Uzmanlar açıkladı: Elektronik sigaranın korkutan zararları

Uzmanlar açıkladı: Elektronik sigaranın korkutan zararları

Uzmanlar, son zamanlarda özellikle gençlerin kullandığı elektronik sigara hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Doç. Dr. Ömer Faik Sağun elektronik sigarada bulunan nikotinin sıvı olmasının kana hızlı karışmasına sebep olduğunu söyleyerek, ciddi baş dönmeleri, damar tıkanıkları ve vertigo hastalığına yol açtığını belirtti.

Sigara fiyatlarına da zam gelmesiyle gençler elektronik sigaraya yöneldi. Özellikle gençler arasında popüler olan elektronik sigaranın sağlığa zararları bir hayli büyük.

KANA KARIŞMASI DAHA HIZLI OLUYOR

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ömer Faik Sağun, elektronik sigaranın vücutta zamanla baş ağrısı yaptığını ve kansere hızlı bir şekilde yol açtığını vurguladı. Vertigo hastalığına da değinen Doç. Dr. Ömer Faik Sağun, gençler üzerinde etkisinin gün geçtikçe daha çok arttığını dile getirdi. Elektronik sigarada yoğun buhar sebebiyle nikotinin daha yüksek olduğunu belirten Doç. Dr. Sağun, "Buhar halinde çok yoğun bir miktarda soludukları için kana karışması daha hızlı ve daha yoğun miktarda nikotin alıyorlar" dedi.

‘GENÇLERDE CİDDİ ANLAMDA BAŞ DÖNMELERİNE SEBEP OLUYOR’

Konuya ilişkin konuşan Doç. Dr. Ömer Faik Sağun, "Elektronik sigara, şu anda gençler arasında özellikle kullanılan bir sigara türü. Normal sigara haricinde sıvı olarak tüketilen nikotinin bir hazne içerisinde bulundurulması ve bunun soğuk buhar olarak insanların vücuduna alınması olayıdır. İnsanlar bu sayede daha az nikotin aldıklarını düşünüyorlar. Ama aslında tam tersine bir olay var. Buhar halinde çok yoğun bir miktarda soludukları için kana karışması daha hızlı ve daha yoğun miktarda nikotin alıyorlar. Ve bu damar tıkanıklıklarına, akciğerdeki bu sülfakların bozulmasına sebep olmakta, aynı zamanda iç kulaktaki sıvı dengesini bozucu değişiklikler yapmakta, damarların tıkanmasına sebep olmaktadır" ifadelerini kullandı.

‘VERTİGOLARIN ARTIK GENÇLERDE DE ÇOK SIK GÖRÜLÜYOR’

Zararlı kimyasalların da vücuda alındığını ifade eden Sağun, "Yapılan çalışmalarda da yaşlılarda görünen bu vertigoların artık gençlerde de çok sık görülmesi ve bu sık görülenler arasında da elektronik sigara kullanımının fazla olduğu tespit edilmiştir. Fakat bu kokudan yanındaki şahıslar da rahatsız olmadığı için sigaranın, nikotinin zararlı etkilerini bulaştırmış oluyorlar. Elektronik sigara artık kapalı ortamlarda da içildiği için hastalıklar, rahatsızlıklar sigara içmeyenlerde de görülmeye başladı. Nikotin sıvı halde bulunduğu için ve soğuk buharlı akciğere alındığı için daha yoğun oranda nikotin alıyorsun. Gençler de özellikle özenti olarak elektronik sigara kullanımına başlıyorlar" şeklinde konuştu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN