Google Chrome kullananlar dikkat: Verileriniz çalınmadan hemen bunu yapmalısınız! Google açıkladı, vahim sonuçları olabilir

Google Chrome kullananlar dikkat: Verileriniz çalınmadan hemen bunu yapmalısınız! Google açıkladı, vahim sonuçları olabilir

Bilgisayarda Chrome tarayıcı kullananları yakından ilgilendiren açıklama Google'dan geldi. Yeni keşfedilen bir güvenlik açığını kapatmak için yeni ve acil güvenlik yaması yayınlayan Google, Chrome kullanıcılarının hızlı bir şekilde programlarını güncellemesi uyarısında bulundu. İşte detaylar...

Google, milyonlarca Chrome kullanıcısını tehlikeye atabilecek bir açığa karşı güvenlik güncellemesi yayınladı. Zero-day açığını kapatan son güncelleme, Chrome'un görüntü işlemeyle ilgili bir hatasını ele alıyor.

CHROME'DA TESPİT EDİLEN ZERO-DAY GÜVENLİK AÇIĞI GİDERİLDİ

Google, Apple'ın Güvenlik Mühendisliği ve Mimarisi ekibiyle birlikte 6 Eylül 2023 tarihinde önemli bir zero-day kusuru bulunduğunu belirtti. Açığın keşfedilmesinin ardından ise güvenlik paketi için çalışmalara başlandı. Mac için 116.0.5845.187 ve Windows için 116.0.5845.187.188 sürümünde bu açık giderilmiş durumda.

Google'dan yapılan açıklamaya göre, Chrome'daki WebP uzantılı görüntülerden kaynaklanan bir açık, bilgisayar korsanları tarafından kullanılabilirdi. Heap buffer overflow flaw (yığın arabellek aşım hatası) olarak adlandırılan hata, Chrome üzerinden bilgisayara sızılmasına kapı aralıyordu.

GÜVENLİK AÇIĞI, BÜYÜK SORUNLARA YOL AÇABİLİRDİ

Yığın arabellek aşımı, arabelleğin bir programa yönelik ayrılandan daha fazla kullanılması sonucunda yaşanıyor. Bu durum ise bilgisayar korsanlarının Chrome yardımıyla cihazda rastgele kod çalıştırmasına yol açabilirdi.

Google, güvenlik açığı hakkında herhangi bir teknik ayrıntı vermedi. Ancak kusuru, bilgisayar korsanları tarafından istismar edilmiş olabileceğini söyleyerek 'kritik' olarak sınıflandırdı. Mac ve Linux için 116.0.5845.187 ve Windows için 116.0.5845.187.188 sürümünde söz konusu açık giderildi.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN