Akut iskemik inme tedavisindeki birinci hedef, kanlanmanın tekrar sağlanması böylece nörolojik bozulmanın, uzun süreli iş görmezliğin ve inmeye bağlı ölümlerin azaltılmasıdır. Tıkalı damarın açılabilmesi için hastaya ilk 4-6 saat içerisinde damardan kan sulandırıcı özelliği olan bir ilaç verilebilir. Beyinde de tıkalı damarı açmak için kullanılan yöntemlerden bir diğeri de anjiyodur. Anjiyo işlemi kasıktan, femoral damara girilerek kateterler vasıtasıyla, pıhtı olan damarın, anjiografik incelemeyle görüntülenmesi ve özellikli stent ve aspirasyon yöntemleriyle pıhtının çıkartılması işlemidir. İnme ve diğer tüm damar hastalıklarından korunmak için ise sağlıklı beslenmek, fiziksel aktiviteleri ihmal etmemek, sigara kullanmamak, sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinmek oldukça önemlidir” diye konuştu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN