Eski Facebook çalışanı: Elim kana bulanmış gibi

Eski Facebook çalışanı: Elim kana bulanmış gibi

Facebook'un eski veri bilimcisi Zhang, Kongre'de konuşmak istediğini aktararak Facebook'a ilişkin elinde bulunan cezai ihlalleler içeren belgeleri, ABD kolluk kuvvetlerine verdiğini söyledi. Ayrıca Zhang, Facebook'ta çalıştıktan sonra 'elini kana bulamış gibi hissettiğini' belirtti.

Facebook'un eski ürün yöneticisi Frances Haugen, ABD Senatosu'nda şirketin kârlarını kullanıcılarının sağlığının önüne koyduğuna dair ifade vermişti. Bu ifadenin yankıları henüz devam ederken, şirketin eski çalışanı olan veri bilimcisi Sophie Zhang Kongre'de konuşmak istediğini açıkladı.

'VATANDAŞLIK GÖREVİMİ YERİNE GETİRECEĞİM'

Twitter'dan açıklamalarda bulunan Zhang, Facebook'a ilişkin elinde bulunan cezai ihlalleler içeren belgeleri, ABD kolluk kuvvetlerine verdiğini söyledi. Bunun ardından CNN'e konuşan Zhang, Facebook'ta çalıştıktan sonra 'elini kana bulamış gibi hissettiğini' belirterek, "Kongre tanıklık etmemi isterse, son yarım yıldır alenen ifade ettiğim gibi vatandaşlık görevimi yerine getireceğim" dedi.

'KÖTÜYE KULLANIMLA YETERİNCE MÜCADELE EDİLMEDİ'

Zhang, Facebook'un ABD dışındaki ülkelerde platformunun kötüye kullanılmasıyla mücadele etmek için yeterince çaba göstermediğini savundu. Facebook'un aylık aktif kullanıcılarının yaklaşık yüzde 90'ı ise ABD ve Kanada dışında.

'OTORİTER REJİMLERİN PLATFORMU MANİPÜLE ETMESİNE İZİN VERİLDİ'

Ağustos 2020'de 'performans düşüklüğü' nedeniyle Facebook'tan kovulan Zhang, ayrılmadan önce, şirketin dünya çapındaki otoriter rejimlerin platformu manipüle etmesine nasıl izin verdiğini ayrıntılandıran bir yazı yayımlamıştı.

'YABANCI ULUSAL HÜKÜMETLERİN VATANDAŞLARINI YAILTMAK İÇİN...'

Zhang yazısında şu ifadelere yer vermişti:

"Yabancı ulusal hükümetlerin, kendi vatandaşlarını yanıltmak için platformumuzu geniş ölçekte kötüye kullanma girişimlerine rastladım ve birçok kez uluslararası haberlere konu olduklarını gördüm. Hiçbir gözetim olmadan, ulusal cumhurbaşkanlarını etkileyen kararlar aldım ve dünya çapında o kadar çok önde gelen politikacıya yaptırım uygulamak için harekete geçtim ki sayısını unuttum.

Bir Facebook sözcüsü Insider'a yaptığı açıklamada ise şunları söyledi:

"Platformumuzun güvenliğine 13 milyar dolar yatırım yaptık ve topluluğumuzu desteklemek için dünyanın her yerinden 20 farklı konumda, 50 farklı dilde içeriği inceleyen 40.000 çalışanımız var. 2017'den beri halkı manipüle etmek isteyen 150'den fazla ağı kapattık."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN