Prof. Dr. Selma Metintaş 'çok daha bulaşıcı' diyerek uyardı: Riskli gruplar kendilerini mutlaka korusun

Prof. Dr. Selma Metintaş 'çok daha bulaşıcı' diyerek uyardı: Riskli gruplar kendilerini mutlaka korusun

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyeliği görevinde de bulunan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selma Metintaş Covid-19'un mutasyona uğrayan eris varyantına karşı uyardı. 'Çok daha bulaşıcı, riskli olanlar kendilerini daha iyi korusun' diyen Metintaş, aşıları eksik olanların da mutlaka tamamlatması gerektiğini hatırlattı.

Prof. Dr. Selma Metintaş, Covid-19 etkeni SARS-CoV-2'nin de önemli ölçüde yaygın olduğunu, virüsün evrimini gerçekleştirirken mutasyona uğradığını belirterek "eris" varyantının ortaya çıktığını hatırlattı.

'ÇOK DAHA BULAŞICI'

Metintaş, "Pandeminin ilk yılında değiliz, daha az sayıda vaka görüyoruz ve her yeni varyant ilk çıkan tipe göre daha az öldürücü, daha az şiddetle hastalık yapıyor ancak daha çok bulaşıcı" ifadesini kullandı.

'RİSKLİ GRUPLAR KENDİLERİNİ KORUSUN'

Metintaş, hem influenza virüsü hem de koronavirüsün yaygın olduğu bu dönemde özellikle riskli grupta bulunanların kendilerini çok daha iyi korumaları gerektiğini vurguladı. "Maske, mesafe, temizlik" kuralını hatırlatan Metintaş, "Virüsler ancak laboratuvarda sürüntü örneğiyle ayrılabilir. Ancak tedavileri açısından bir farklılık yoktur. Hasta takibinin yapılması, istirahat edilmesi ve bol sulu gıdanın alınması gerekir.

'BU BELİRTİLER VARSA DOKTORA BAŞVURUN'

Ateş yüksekliğinin devam etmesi, solunum sıkıntısının başlamasıyla hastalar sağlık kuruluşlarına başvurulmalı. Covid-19 aşılarıyla ilgili çok yaygın 'infodemi' dediğimiz hatalı bilgiler var. Bunların gerçekle bir ilişkisi yoktur. Dünya Sağlık Örgütü bununla ilgili çalışmalar yaptı. Aşısı eksik olanların aşılarını tamamlatmalarında da fayda var." dedi.

'KİRLİ ELLERLE YÜZE VE GÖZE DOKUNMAYIN'

Hastalıktan korunmak için iyi beslenmenin ve fiziksel aktivitenin önemli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Metintaş, sık sık yıkanması, el yıkama fırsatı olmadığı durumlarda en az yüzde 60 içeren alkol dezenfektanlarıyla ellerin temizlenmesi gerektiğini belirtti.

vvvvv.jpg

'MUTLAKA MASKE TAKIN'

Metintaş, kirli ellerle solunum yoluyla virüslerin vücuda girdiği ağız, burun ve göze dokunulmaması uyarısında da bulundu ve "kalabalık yerlerde mutlaka 'maske' takılmalı" dedi.

Hasta bireylerin toplum ve kalabalık içine girmeyip kendini izole etmesinin önemli olduğunu vurgulayan Metintaş, "aşı olmayan bireylerin aşılarını olmasında büyük fayda var" dedi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN