Öfkeyi kontrol etmenin sırrı fizyolojiden geçiyor! Bilim insanları, on binlerce öfkeli insanı gözlemledi

Öfkeyi kontrol etmenin sırrı fizyolojiden geçiyor! Bilim insanları, on binlerce öfkeli insanı gözlemledi

Öfke kontrolü sağlanamadığında farklı sorunlar baş gösterebilir. Öfke kontrol bozukluğu ile başa çıkabilmek mümkün. Peki, öfke patlamalarına ne iyi gelir? Öfkemi kontrol edemiyorum ne yapmalıyım? Öfke kontrolü nasıl sağlanır? İşte, öfke kontrolü için yapılması gerekenler...

ABD'de Ohio Eyalet Üniversitesi'nden araştırmacılar, öfke üzerine 154 çalışmayı analiz etti ve 'dışa vurmanın' yardımı olduğuna dair çok az kanıt bulabildi. Hatta kimi durumlarda, öfkeyi arttırdığı görüldü.

ÖFKE KONTROLÜ İÇİN NE YAPILMALI?

Araştırmanın kıdemli yazarı ve iletişim bilimci Brad Bushman, konuyla ilgili şöyle konuştu:

"Öfkeliyseniz, bunu atmanız gerektiği mitinin yanlış olduğunu göstermemiz önemli. Öfkeyi boşaltmak güzel bir fikir gibi görünüyor ancak bunun faydası olduğuna dair en ufak bir bilimsel kanıt bulunmuyor."

Çalışma ayrıca, birçok insanın da fiziksel dışavurum ile öfkeyi dışa atmayı denediğini, bu durumun sağlık yararları sunabilse de, o anda ruh halini düzeltmeyebileceğini öne sürüyor.

T24'te yer alan habere göre, incelenen çalışmalar toplamda 10 bin 189 katılımcıyı içeriyor ve katılımcılar farklı yaş, cinsiyet, kültür ve etnik kökenleri temsil ediyor. Araştırmacılar, bulguların, öfkeyi dizginlemenin anahtarı olarak fizyolojik uyarılma seviyesini azaltmak olduğunu gösterdiğini söylüyor, bu hem öfkenin kendisinden, hem de onu güçlendirebilecek diğer fiziksel aktivitelerden kaynaklanabilir.

ÖFKEYİ AZALTMANIN YOLU NEDİR?

Brad Bushman, "Öfkeyi azaltmak için uyarılma seviyelerini azaltan aktivitelerle ilgilenmek daha iyidir" dedi ve ekledi: "Her ne kadar popüler inanç aksini gösterse de, koşuya çıkmak bile etkili bir strateji değil, çünkü uyarılma seviyelerini artırır ve ters teper."

Araştırma ilk yazarı ve Virginia Commonwealth Üniversitesi'nde iletişim bilimci olan Sophie Kjærvik, "Araştırma kısmen insanların öfkeyi salıvermek umuduyla nesneleri parçaladıkları 'öfke odaları'nın popülaritesinden ilham alınarak yapıldı" açıklamasını yaptı ve şöyle devam etti:

"Öfkeyi ifade etme teorisinin tamamen çürütmek istedim. Uyarılma seviyesini düşürmenin ve bunun fizyolojik yönünün gerçekten önemli olduğunu göstermek istedik."

ÖFKEYİ YATIŞTIRMANIN YOLU NEDİR?

Araştırmalar, bunun işe yarayabileceğini söylüyor, ancak inceleme, öfkeyi yatıştırmanın alternatif bir yoluna da önemli bir ışık tutuyor. Dahası, standart bilişsel davranışçı terapilerin her beyin tipi için etkili olmadığını da gösteriyor. Çalışma, boks, bisiklet, koşu, derin nefes alma, meditasyon ve yogaya kadar hem uyarılmayı artıran hem de uyarılma azaltıcı aktiviteleri inceledi.

Sakinleştirici aktivitelerin, uygulanan metot ve katılımcı demografiği gibi tüm diğer değişkenlere rağmen laboratuvarda da, sahada da öfkeyi azalttığını buldular. İşe yarayan uyarılma azaltıcı aktiviteler arasında yavaş akış yogası, kendindelik, aşamalı kas gevşetme, diyaframdan nefes almak ve mola verme yer alıyor.

DIŞA VURMAK YERİNE SAKİNLEŞEREK ÖFKEYİ BİTİRİN

Araştırmacılar, öfkeyi dışa vurmak yerine, sakinleşerek onu bitirmeyi öneriyor. Stresi azalttığı zaten kanıtlamış olan sakinleştirici taktikler, öfkeyi fizyolojik 'yakıtından' da mahrum bırakabilir. Sophie Kjærvik, bunu şöyle açıkladı:

"Bugünün toplumunda hepimiz çok fazla stresle başa çıkmak zorundayız ve bununla başa çıkmanın yollarına da ihtiyaç duyuyoruz. Strese karşı işe yarayan stratejilerin aslında öfke için de işe yaradığını sergilemenin faydası var."

Öfkelenince koşu yapmaktan uzak durun. İnceleme, çoğu uyarılma artırıcı aktivitenin öfkeyi azaltmadığını ve hatta kimilerinin artırdığını buldu, bunlar içerisinde bunu yapması en olası olan ise koşu. Oynamayı da içeren top sporları ve diğer fiziksel aktiviteler fizyolojik uyarılmayı azalttı, bu da efor sarf etmek eğlence için olduğunda, öfkeyi azaltmaya daha yararlı olabileceğini gösteriyor.

10'A KADAR SAYMAYI DENEYİN

Brad Bushman, "Uyarılma seviyesini artıran kimi fiziksel aktiviteler kalbiniz için iyi olabilir, ancak kesinlikle öfkeyi azaltmanın en iyi yolu değiller" dedi ve şunu ekledi: "Bu gerçekten bir mücadele çünkü öfkeli insanlar bunu dışa vurmak ister, ancak araştırmamız, bu dışa vurmanın bize hissettirdiği iyi duygunun aslında saldırganlığı pekiştirdiğini gösteriyor."

Söz konusu bulguları kesinleştirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var, ancak şimdilik araştırmacılar, sakinleştirici tekniklerin (sadece bir ara vermek veya 10'a kadar saymak bile olsa) öfkeyi yatıştırma konusunda en iyi seçenek olduğunu söylüyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN