Sezen Ünlü cinayetinde ders gibi karar: Cezada indirim hakkaniyetli değil

Sezen Ünlü cinayetinde ders gibi karar: Cezada indirim hakkaniyetli değil

Geçen yıl İzmir'de birlikte yaşadığı 5 aylık hamile Sezen Ünlü'yü 13 kez bıçaklayarak Ünlü ve Ünlü'nün karnındaki bebeğin ölümüne neden olan ve indirimsiz ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Anıl Yolum hakkında gerekçeli karar açıklandı. Kararda; Yolum'un, yargılama süresince olumlu davranışlar sergilediği ancak bir insanın yaşam hakkını sonlandıran eyleminden dolayı takdiri indirim yapılmasının hakkaniyetli görülmediğinin vurgulandı.

Geçen yıl 26 Mart'ta İzmir'in Konak ilçesi Güney Mahallesi'nde saat 23.00 sularında meydana gelen olayda Anıl Yolum (24), birlikte yaşadığı 5 aylık hamile Sezen Ünlü'yü (17) 13 kez bıçakladı. Sağlık ekiplerince hastaneye kaldırılan Ünlü, doktorların tüm müdahalesine rağmen karnındaki bebek ile beraber hayatını kaybetti.

Olaydan kısa süre sonra gözaltına alınan Anıl Yolum, polisteki ilk ifadesinde, Sezen Ünlü'nün yanına konuşmak için gittiğini ancak çıkan tartışma sonrasında Ünlü'yü bıçaklayarak olay yerinden kaçtığını vurguladı.

Yolum ifadesinde "2 aydır sorunlarımız vardı. Konuşmak için gittim. Sosyal medya hesabında, başka kişilerden gelen mesajları gördüm ve sinirlendim. Bu nedenle aramızda tartışma çıktı. Sonra bıçakladım ve olay yerinden kaçtım" dedi.

2 KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTEMİYLE DAVA AÇILDI

Tutuklanan Anıl Yolum hakkında 'gebe olduğu bilinen kadını öldürme' ve 'çocuğu kasten öldürmek' suçlarından 2 kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açıldı. İzmir 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde geçen ay görülen duruşmada Yolum, 'gebe olduğu bilinen kadını kasten öldürme' suçundan indirimsiz olarak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

OLAY YERİNE KAR MASKESİYLE GELEREK SEZEN'İ 13 KEZ BIÇAKLADI

Tutuklu sanık Yolum'a verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının gerekçeli kararı da açıklandı. Kararda; Yolum'un, Sezen'in arkadaşı olan Yılmaz ile kendilerini buluşturmalarını istediği ve ardından da Sezen ile metruk yapıda buluştuklarının altı çizildi. Yolum'un, kar maskesiyle olay yerine geldiği ve birlikte yaşadığı Sezen'i 13 kez bıçakladığı belirtildi.

Adli Tıp Kurumu'ndan alınan raporda; söz konusu 13 darbenin 8'inin, hayati tehlike oluşturacak nitelikte olduğunun altı çizildi. Sanığın ifadelerinde; Sezen'in kendisini aldattığını söylediği, ilerleyen duruşmalarda 'tahrik indirimi'nden yararlanmak adına Sezen'in, Yolum'la olan konuşmalarında saldırgan ve küfürbaz bir tavır sergilediğini ortaya koyma gayretinde olduğu gerekçeli kararda yer aldı.

'TAKDİRİ İNDİRİMİ HAKKANİYETLİ DEĞİL'

Yolum'un, beraber yaşadıkları dönemde Sezen'e şiddet uyguladığı, bu şiddetin çekilmez bir hal alması nedeniyle kadının babasının evine sığındığı belirtildi. Buna rağmen Yolum'un, kendisiyle tekrar birlikte olmayı kabul etmeyen Sezen'in peşini bırakmadığı da vurgulanarak sanığın, öldürme iradesiyle hareket ettiği ve Sezen'i 13 kez bıçakladığının altı çizildi.

Tanık beyanlarında Sezen Ünlü'nün, Yolum'a hakaret etmediğine vurgu yapıldı. Yolum'un iddiaları nedeniyle Sezen'in sosyal medya hesapları da incelendi. İncelemede; Esat isimli kişiyle medeni ve normal bir arkadaşlık ilişkilerinin bulunduğu ve hiçbir şekilde tahrik nedeninin uygulanmasını gerektirecek bir durumun olmadığı gerekçeli kararda belirtildi.

Kararda; Yolum'un, yargılama süresince olumlu davranışlar sergilediği ancak bir insanın yaşam hakkını sonlandıran eyleminden dolayı takdiri indirim yapılmasının hakkaniyetli görülmediği belirtildi.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN