Millet İttifakı İzmir'de

Millet İttifakı İzmir'de

Millet İttifakı’nı oluşturan partilerin genel başkanları Temel Karamollaoğlu, Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu, Gültekin Uysal, Meral Akşener ve Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile birlikte İzmir halkına seslendi.

Millet İttifakı’nı oluşturan altı partinin lideri ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile birlikte gerçekleştirdikleri seçim gezileri kapsamında İzmir halkıyla buluştu. İzmir Gündoğdu Meydanı’nı dolduran İzmirlilere seslenen Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP Genel Başkanı ve 13. Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu birlik ve beraberlik mesajları verdi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ev sahibi olduğu mitingde liderler sahneye eşleriyle beraber çıkarak İzmir halkını selamladı.

YAVAŞ: “TÜRKİYE’Yİ NORMAL SİYASETLE BULUŞTURACAĞIZ”

Eşi Nursen Yavaş ile birlikte sahneye çıkıp halkı selamlayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Türkiye Cumhuriyeti’nin Başkentinden İzmir’e selam getirdim” diyerek konuşmasına başladı.

Konuşmasında eskiden seçim döneminde siyasi partilerin birbirileriyle fikir ve görüşlerini yarıştırdığını belirten Mansur Yavaş, “O dönem bitti artık. Her şeyi tükettikleri için, 21 yılın sonunda artık söyleyecekleri söz kalmadığı için artık karşısındakileri bir şeylerle suçluyorlar. Biz bu nefret diline son vereceğiz. Türkiye’yi normal siyasetle buluşturacağız. Demokrasi yerini bulacak. Milletin iradesi sandığa yansıyacak ve çıktığı şekliyle kabulleneceksiniz” diye konuştu.

Herkese eşit hizmet edecek bir yönetim anlayışının altını çizerek konuşmasına sürdüren Yavaş, şöyle devam etti:

“Bunlara her şey helal başkasına haram. Siz ilk iktidara geldiğiniz zaman bir lokma, bir hırka diye geldiniz. Halkın fakirleştiği kesin, öğrenciler nasıl okuyacağını düşünüyor. Siz teröristsiniz deniyor. Üstten ve kibirli konuşuyorlar. Bırakmak istemiyorlar çakarlı arabalarını, villalarını, üç-beş maaşı, torpili bırakmak istemiyorlar. Bu düzen onların işine giriyor. Şampanyayla kutlayanlar diyince aklıma ne geliyor? Uçakta bir tane bakan şampanyayı çekmiş çekmiş sızmış. İktidarın bakanı. Ona tek kelime söz ettiğini duydunuz mu? Her cuma günü ayet bulup bulup sallıyoruz diyene tek kelime ettiğini duydunuz mu? Ayrıca, büyükelçi yaptılar. Bu adamlara devlet mi teslim edilir? Sayın genel başkanımız devleti biliyor. Bu devlete teslim edilir mi denenlerin içerisinde kendilerinin seçtiği, cumhuriyetimize başbakanlık yapmış insan var. Bu adamlara bu devlet teslim edilir mi diyorlar? Çözüm Süreci'nde yanlış yapıyorsunuz diyenlere bildiklerini yapıyorlardı. Halbuki bu ülkeyi sıfır terörle aldılar. Şimdi herkesi terörist ilan ediyorlar. Bunlar mevsimlik vatanseverler.

Bu ülkede artık siyasetin normalleşme zamanı geldi. Oy versin vermesin herkese eşit yaklaşacak bir yönetim gerekiyor. 6 lider farklı fikirlerde olmalarına rağmen bir araya geldiler ve uzlaştılar. Bir an önce ülkemizin dertlerine çare bulacağız. Kalkınmış, ilerlemiş bir Türkiye için bizler birleştik. Birleşe birleşe kazanacağız. Çünkü ayrışmak istemiyoruz. Yan yana geldik birleşeceğiz ve başaracağız. Birleşe, birleşe kazanacağız. 14 Mayıs'ta CHP Genel Başkanımızı ilk turda seçeceğiz. Sizler de geleceksiniz. Çankaya'ya kadar yürüteceğiz. O yürümeyi seviyor.”

İMAMOĞLU: “BEN BİLİRİM DİYEN AKIL KAYBEDİYOR”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da konuşmasında, “Atatürk bize hem cumhuriyeti hem milletin Meclis'ini hem de demokrasiyi emanet etti. Millet İttifakı işte tam da cumhuriyetin yolunu takip ediyor. Yine takip edilen milli iradeyi esas alan yol. Ve bu yol hepimizi ikinci yüzyılın başında muhteşem bir dönem vaat ediyor. Millet İttifakı bu milletin ortak aklı, ortak ruhu, birliği. Ve buradan şunu söylemek istiyorum. Tabii ki bir birleştirici güç lazım. 6 liderin ortaya koyduğu bu birlik muhteşem. Esas olan Millet İttifakı'nın iktidarı milletin iktidarıdır, 86 milyonun iktidarıdır. Türkiye'nin ikinci yüzyılının başlangıcını sizlerle, milletin evlatlarıyla yöneteceğiz. Türkiye'nin sorunları çözülsün, ekonomi rahatlasın, paramız pul olmasın, gençleri yeniden işe-aşa-üretime ve geleceğin teknolojisiyle buluşturmak istiyoruz. Ortak akıl işbaşına geliyor. Ben bilirim diyen akıl kaybediyor. Yerli ve milli olmanın demokrasiye sahip çıkmak olduğunu hak, hukuk ve adaletin takipçisi olmak olduğunu aklımızdan hiç çıkarmayacağız. Bu seçim bir siyasi parti seçimi değil, partilerin yarışı değil bu seçim 86 milyon insanın kazanacağı bir seçim. İzmir her şey çok güzel olacak" ifadelerini kullandı

KARAMOLLAOĞLU: “ADALET BİZİM EN ÇOK İHTİYAÇ DUYDUĞUMUZ HUSUS”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu önemli bir dönemden geçildiğini belirterek “Bu seçimler bugüne kadar yapılanlardan çok farklı olacak. 20 yıldır iktidarda kalan arkadaşlar artık geri gidiyorlar. Problemleri çözemiyorlar. Adalet bizim en çok ihtiyaç duyduğumuz husus. Adalet olmadan devlet olmaz. Yandaşlara bazı pozisyonları hibe ederek vatandaşın geçim derdine çare olamazsınız. Bunu sağlayamazsınız. Ülkede huzur olmaz. Bu arkadaşlarımız, artık hantallaştılar. Kendilerini değiştiremiyorlar. Kendilerini değiştiremedikleri için siz bu arkadaşlarımızı 14 Mayıs’ta değiştireceksiniz. 100 küsur sene önce İstiklal Harbi’miz başarıyla sonuçlandı. İzmir bağımsızlığın sembolü oldu. 14 Mayıs’ta Türkiye’de zihniyet değişikliğine, bir yönetim anlayışının değişikliğine ihtiyacımız var” dedi.

BABACAN: “TÜRKİYE EN İYİSİNİ HAK EDİYOR”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ise konuşmasında İzmirli gençlere seslendi. Babacan, “İzmir umut dolu, neşe dolu. Gençler burada mısınız? Bu iktidar ne diyor; iş var ama gençler iş beğenmiyor. Beğenmediğiniz ne varsa haklısınız. Bugünkü hayatınız çocukken hayal ettiğiniz hayat değilse elbette beğenmeyeceksiniz. Biz de beğenmiyoruz. Genç arkadaşlarıma sesleniyorum bu ülkenin sizlere bir gençlik borcu var. İstediklerinize kavuşamıyorsunuz hepsinin farkındayız. Bizim hedefimiz her alanda Avrupa standartlarına erişmiş bir Türkiye. Türkiye en iyisini hak ediyor. Kötü yönetildiği için bu durumdayız. Gençler artık ev, araba, telefon almak çok kolaylaşacak. Seçim aslında bir referandum aslında referanduma gidiyoruz. Aslında temelde 2 tercih var; otoriterlik mi demokrasi mi? Keyfilik mi hukuk mu? Baskı mı özgürlük mü? Tek akıl mı ortak akıl mı? Korku mu umut mu? Öfke mi sevgi mi? Kriz mi hukuk mu? Yoksulluk mu zenginlik mi? Kara kış mı bahar mı? Bu seçimi, emekliler, işçiler, memurlar, esnaf, çiftçiler kazanacak. Bu seçimi otoriter iktidarın görmezden geldiği milyonlar kazanacak” diye konuştu.

UYSAL: “TÜRKİYE’Yİ HEP BERABER AYAĞA KALDIRACAĞIZ”

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ise şöyle konuştu: “Bu kutlu şehir tarihi sorumluluğunu bir kez daha yerine getiriyor. Türk tarihi önünde bir kez daha irade koyuyor. Demokrasi bayrağını, demokrasi meşalesini bütün baskılara rağmen, bütün dayatmalara rağmen yere düşürmediniz. İşte bu meydan bu ülkenin, bu aziz milletin, Türkiye'nin yarınlarının müjdecisidir. Türk insanıyla Türk insanının arasına duvarlar örmeye çalışanlara bu meydan cevaptır. Ege'nin güzel şivesiyle yetti gari diyeceğiz. Bu ülkenin milli güvenlik şemsiyesi, demokrasidir, hukuktur ve laikliktir. Bu değerleri içselleştireceğiz. Geldiğimiz bugünde karanlıkta renklerin bir manası yoktur. Karanlıkta renkleri seçebilme imkânımız yoktur. Her birimizin siyasi aidiyetleri var. Ama Millet İttifakı'nı oluşturan 6 siyasi parti olarak bu karanlıktan çıkmak için yarınki Türkiye'nin cumhurbaşkanı Kılıçdaroğlu'nun önderliğinde bir irade ortaya koyduk. Dünümüzü çalanlara yarınlarımızı çaldıracak mıyız, çaldırmayacak mıyız? Çaldırmayacağız. Bu haram saltanatına son vereceğiz. Türk demokrasisinin belki de en zor sınavına doğru yol alıyoruz. Türkiye’yi hep beraber ayağa kaldıracağız. 14 Mayıs’a çok az kaldı. Güzel günlerde buluşmak üzere.

" DAVUTOĞLU: “ADALETİN OLMADIĞI HİÇBİR YERDE HUZUR OLMAZ”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da şu açıklamalarda bulundu:

"14 Mayıs günü sadece bir cumhurbaşkanı değişimine imza atmayacağız, sadece bir iktidar değişimi yaşatmayacağız. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılının yol haritasını çıkaracağız. Aramızdaki farklar büyük Cumhur İttifakı'yla. Demokrasi ve özgürlükler, insan hakları… 13. Cumhurbaşkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ve yardımcıları olarak biz özgürlük alanlarını genişleteceğiz. Hiç kimse ötekileştirilmeyecek. Gençler bir tweet dolayısıyla cezalandırılmayacak. Herkes istediği gibi konuşacak, istediği gibi yazacak, istediği gibi giyinecek. Bu bizim size sözümüzdür. Adalet… ‘Devletin dini adalettir’ diyen bir inançtan geliyoruz. Adaletin olmadığı hiçbir yerde huzur olmaz. Güven olmaz. Bugün talimatla yürüyen yargı mekanizmasını tam ve bağımsız bir yargı sistemine dönüştüreceğiz. Size siyasi ahlâk, temiz siyaset sözü veriyoruz. Sayın Kılıçdaroğlu'yla siyasi ahlakı Türkiye'de egemen kılacağız. Herkes malvarlığı beyanında bulunacak. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni bütün kurumlarıyla ayağa kaldıracağız. Hiçbir güç milli iradeye hâkim olamayacak. 14 Mayıs'ta her bir oya, her bir sandığa sahip çıkacağız."

AKŞENER: “İZMİR KARARINI VERMİŞ”

“14 Mayıs gecesi biz kazanırsak işgalci olacakmışız” diyerek konuşmasına başlayan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “İşgali sona erdiren İzmir… İzmir kararını vermiş. Atatürk’ümüzün bıraktığı emanete sahip çıkan İzmir bizi istismar eden, vatandaşlık satan, 10 milyon Suriyeliyi ülkemize dolduran bu harami düzene son verecek” dedi.

Akşener, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İzmir'e ‘Gavur’ diyenler Cumhuriyetimizin kurucularına ‘Ayyaş’ dediler. Sonra ne oldu? O iki ayyaş sözüne karşı önce kadınlar, sonra gençler ayağa kalktı. 14 Mayıs akşamı inşallah Sayın Erdoğan ve arkadaşlarını da nezaketle emekli edeceğiz. Burada bütün siyasi görüşten insanlar var. İYİ Partililer hem Kılıçdaroğlu'na hem de kendi logosuyla seçime giren İYİ Parti'ye oy verecekler. Her aileden bir oy istiyorum. Çünkü şu ana kadar en fazla eziyet gören benim. Bir anaya, bir babaanneye, bir eşe söylenmeyecek ne varsa bana söylendi. Moralim için istiyorum, iradem için istiyorum, ailem için istiyorum, torunum için istiyorum, tüm kadınlar için istiyorum. Çünkü bu mücadeleyi verebilmek için sizlere ihtiyacım var. Kahrolsun istibdat, yaşasın hürriyet!”

KILIÇDAROĞLU: “BU SEÇİM DEMOKRASİYİ YENİDEN İNŞA ETME SEÇİMİDİR”

Gündoğdu Meydanı’na kurulan sahneye en son Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu çıktı. Kuruluşun ve kurtuluşun kentinden olduklarını vurgulayan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Türkiye'yi birlikte aydınlığa çıkaracağız. Bay Kemal'in sözünü veriyorum. Ne olursa olsun bütün engelleri yıkacağım. Türkiye'yi aydınlığa çıkaracağım. Adaleti birlikte gerçekleştireceğiz. Hiçbir ayrım yapmayacağız. 85 milyonu kucaklayacağız. Oy versin vermesin, herkes emin olsun Bay Kemal onun yanında olacaktır. Bu seçim gençlerin kendilerini göstermeleri gereken bir seçimdir. Bu seçim demokrasiyi yeniden inşa etme seçimidir. Bu seçim hiçbir çocuğun yatağa aç girmeyeceği bir Türkiye'yi inşa etmenin seçimidir. Bu seçim kadın erkek eşitliğini sağlayacak seçimdir. Bu seçim kucaklaşma seçimidir, ayrışma değil. Bu seçim Türkiye'ye demokrasi getirme seçimidir. Gençlerimiz tarihe bir not düşecekler. Ve daha ileri yaşlarında çocuklarına anlatacaklar.

‘Türkiye'de otoriter bir yönetim vardı. Bir tweet atarken bile ailelerimiz bizi uyarırdı. Ben 14 Mayıs'ta sandığa gittim, oyumu kullandım ve otoriter rejimi değiştirdim. Benim bir oyumun demokrasi için değeri çok büyüktü’ diye anlatacaktır. Sizden tek isteğim sandığa gidin, sizden tek isteğim geçen seçimlerde AKP'ye, MHP'ye oy vermiş bir yakınınızı ikna edin ve beraber sandığa gidin. Türkiye'nin bu çıkmazdan çıkması gerektiğini anlatın ve Millet İttifakı'na oy isteyin. Bu ülkeye baharları getireceğim, bu ülkeye huzuru getireceğiz, bu ülkeye kardeşlik getireceğim, çiftçiyi toprakla buluşturacağım göreceksiniz. O dışarıya götürdükleri 418 milyarı son kuruşuna kadar alıp Türkiye'ye getireceğim. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını yemem, tüyü bitmemiş yetimin hakkını da asla yedirmem. Bu siyasi tarihi değiştireceğiz. Onlar beşli çeteye çalışacak, Bay Kemal vatandaşa çalışacak.”

SOYER: “İZMİR SİZİ CUMHURBAŞKANI YAPACAK”

Ev sahibi olarak kısa bir açıklama yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise şunları söyledi:

"Türkiye'nin 13. Cumhurbaşkanı, Millet İttifakı'nın Sayın genel başkanları, Ankara ve İstanbul'un değerli belediye başkanları... Kurtuluşun ve kuruluşun meydanına hoş geldiniz. İzmir'e hoş geldiniz. İzmir sizi cumhurbaşkanı yapacak. Siz geleceğin Türkiye'sine çok yakışıyorsunuz. Bu seçimle beraber 100 yıllık cumhuriyetimiz demokrasiyle taçlanacak. 14 Mayıs, 100 yıl önce olduğu gibi zalimlerin değil mazlumların zaferi olarak tarihe geçecek. Gözler yalan söylemiyorsa, sözler yalan söylemiyorsa bu seçimi kazanacağız.”

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN