Serkan Özcan: Kayıp 128 milyar dolar hikayesi Naci Ağbal'ın kovulmasıyla bitti

Serkan Özcan: Kayıp 128 milyar dolar hikayesi Naci Ağbal'ın kovulmasıyla bitti

Gelecek Partisi Sözcüsü Ekonomist Serkan Özcan, muhalefetin akıbetini sormaktan vazgeçmediği Merkez Bankası'nın yok edilen 128 milyar dolar rezervine dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. "Şu 128 milyar doların hikayesini bir kez daha anlatalım" diyen Serkan Özcan, "Hikaye damadın sözüm ona affı ve eski TCMB başkanının kovulması ile son buldu" sözlerini kaydetti.

Gelecek Partisi Sözcüsü Ekonomist Serkan Özcan, partisinin haftalık basın toplantısında çarpıcı açıklamalarda bulundu. 

Patates, soğan hesaplarında Tarım Bakanı’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yalanladığını, ikisinin de çok farklı rakamlar açıkladığını söyleyen Özcan, “Bunların matematiği her yerde çuvallıyor” dedi. 

Özcan, “Bunlar ürünü maliyetine alıyorlar, yetmiyor bir de ‘Ramazan geldi fakir fukaraya sahip çıkıyoruz’ şovu yapıyorlar. ‘Neden bu halkı 3 kuruşluk soğana patatese muhtaç hale getirdim’ demiyorsun da, yüzsüzce caka satıp ‘sadaka bahşettim’ diye reklam yapıyorsun” ifadelerini kullandı. 

'MUHALEFET SORDUKÇA HÜKÜMETE BİR ŞEYLER OLUYOR'

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının (TCMB) yok edilen 128 milyar dolar rezerv konusuna da değinen Serkan Özcan şu sözleri kaydetti:

"Muhalefet 128 milyar doların akıbetini sordukça hükümete bir şeyler oluyor. Damat bakanın yaptıklarını savunmaya önce kayınpederi başladı. Sonrasında yeni Hazine Maliye Bakanı başta olmak üzere birçok yetkili, bizlere 128 milyar doların satılmasının ne kadar da gerekli olduğunu anlatmaya başladı.

Anlattıklarına göre 128 milyar dolar satılmasaymış, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde 2,5 senede 2 katına çıkardıkları dolar daha da yükselirmiş. 2,5 senede yüzde 45’e ulaştırdıkları birikimli enflasyon daha da artarmış. Türkiye’nin cari açığı başka nasıl karşılanabilirmiş?

'ÖYLE BİR MAZERET UYDURDU Kİ YILLARCA KONUŞULACAK'

Bizler bu zırvalarla zirveye ulaştıklarını düşünürken, meğer asıl beyin kapasitelerini en sona saklamışlar. Türkiye’de Ekonomiyle ilgili bakanlık yapmış, halen Ak partinin ekonomi işleri başkanı olan şahıs, dün 128 milyar dolar rezerv satışına öyle bir mazeret uydurdu ki, yıllarca konuşulacak! 

Beyefendi meğer Türkiye’nin 20 yıldır uyguladığı dalgalı kur sisteminin bile farkında değilmiş. Merkez Bankası'nın her isteyene döviz satmak zorunda olduğunu sanıyormuş. Bu bilgi birikimi ile Ak Parti'de ekonomi işlerinin başında olması gayet anlaşılabilir ve yakışır.

'ŞU HİKAYEYİ BİR KEZ DAHA ANLATALIM'

Şu 128 milyar doların hikayesini bir kez daha anlatalım. Dünyada pandeminin “P” si yokken, 2019 yılında toplam tam 33 milyar dolar sattınız. Tek derdiniz, iktisat biliminin gerçeklerine aykırı bir biçimde faizleri suni olarak düşük tutmaktı. Türkiye’ye zamanında güvenmiş yabancı yatırımcıları kovmak ve aklınızca faizleri ve kuru aynı anda kontrol etmekti. Çünkü açık bir ekonomide hem faizin hem de döviz kurunun aynı anda kontrol edilemeyeceğini bilmeyecek kadar cahildiniz. Kıt iktisat bilginizle, sözde her sene 20-30 milyar dolar satacak, 2023 seçimlerine kadar idare edecektiniz.

'PANDEMİ TÜRKİYE'YE GELİNCE HESAPLARINIZ ŞAŞTI'

Pandemi Türkiye’ye gelince hesaplarınız şaştı. Sadece 10 ayda 90 milyar dolar satmak zorunda kaldınız. Çünkü yarattığınız iklim nedeniyle Türkiye, pandemi dünyasındaki en kırılgan bilançoya sahip, en güvenilmeyen ülkeye dönüşmüştü. Piyasalara karşı açtığınız savaşta mevzi kaybettikçe hırsınızın kurbanı oldunuz. Tıpkı kumar masasından kalkmak istemeyen bir kumarbazın psikolojisi gibi durmak bilmediniz. Pandemi nedeniyle düzgün bir sosyal destek program uygulamak yerine, tek bildiğiniz iş olan faizleri suni olarak düşürüp, yeni bir kredi balonu şişirmeye başladınız. Bu yüzden desteğe ihtiyacı olan vatandaş mecburen kredi kullandı, krediye ihtiyacı olmayanlar ise düşük faizlerden faydalanmak için kredi kullandı. Dövize olan talebi, rezervleri daha yoğun satarak baskılamaya çalıştınız.

Hikaye damadın sözüm ona affı ve eski TCMB başkanının kovulması ile son buldu. Kısa bir soru soralım size. 128 milyar dolar nerede? Hanginiz verecek bu hesabı?"

 

128 MİLYAR DOLAR TARTIŞMASI

 

İktidar kanadından, dövize karşı Türk Lirası'ndaki fiyat istikrarını korumak için merkez bankası rezervlerinin kullanıldığı yönünde açıklamalar gelmişti. Ancak muhalefet partileri 128 milyar doların harcanmasında şeffaf bir yönetim olmadığını belirtiyor. Eski Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın da 128 milyar doların kullanımı konusunda inceleme başlattığı için görevinden alındığı iddia edilmişti. Son olarak CHP öncülüğünde İstanbul Büyükçekmece, Bursa Mudanya, Kırşehir ve Ardahan gibi bazı kent ve ilçelerde bulunan reklam panolarına '128 milyar dolar nerede?' yazılı afişler asılmıştı. CHP logosuyla basılan afişler savcılıklar tarafından toplatılmıştı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN