Yüzlerce Kovid hastası incelendi! Ölme olasılığı 9 kat artıyor

Yüzlerce Kovid hastası incelendi! Ölme olasılığı 9 kat artıyor

Kanadalı bilim insanlarının yaptığı son araştırma diş eti iltihabı ile yeni tip koronavirüs arasında sıkı bir bağ olduğunu ortaya koydu. Yapılan araştırmada diş eti iltihabı olan kişilerin Kovid-19’dan ölme olasılığının 9 kat arttığı belirlendi. İşte diş eti ihtihabı olanların hastaneye kaldırılma oranı 3.5 kat daha fazla olduğunun açıklandığı araştırmanın sonuçları ve ağız hijyeninin önemine dair detaylar...

Yeni tip koronavirüs geçiren yüzlerce hastanın incelenmesinin sonuçlarını açıklayan McGill Diş Hekimliği Fakültesi'nden Profesör  Belinda Nicolau, ağız "Çalışmamızın sonuçlarına bakıldığında, Kovid-19 komplikasyonlarının önlenmesi ve yönetiminde iyi ağız sağlığının önemini ortaya çıkıyor. Periodontitis ile hastalık sonucu arasında çok güçlü bir ilişki var" dedi.

kovid-dis.jpg

KATAR'DA 568 HASTA İNCELENDİ

Araştırmacılar, yapılan çalışma kapsamında Katar’daki dokuz hastaneyi içeren Hamad Medical Corporation’ın verilerini kullandı. Bu kapsamda 568 hastanın tıp kayıtları incelendi. 

Cai, "Katar'da tıbbi ve dişçilik kayıtları dijital hale getirildi, bu da veri toplamayı ve bu araştırmayı hızlı bir şekilde yapmayı mümkün kıldı. Araştırmada aynı zamanda "demografik, tıbbi veya ruh sağlığı faktörleri gibi çeşitli faktörler dikkate alındı” değerlendirmesini yaptı.

Diğer taraftan çalışma, iltihabı gösteren biyobelirteçlerin, aynı zamanda diş eti iltihabı olan Kovid -19 hastalarının kanında önemli ölçüde daha yüksek seviyelerde mevcut olduğunu buldu.

kovid-iltihap.jpg

DİŞ ETİ HASTALARININ VÜCUDUNDA YÜKSEK DÜZEYDE İLTİHAP VAR

Cai, "Şiddetli Kovid-19  hastalarında, corona virüs entübe edilme ve hatta ölüm gibi komplikasyonlara yol açabilen enflamatuar bir tepkiye neden oluyor. Araştırmamız periodontitisin bunu şiddetlendirebileceğini gösteriyor" dedi. 

Çalışmanın kıdemli yazarı Dr. Faleh Tamimi  ise, "Diş eti iltihabı hastaları vücutlarında zaten yüksek düzeyde iltihap ile Kovid-19’a yakalanıyor. Kovid-19 hastalığı ayrıca vücutta hiperinflamasyona neden olduğu için bu durum onları  dezavantajlı duruma düşürüyor ve onları hastalığın ağır sonuçlarına daha duyarlı hale getiriyor" değerlendirmesini yaptı. 

kovid.jpg

DİŞ ETİ İLTİHABI (PERİODONTİTİS) NEDİR? 

Diş eti iltihabı (periodontitis), dişler ve diş etleri arasında bakteri birikimine bağlı olarak ciddi bir enfeksiyon olarak ortay açılıyor. Tedavi edilmezse ağrılı apselere ve diş kaybına neden oluyor. İlerleyen vakalarda ise alt çene kemiğine zarar veriyor. 

Bilim insanları, dişleri günlük olarak iki kez fırçalama, diş ipi kullanma ve düzenli muayeneyi içeren  iyi bir ağız hijyeni ile diş eti iltihabının önüne geçilebileceğini söylüyor. Çalışmanın ortak yazarı Wenji Cai, "Periodontitis, hem ağızdan hem de sistemik birçok hastalık için bir risk faktörü olarak kabul edildi. Eğer tedavi edilmezse  bu iltihap vücuda yayılabilir. Bilim insanları,  ayrıca durum ile kalp hastalığı, diyabet ve solunum hastalıkları  arasında bağlantılar buldular. Diş eti iltihabı ile düşük ve artmış gebelik komplikasyonları riski arasında da ilişki vardır” dedi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN