Dolandırıcılardan yeni taktik! 'Telefon kazandınız' reklamlarıyla tuzağa düşürüyorlar

Dolandırıcılardan yeni taktik! 'Telefon kazandınız' reklamlarıyla tuzağa düşürüyorlar

Dolandırıcıların yeni taktiği sosyal medyada 'Telefon kazandınız' reklamları paylaşarak vatandaşı tuzağa düşürüyorlar. Tüketici Hakları Derneği Bilecik Şube Başkanı Şerife Köse, yaşananlar ile alakalı “çekilişle telefon kazandınız” şeklinde çok fazla şikayet almaya başladıklarını ifade etti.

Tüketici Hakları Derneği Bilecik Şube Başkanı Şerife Köse, son zamanlarda dolandırıcıların en çok kullandığı “çekilişle telefon kazandınız” taktiği hakkında tüketicilerin daha dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulundu.

Çok fazla şikayet aldıklarını belirten Köse, “Tüketiciler önce çekilişe katılım adı altında bu dolandırıcı kişilerle telefon numarası, adresleri gibi kişisel verilerini paylaşıyorlar. Akabinde dolandırıcılar tarafından ’çekilişi kazandınız’ denilerek kargo ücreti, sigorta bedeli, Imei kayıt ücreti gibi tüketicilerden yüksek meblağlarda ücret taleplerinde bulunuyorlar. Tüketiciler bu bedelleri ödemek istemeseler de bedavaya ürüne sahip olma fikri cazip geldiğinden tüketicilerin olmayan ürün için olmayan bedelleri ödediklerine üzülerek şahit oluyoruz. Bu bedelleri ödemek istemeyen tüketicilerin ise icra tehdidi altında bırakıldıkları da duyumlarımız arasında” dedi.

'TÜKETİCİ HER ZAMAN ŞİKAYET HAKKINI KULLANABİLİR'

Şerife Köse, “Şimdi şundan bahsetmek gerekiyor, hukuka aykırı olarak kişisel verileri ele geçirmek ve bunun bir tehdit unsuru olarak kullanılması Türk Ceza Kanunu’na göre bir suç yani tüketici bu kişilere karşı her zaman şikayet hakkını kullanabilir. O nedenle tüketicilerin “ah ben TC’mi verdim, numaramı verdim şimdi ne olacak ya başıma bir iş gelirse” gibi endişelere girmesine gerek yok. O nedenle içiniz bir nebze de olsa rahat olsun' şeklinde konuştu.

'VATANDAŞIN SOĞUKKANLI HAREKET ETMESİ GEREKİYOR'

Köse, icraya verme işlemi karşısında vatandaşı soğukkanlı hareket etmesi konusunda uyararak, "Halk arasında “icraya vermek” dediğimiz işlem, bizim İcra ve İflas Kanunumuzca düzenlendiği şekliyle İcra Müdürlükleri aracılığı ile yapılması gereken resmi bir işlemdir. Bu işlem yapılırken alacaklı olduğunu iddia eden kişi ya da kurumun resmi olarak kendi verilerini paylaşması ayrıca alacak dayanağını da belirtmesi gerekiyor. Doğal olarak bu işi “dolandırma” kastıyla yapan hiç kimse kendi kimliğini açıklamak istemeyeceğinden gerçekte icra yapılmasının çok da mümkün olmadığını görüyoruz. O nedenle tüketicilerin bu tip söylemlere karşı soğuk kanlı ve aklı selim bir şekilde yaklaşması gerektiğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Şerife Köse, “Yine de böyle bir durumla karşılaşılması halinde tüketicilerin vakit kaybetmeden emniyet birimlerine müracaat etmesi ve avukatlardan hukuki destek alması süreç takibinde çok önemli bir detay. Nitekim, icra takipleri özel uzmanlık gerektiren hukuki bir alan olduğundan tüketicinin bu durumda hangi prosedürü izleyeceğini bilmesi çok da mümkün olmuyor. Ayrıca bizler de derneğimiz adına tüketicilerin haklarını korumak ve mağduriyetlerini önlemek adına elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Tüketiciler doğrudan derneğimize başvurarak bizlerden destek talebinde bulunabilirler. Ancak en önemlisi elbette ki bilinçli bir tüketici olarak, bedavaya alınmasının mümkün olmadığını bildiğimiz ve kaynağını bilmediğimiz hiçbir uygulamaya dahil olmamak” dedi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN