Karaciğer yağlanmasına bağlı kanser artıyor

Karaciğer yağlanmasına bağlı kanser artıyor

Karaciğer yağlanması, vücut çok fazla yağ ürettiğinde veya ürettiği yağı yeterince etkili bir şekilde metabolize etmediğinde gelişiyor. Alkol kullanan bireylerde kullanmayanlara nazaran daha sık görülen karaciğer yağlanması erken teşhis edilip tedavi edilmediğinde siroza dönme ihtimali taşıyor. Uzmanlar kansere yakalanmamak için yapılması gerekenleri açıkladı.

Karaciğer yağlanmasına bağlı karaciğer hastalığı oluşan nadir vakalarda ciltte çeşitli belirtiler görülebilir. Kaşıntı ve kaşıntıya bağlı olarak gelişen kızarıklıklar meydana gelebilir. Yine pullanma da karaciğer yağlanması ve sirozun ciltteki bazı belirtilerinden biridir. Bu tarz sorunlar yaşayan kişilerin en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna gitmeleri tavsiye edilmektedir. Bunlar haricinde sirozun belirtileri arasında:

İştah kaybı,

Kilo kaybı,

Halsizlik,

Yorgunluk,

Burun kanaması,

Sarı cilt ve gözler,

Cildin altında görünen ağ benzeri damar grupları,

Karın ağrısı,

Karın şişmesi,

Bacaklarda şişme,

Erkeklerde meme büyümesi,

Kafa karışıklığı bulunur.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Organ Nakli Bölümünden Prof. Dr. Onur Yaprak; karaciğer kanserine yol açan sebepler arasında karaciğer yağlanmasının yeri son 20 yılda 10 kat artarak yüzde 2’den yüzde 20’ye yükseldiğini söyledi.

ERKEKLERDE DAHA SIK GÖRÜLÜYOR

Yaprak, bu artışın altında toplumda artan diyabet, obezite, sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı olmasının yanında hepatit B virüsüne yönelik aşı kampanyaları ve hepatit C virüsünü neredeyse tamamen vücuttan temizleyen ilaçların keşfedilmesi ile hepatit virüs oranlarının azalması birlikte rol oynadğına vurgu yaptı.

doctor-650534-1920.jpg

Prof. Dr. Onur Yaprak, "Karaciğer kanseri görülme sıklığı açısından tüm kanserler içinde 6.sırada yer alır. Görülme sıklığı ülkeden ülkeye değişmekle birlikte her 100 bin kişide 3 ila 30 arasındadır (ülkemizde 6.5) . Erkeklerde kadınlara göre 2-3 kat daha fazla görülür. Görülme yaşı açısından en çok 50 yaş üzerinde görülür. Karaciğer kanseri vakalarının yüzde 80-90’ı siroz zemininde gelişir." diyerek dikkatli olunmasını istedi.

Tüm dünyada 2020 yılında 900 bin olan karaciğer kanserli hasta sayısının 2040 yılında 1 milyon 400 bine yükseleceği ön görülüyor. ABD'de ise 2020 yılında 38 bin olan yıllık karaciğer yağlanması vaka sayısının 2030 yılında 56 bine yükseleceği hesaplanıyor.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Organ Nakli Bölümünden Prof. Dr. Onur Yaprak şu bilgileri verdi:

Karaciğerde gelişen kanserler birincil yani karaciğerin kendi hücrelerinin tümörleşmesi ile gelişen ya da ikincil yani karaciğere başka organ kanserlerinin sıçraması yolu ile gelişen olmak üzere 2 tiptir. Birincil olanlar karaciğer kanseri diye adlandırılırken ikincil olanlar karaciğer metastazı olarak bilinirler. Karaciğer kanserinde tedavide cerrahi, kemo-radyoterapi, girişimsel radyoloji gibi yöntemler bulunmasına rağmen, sadece birincil kanserlerin ‘’hepatosellüler kanser’’ tipinde ve uygun hastalarda karaciğer nakli yapılabilmektedir. Bu tip hastalarda karaciğer nakli diğer tedavi yöntemlerine göre çok daha başarılı sonuç vermektedir.

Karaciğer kanserine yol açan nedenlerin başında hepatit B ve hepatit C enfeksiyonları, kronik alkol kullanımı, aflatoksin ve karaciğer yağlanması gelmektedir. Hepatit B enfeksiyonu olan kişilerde karaciğer kanseri görülme riski 10-100 kat, Hepatit C enfeksiyonu olanlarda ise 17 kat daha yüksektir.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN