Son dakika! Merkez Bankası'ndan yeni faiz kararı

Son dakika! Merkez Bankası'ndan yeni faiz kararı

Son dakika haberi... Merkez Bankası, politika faizi 200 baz puanlık artışla yüzde 17'den yüzde 19'a yükseltti. Karar ekonomistlerin de beklentileri aştı. Merkez Bankası, en son 25 Aralık'ta yüzde 15 olan politika faizi 200 baz puan artırarak yüzde 17'ye çıkarmıştı.

Son dakika haberi... Merkez Bankası, politika faizi 200 baz puanlık artışla yüzde 17'den yüzde 19'a yükseltti.

Karar metninde, beklentilerin üzerindeki faiz artışı için "Yukarı yönlü riskler dikkate alınarak önden yüklemeli ve güçlü bir ilave parasal sıkılaştırma yapılmasına karar verilmiştir" ifadesi kullanıldı.

"KADEMELİ İYİLEŞMEYİ GECİKTİRMEKTE"

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada "Genişleyici parasal ve mali politikalar ile aşılama sürecinde yaşanan olumlu gelişmelerin etkisiyle küresel büyüme görünümünde iyileşme ve uluslararası emtia fiyatlarında artış görülmektedir.

Yükselen küresel enflasyon beklentileri, gelişmiş ülke para politikalarına ilişkin belirsizliklere ve küresel finansal piyasalarda dalgalanmaya yol açmaktadır. Bazı sektörlerde belirginleşen arz kısıtları ile gerçekleştirilen ücret ve yönetilen fiyat ayarlamaları, orta vadeli enflasyon görünümü üzerindeki önemini korumaktadır. Son dönemde kredi büyümesindeki yükseliş eğilimi ile ithal maliyetlerdeki artış, talep ve maliyet unsurlarında öngörülen kademeli iyileşmeyi geciktirmektedir."

Merkez Bankası, en son 25 Aralık'ta yüzde 15 olan politika faizi 200 baz puan artırarak yüzde 17'ye çıkarmıştı.

2 HAFTA SONRA EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE

Bu arada dolar/TL kuru da Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından 7,4760 seviyelerinden hızla gerileyerek 7,3280 ile 2 haftanın en düşük seviyesini gördü.

Dolar/TL kuru şu dakikalarda önceki kapanışa göre yüzde 2,2 azalışla 7,3420 seviyesinde işlem görüyor. Euro/TL kuru yüzde 2,3 düşüşle 8,7810'dan, sterlin/TL ise yüzde 2 gerileyerek 10,2710'dan satılıyor.

Analistler, TCMB'nin artan enflasyonist baskılara karşı önden yüklemeli sıkılaştırma adımı atarak Türk lirası varlıkları desteklediğini belirtti. 

EN YÜKSEK FAİZİ KULLANAN 7'İNCİ ÜLKEYİZ

Öte yandan, Trading Economics'in verilerine göre Türkiye, faiz oranının en yüksek olduğu 10 ülke arasında 7. sırada. İşte o ülkeler:

1- Venezuela, 2- Zimbabve, 3- Arjantin, 4- Yemen, 5- Liberya, 6- Surinam, 7- Türkiye, 8- Kongo, 9- İran, 10- Haiti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN