25.05.2020  10:59
SON GÜNCELLEME: 
26.05.2020  09:27
KAYNAK: 
ANKARA/AA

Son dakika! Bakan Akar: Bin 458 terörist etkisiz hale getirildi

Son dakika haberi... Terörle mücadele son rakamları paylaşan Milli Savunma Bakanı Akar '1 Ocak’tan itibaren bugüne kadar Irak'ın, Suriye'nin kuzeyindeki operasyonlarda bin 458 terörist etkisiz hale getirildi' dedi. Akar'ın, burada sarf ettiği 'TSK, kurumsal bir yaklaşımla daima, 'ben' demeden 'biz' diyerek akıl ve bilim ışığında anayasa ve yasalar çerçevesinde Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda milletinin emrinde, görevinin başındadır' sözleri ise Cihat Yaycı'nın görevden alınma sürecindeki yaşananlara gönderme olarak yorumlandı.

+
-

Terörle mücadele son rakamları paylaşan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar "1 Ocak’tan itibaren bugüne kadar Irak'ın, Suriye'nin kuzeyindeki operasyonlarda bin 458 terörist etkisiz hale getirildi" dedi.

Akar, beraberinde TSK Komuta Kademesi ile 10. Tanker Üs Komutanlığı ziyareti sonrasında 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığında incelemelerde bulundu. 222'nci Filo Komutanlığını ziyaret eden Akar, burada personelle bayramlaştı.

"AZİM VE KARARLILIKLA SÜRDÜRECEĞİZ"

Terörle mücadelenin hız kesmediğini vurgulayan Akar, "1 Ocak’tan itibaren Irak’ın, Suriye’nin kuzeyinde terörle mücadele çerçevesinde yapılan operasyonlar sonucunda bin 458 terörist etkisiz hale getirildi. Mücadele yoğun şekilde devam ediyor. Türk Silahlı Kuvvetleri bu mücadelesini en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar azim ve kararlılıkla sürdürecek." ifadelerini kullandı. 

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, asil milletinin sevgisi, güveni ve duasından aldığı güçle bugüne kadar her türlü mücadeleyi yaptığını, bundan sonra da aynı şekilde yapmaya devam edeceğini dile getiren Akar, şöyle konuştu:

"TSK, HER TÜRLÜ DENETİME AÇIK"

"Türk Silahlı Kuvvetleri asil milletimizin sevgisi, güveni ve duasından aldığı ilhamla, duygusal, kişisel, ön yargılı bilgi ve yorumların dışında, vazifesini hukuk çerçevesinde ve şeffaf şekilde yapma gayreti içindedir. Bugüne kadar olduğu gibi görevlerimizi şu anda 5 operasyon bölgesinde büyük bir azim ve kararlılıkla yaparken, bu faaliyetlerimizi tamamen hukuk çerçevesinde icra ettiğimizi ve tüm bu faaliyetlerin şeffaf, her türlü denetime açık olduğunu herkesin bilmesi lazım.

TSK bu milletin bağrından çıkmış bir kurumdur, yani asil milletimizin bağrından çıkan TSK, kurumsal bir yaklaşımla daima, 'ben' demeden 'biz' diyerek akıl ve bilim ışığında anayasa ve yasalar çerçevesinde Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda milletinin emrinde, görevinin başındadır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın." 

"İDLİB'DE HER TÜRLÜ GAYRETİ GÖSTERDİK"

5 Mart’ta Rusya ile varılan mutabakatın ardından İdlib’de sağlanan ateşkes ve istikrarın kalıcı olmasına yönelik gayretlerinin devam ettiğini ifade eden Akar "İdlib’de siyasi bir çözüm bulunması için bizler elimizden gelen her türlü gayreti gösterdik, göstermeye devam ediyoruz. Orada birtakım küçük ihlaller olsa da genel anlamda ateşkese uyuluyor. Sağlanan ateşkes sonucunda bölgeye yaklaşık 300 bin Suriyeli kardeşimiz de güvenli ve gönüllü şekilde evlerine dönebildi" dedi.

NE OLMUŞTU?

Milli Savunma Bakanı Akar'ın, burada yaptığı konuşmadaki 'TSK, kurumsal bir yaklaşımla daima, 'ben' demeden 'biz' diyerek akıl ve bilim ışığında anayasa ve yasalar çerçevesinde Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda milletinin emrinde, görevinin başındadır' sözleri ise Cihat Yaycı'nın görevden alınma sürecindeki yaşananlara gönderme olarak yorumlandı.

Geçen hafta Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı, görevden alınmıştı. 

TSK içindeki FETÖ'yle mücadelenin önemli aktörlerinden biri olarak gösterilen Yaycı, aynı zamanda Libya ile imzalanan Deniz Yetki Anlaşması'nın da mimarı olarak lanse edilmişti. 

Yaycı'nın medyada çok fazla öne çıkmasının bakanlık ve komuta katında rahatsızlık doğurduğu iddia edilmiş, görevden alınmasında da bu iddiaların önemli bir rol oynadığı öne sürülmüştü. 

DİĞER HABERLER
7 kişiye mezar olan fabrika kapatılacak
Hukuki gerekliliktir
DSÖ'nün İstanbul ofisi hızla açılacak
İlk gün AYM'ye başvuracağız
Cumhurbaşkanı Danışmanlığına 2 yeni isim
Facianın altından 'muska' çıktı
Dosyası kapandı yara açık