Nöbet mağdurları ‘bizden bu kadar’ dedi

Nöbet mağdurları ‘bizden bu kadar’ dedi

Rümeysa Berin Şen’in 36 saatlik nöbet sonrası ölümüyle gündeme gelen nöbet saatleri, Sağlık Bakanı’nın ‘ricasına’ rağmen değişmedi. Yeni mezun 4 asistan hekim istifa etti. İstifa eden hekimlerden Burcu Simay Özden “Hayallerle başladık ama emeğinin karşılığını alamamak, 36 saatlik nöbetler, ayda 400 saati bulan çalışma, pandeminin sadece çömezlere binen yükü. Birimiz daha nöbet çıkışı ölmeden, normalleşen bu gerçeklere dur diyecek birileri olur umuyorum. Bizden bu kadar” dedi.

EDA SANĞU

Kovid salgınıyla birlikte artan iş yükü ve uzun nöbet saatleri sağlık çalışanlarının istifaya sürüklemeye devam ediyor. Ankara Şehir Hastanesi’nde 36 saatlik nöbetin ardından evine dönerken uyuya kaldığı için kaza yaparak yaşamını yitiren asistan hekim Rümeysa Berin Şen’le birlikte gündeme gelen nöbet saatlerinin Sağlık Bakanı’nın 148 başhekime gönderdiği ve asistan hekimlerin nöbet saatlerinin mevzuata göre düzenlenmesini istediği ‘rica mektubu’na rağmen değişmediği ortaya çıktı.

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi hastanesinde 2020’de göreve başlayan 5 asistan hekimin 4’ü istifa etti, 1’ i ise bölüm değiştirdi. İstifalarını sosyal medya hesaplarından duyuran hekimlerden Burcu Simay Özden, yaşadıklarını şu ifadelerle anlattı:

“Benzer heyecanlarla, hayallerle başladık ama emeğinin karşılığını alamamak, kesintisiz 36 saatlik nöbetler, ayda 400 saati bulan çalışma koşulları, pandeminin sadece çömezlerin üzerine binen yükü, hocalarımızın hayal kırıklığı yaratan yaklaşımları, işler ‘bir şekilde’ yürüdüğü takdirde eğitim hakkımızın hiçe sayılıyor oluşu, asistan hekimlerin birer birer yurt dışına kaçtığı, intihar ettiği, trafik kazalarında tükenmişlik nedeniyle öldüğü bir ülkede bize sahip çıkmayacak olan nice devlet büyüklerimiz ve hepsinden daha da üzücüsü akanlarımız, meslektaşlarımız tarafından maruz kaldığımız mobbing...Birimiz daha nöbet çıkışı ölmeden, normalleşen bu gerçeklere dur diyecek birileri olur umuyorum. Bizden bu kadar.” Cemre Sevenler ise,” Bizim neşemizi, gençliğimizi, umutlarımızı, geleceğimizi, gözümüzdeki ışığı bu düzen ve onun destekçileri çaldı” ifadeleriyle sorumluları işaret etti.

BAKAN KOCA’NIN MEKTUBU DİKKATE ALINMADI

Sağlık Bakanı Koca, ‘hasbihal’ amacı taşıdığını belirttiği ve başhekimlere yolladığı mektupta şu ifadeleri kullanmıştı: “Uzmanlık Eğitimi Görenlerin Nöbet Hizmetleri Konulu Genelge, çözümü aciliyet gösteren bir sorun için kararlı, kalıcı adımlar atmanızı gerektiriyor. (…) Asistan hekimlerin nöbetlerinin mevzuata göre düzenlenmesi konusundaki kararlılığımızın en iyi örneklerinden birini sizin vereceğinize inanıyorum.”

‘SAĞLIK BÜTÇESİ HASTANE PATRONLARINA DEĞİL SAĞLIĞA AYRILMALI’

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Sağlık Bakanlığı’nın 2022 bütçesinin genel bütçenin yüzde 6,6’sına denk geldiğini, ancak bu oranın pandemi koşulları nedeniyle en az yüzde 10’un üzerine olması gerektiğini belirtti. TTB’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Sağlık Bakanlığı bütçesi ile şehir/şirket hastanelerinin patronlarına değil, üniversite ve eğitim-araştırma hastaneleri ile aile sağlığı merkezlerine ve koruyucu hekimliğe yeterli bütçe ayırılmalı” denildi. 2003’te yüzde 70 olan personel giderleri oranının, 2022’de yüzde 33’e kadar gerilediği belirtildi. TTB, şu ifadeleri kullandı: “Kaynakların üniversite hastaneleri yerine bir avuç patrona aktarılması, sağlık sistemindeki çöküşün bir diğer göstergesi. Sağlık Bakanlığı bütçesinde binlerce zor vakayı kabul eden, ameliyatlarını ekonomik bir şekilde gerçekleştiren köklü eğitim-araştırma hastanelerine yeterli kaynak ayrılmaması da kaynakların eşitsiz kullanımını işaret etmekte.”Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN