Sedyelerle barikat kurdular! Ölen hastanın yakınları sağlık çalışanlarına saldırdı

Sedyelerle barikat kurdular! Ölen hastanın yakınları sağlık çalışanlarına saldırdı

Türkiye'den bir türlü engellenemeyen 'sağlık çalışanlarına şiddet' olaylarına bir yenisi daha eklendi. Diyarbakır'da elektrik çarpması nedeniyle vefat eden hastanın yakınları, sağlık çalışanlarına saldırdı. Kalabalık gruptan bir kişi, polisin belinden silahını almaya çalıştı. Ateş alan silahtan çıkan kurşun duvarı deldi. Savaş alanına dönen hastanede sağlık çalışanları ise kapı önüne koydukları sedyeyle barikat yaparak saldırıdan kendilerini korumaya çalıştı.

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde Halis Toprak Devlet Hastanesi acil servisine elektrik çarpması sonucu ölü olarak getirilen Cüney Yaruk (31) isimli hastanın yakınları acil serviste görevli hekim ve sağlık çalışanlarına önce sözlü ardından da fiziki olarak saldırdı.

POLİSİN BELİNDEN SİLAHI ALMAYA ÇALIŞTI

Yaşanan arbede sırasında ölen hastanın bir yakını polisin belinden silahını almaya çalıştı. Çıkan arbede sırasında ateş alan tabancadan çıkan mermi duvarı delerken, sağlık çalışanları da kapı önüne koydukları sedyelerle kendilerini korumaya çalıştı.

g1.jpg

Hastayı getiren ambulansın camları da kırılırken, kimsenin yaralanmadığı olaya karışan bazı hasta yakınları gözaltına alındı.

SENDİKALARDAN TEPKİ

Ölen hasta otopsi için Diyarbakır Adli Tıp Kurumu’na götürülürken, bazı sendika yöneticileri ile sağlık çalışanları olaya ait fotoğrafları sosyal medyada paylaşarak duruma tepki gösterdi.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Hekim-Sen, “Lice Devlet Hastanesi'nde hasta yakınları tarafından ateş açılmış, şans eseri yaralanan olmamıştır. Temsilcimiz ile iletişime geçen hukuk birimimiz gerekli desteği vereceğini iletmiştir. Bu sefer şans eseri kimse zarar görmedi peki ya gelecek sefer?” ifadelerini kullandı.

BAKAN KOCA'DAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise yaşanan olayın ardından gece saatlerinde sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Bakan Koca paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

Elektrik akımına kapılması sonucu hayatını kaybetmiş olarak Diyarbakır Lice Devlet Hastanesine getirilen bir vatandaşımızın yakınları maalesef ŞİDDETE başvurmuştur. Bir kişi, yere yatırıldığı esnada polis memurunun silahını alarak 1 el ateş açmış, kurşun duvara isabet etmiştir.

Şahıs Emniyet güçlerince gözaltına alınmış, hastanemizde güvenlik önlemleri artırılmıştır. Lice’deki sağlıkta şiddet olayında yaralanan olmamışsa da olmuş gibi etkilendik. SUÇA EĞİLİMİ OLANLARA HATIRLATIYORUM: Bir şiddet olayının failine, geçen ay 8 YIL 5 AY HAPİS CEZASI verildi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN