Ordu Şehir Hastanesi’nin yüzde 25’i tamam

Ordu Şehir Hastanesi’nin yüzde 25’i tamam

Ordu’da inşaatı devam eden 900 yatak kapasiteli şehir hastanesinin yüzde 25’i tamamlandı. Hastanenin 2023 yılı Mayıs ayında teslim edilmesi planlanıyor.

Ordu’da 2021 yılının Mart ayında başlanan 900 yataklı şehir hastanesinde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Toplam 2 yılda tamamlanması hedeflenen hastane, çevre yolunun hemen altında, Ordu Üniversitesi yerleşkesi içerisinde yer alıyor. Ordu’nun en temel ihtiyaçlarından birisi olan şehir hastanesinin tamamlanması ile yıllardır beklenen hastane sorunu da çözüme kavuşacak.

8 NOKTADAN ULAŞIM
Ordu Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı ekiplerinin de ulaşım için çalışmalar gerçekleştirdiği alanda hastaneye ulaşım sıkıntısı yaşanmaması için ilk olarak Ordu-Giresun karayolundan yaklaşık 2 kilometrelik bağlantı yolu açmada çalışmalar ilerlerken, farklı noktalardan da ulaşım imkanlarının kolaylaştırılması adına ekiplerin çalışmaları devam ediyor. Tüm çalışmalar bittiğinde ise hastaneye 8 noktadan ulaşım imkanı olacak.

ŞEHİR HASTANESİNİN İLK ÇEYREĞİ TAMAMLANDI
900 yatak kapasiteli Ordu Şehir Hastanesi'nde çalışmalar sürerken hastane şehrin büyük bir eksiğini kapatacak. Ayrıca hastanenin hemen yanında yükselen morfoloji binası da bölgeye hizmet verecek. 20 bin metrekareye yakın olacak morfoloji binasında hem tıp doktorları yetişecek hem de tıp fakültesinde eğitim alan öğrenciler buradaki sınıf ve laboratuvarlardan faydalanacak.

ordu-sehir-hastanesi-2.jpg

“GENİŞLETİLDİĞİNDE YATAK SAYISI BİN 500’E KADAR ÇIKABİLİYOR”
Ordu Şehir Hastanesi’nin inşaatı hakkında bilgiler veren Ordu İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, “Sağlık Bakanlığımız Ordumuza şehir hastanesi projesi başlatmış bulunmakta. An itibarıyla şehir hastanemiz yüzde 25’in üzerinde yapımı devam etmekte. 320 bin metrekare kapalı alana haiz içerisinde morfoloji binası ve yoğun bakımlar, servisler palyatif, diyaliz, ameliyathane ve tüm müştemilatı olan devasa bir 900 yataklı, genişletildiğinde ise bin 500 yatağa çıkarılabilen bir hastane” dedi.

“2023 YILININ MAYIS AYINDA TESLİM EDİLMESİ PLANLANIYOR”
İl Sağlık Müdürü Kasapoğlu, “İnşallah bu hastanemiz ilerleyen süreçte 2023 yılının Mayıs ayında bizlere teslim edilecek denildi ama inşallah firmadaki kararlılık ve azimle burasının daha erken biteceği yönünde bilgi var. İnşallah daha erken biterse, Ordu’da şu an merkezde kamuya ait 728 yatak kapasitesi mevcut, bu şehir hastanesi ile birlikte bu yatak kapasitemiz 1350-1400 sayılarına kadar çıkacak. Ayrıca bizim mevcut Ordu’da hali hazırda nitelikli alan dediğimiz, nitelikli servis odalarımız ve yoğun bakım, ameliyat masası, diyaliz yatağı, palyatif yanık gibi üniteler 2 kat daha artacak. Özellikle yoğun bakım yatak sayımız pandemi döneminde çok elzemdi, çok hızlı bir şekilde yoğun bakım yatak sayılarımız arttırdık. Ama bu şehir hastanesi ile beraber yoğun bakım ve tüm yatak sayılarımız gerçekten 2 katına ulaşacak, bu şehrin nefes lamasını sağlayacak” ifadelerine yer verdi.

ordu-il-saglik-muduru-mustafa-kasapoglu.jpg
Ordu İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu

“ŞEHİR HASTANESİ İL DIŞINA HASTA SEVKLERİNİN DE ÖNÜNDE GEÇECEK”
İl Sağlık Müdürü Kasapoğlu,, şöyle konuştu: “Şehir hastanemiz ile birlikte insan kaynaklarının da çeşitliliği artacak. Şehir hastanemiz, bizim tıp fakültesi ile afiliye hastanemiz olacak. O nedenle şehit hastanemizde insan kaynağı çeşitliliği artacağından, bizim insan kaynağına bağlı olan hasta transferinin önüne geçmiş olacak, fiziki mekan yetersizliğinden dolayı olan il dışına hasta transferinin de önüne geçmiş olacak.”

“ORDU’NUN SAĞLIK ÜSSÜ”
İlerleyen süreçte Ordu’nun hem insan kaynağı yönünden hem de fiziki mekan yönünden tam bir kazanım elde edeceğini kaydeden Kasapoğlu, “Olmayan alanlar ve olmayan cihazlar elde edeceğiz. Örneğin hibrit ameliyathane, hiperbarik oksijen merkezi, robot, aferez merkezi gibi yeni üniteler Ordu’ya kazandırılacak ve bu üniteler Ordu’nun bir sağlık üssü olması konusunda sağlığı kendi içerisinde çözme konusunda nihai bir hedef ve sonuç olmuş olacak. Böyle büyük bir şehir hastanesi, Ordu’nun arka ve yan kısımlarına da hizmet verebilir” ifadelerine yer verdi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN