Back To Top
Bakan Varank: Yıkıcı teknoloji alanında küresel 23 marka çıkaracağız

Bakan Varank: Yıkıcı teknoloji alanında küresel 23 marka çıkaracağız

Bakan Varank: Yıkıcı teknoloji alanında küresel 23 marka çıkaracağız
- A +

Bakan Varank, Türkiye'nin 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi'ni açıkladı. Varank, "Türkiye’nin yıkıcı teknoloji alanlarında, küresel marka çıkaracağını söyledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Ankara'da yaptığı konuşmada, "Büyük ve güçlü Türkiye hedefine giden yol haritamızı, 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejimizi açıklıyoruz." dedi.

Son 10 yılda ortalama yüzde 16,5 olan milli gelirde imalat sanayinin payını, 2023'te yüzde 21’e çıkarmayı hedeflediklerini belirten Varank, "Sanayide çalışan işçi başına katma değeri 35 bin dolara ve imalat sanayi ihracatını da 210 milyar dolara yükseltmek istiyoruz." diye konuştu.

"AR-GE ALANINDA 300 BİN KİŞİ ÇALIŞACAK"

Bakan Varank: "Ar-Ge harcamalarının milli gelirdeki payını yüzde 1,8’e, bu alanda insan kaynağını 300 bin kişiye, araştırmacıyı da 200 bin kişiye çıkaracağız." diye konuştu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, "2023'e kadar ülkemizde teknoloji tabanlı işlere yapılan yıllık yatırımların büyüklüğünün 5 milyar liraya ulaşmasını amaçlıyoruz." ifadesini kullandı.

HEDEF YIKICI TEKNOLOJİ ALANINDA 23 AKILLI ÜRÜN

Varank, "Türkiye’nin yıkıcı teknoloji alanlarında, küresel ölçekte marka olacak en az 23 akıllı ürün çıkarmasını hedeflediklerini dile getirdi.

"UNİCORNLAR YERİNE TURCORNLAR GELSİN"

Bakan Varank: "Ülkemizden de 'unicornlar' çıksın, bunlara da 'Turcorn' denilsin istiyoruz. 2023’e kadar en az 10 Turcorn hedefimiz var." şeklinde konuştu.

Varank, hedeflerine ulaşmak için sanayi stratejilerinde 5 ana bileşen ve 23 alt politika belirlediklerini ifade etti.

"PROJE BAZLI TEŞVİK SİSTEMİ GELECEK"

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, şöyle konuştu:

"Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi programında odak sektörlerdeki öncelikli ürünleri destekleyeceğiz. Alıcı ve üreticiyi teşvik edeceğiz. Yatırımlar, stratejik yatırım teşviklerinden faydalanacak, yatırım tutarı 50 milyon lirayı aşarsa proje bazlı teşvik sistemi devreye girecek."

Bakan Varank, "Yüksek teknoloji ve inovasyon alanı altı temel politikadan oluştu. İlk olarak teknolojik yetkinlik ve sektörel yol haritalarını belirleyeceğiz." dedi.

"STRATEJİK MALZEME ÜRETİMİ TEŞVİK EDİLECEK"

Varank, kimya, ilaç, ulaşım araçları, makine, bilgisayar, elektronik, optik, elektrikli teçhizat sektöründeki stratejik malzeme üretimini teşvik edeceklerini açıkladı.

"DİJİTAL DÖNÜŞÜM MERKEZLERİ KURULACAK"

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, "Dijital Dönüşüm ve Yetkinlik Merkezleri kuruyoruz. Yönetişim modeli, kamu ve özel sektör, uluslararası iş birliklerini kapsayacak." ifadelerini kullandı.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN