İnsan sağlığına faydası saymakla bitmiyor: Çok sert, her gün çiğnenmeli!

Sağlıklı beslenmek için doğal ürünlerin tüketilmesi uyarısında bulunan beslenme uzmanları, Türkiye'nin bu açıdan oldukça zengin olduğunu vurguluyor. İnsan sağlığına iyi gelen birçok doğal ürün bulunuyor. Kayseri'de yetişen kenger bitkisinin sağlığa pek çok yararı bulunuyor. İşte, kenger sakızı faydaları...

Kayseri'de kenger bitkisinin kökünden elde edilen, kendine has, hoş bir kokusu ve tadı bulunan kenger sakızı, 1 ay çiğnense bile bayatlamıyor.

Düzenli olarak çiğnendiği takdirde sindirim problemlerini ortadan kaldıran, mide ağrısı ve şişkinliğe iyi gelen, iştah açıcı özelliği ve çene kaslarını güçlendirmesiyle bilinen kenger sakızı, birçok faydası ile vatandaşlardan da ilgili görüyor.

kenger-sakizi-faydalari.jpg

İNSAN SAĞLIĞINA BİRÇOK FAYDASI VAR

Kenger sakızının sert bir sakız olduğunu ancak çiğnedikçe yumuşadığını ve güzel bir aroma ortaya çıkardığını söyleyen esnaf Behzat Doğdu, şunları söyledi:

"Bu sakız kenger bitkisinden çıkar. Temmuz ayı gibi toprağı eşerler ve bu bitkinin altından akan süt donarak, sakız olur. Şu anda sakız olarak çiğneniyor. Bunun birçok faydası daha var. Yüz felci, migren ağrısı, kulak tıkanması, gastrit gibi rahatsızlığı bulunan vatandaşlar için faydalıdır.

kenger-sakizi-nerede-satilir.jpg

FİYATIYLA CEP YAKIYOR

Dolabın normal bir gözüne koyduğunuzda bu sakız aynı tazelikte 1 buçuk yıl durur. Sulu vaziyette koymanız gerekiyor. Bu sayede 1 buçuk yıl durur. Bu sakız biraz serttir. Çiğnedikçe yumuşar, yumuşadıkça da harika bir tadı olur.

Güzel bir aroması olur. Normalde bunun kilosu 2 bin 500 TL. Şu anda boksörler dahil çene kaslarını geliştirmek için bizden bu sakızı alıyor. Çünkü bu sert olduğu için çene kaslarını geliştirir."

kenger-sakizi-nasil-yenir.jpg

"HERKES BU SAKIZDAN ÇİĞNEMELİ"

Doğdu, "Ailelerin çocuklarına çiğnetmelerini tavsiye ederim. Yeni nesil çocuklarımıza bu sakızı öğretelim ki kültür ölmesin. Fiyatlar tane olarak ise 5 TL'den başlıyor, 10 TL'ye kadar var. Büyüklüğüne ve beyazlığına göre değişiyor.

Bu sakız yaklaşık 50-60 yıldır satılır. Herkesin bu sakızı çiğnemesini öneririm. Çünkü daha önceden diğer sakızlar yokken anneannelerimizi, babaannelerimizin çiğnedikleri sakızlar bunlardı" şeklinde konuştu.

kenger-sakizi-faydalari-neler.jpg

kenger-sakizi-nedir.jpg

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN