Türkiye Uzay Ajansı'ndan ABD'li şirketle 'LEO' anlaşması

Türkiye Uzay Ajansı'ndan ABD'li şirketle 'LEO' anlaşması

Türkiye Uzay Ajansı ve ESEN Sistem, ABD'li Sierra Space şirketi ile anlaştı. Sierra Space'in CEO'su Tom Vice tarafından yapılan açıklamada, "İnsan uygarlığını ilerletmek için yaptığımız iş hiç bu kadar önemli olmamıştı" ifadelerine yer verildi. Anlaşma maddelerinin LEO yörüngesinde uzay ortamı kullanımı ifadelerinin ağrılıklı olarak yer alması dikkat çekti.

Türkiye Uzay Ajansı'nın (TUA) Türkiye'nin uzay programı kapsamında çeşitli şirketlerle ortaklık anlaşmaları imzalamaya devam ediyor.

Son olarak ABD'nin dünyaca ünlü uzay şirketi Sierra Space ile TUA ve ESEN Sistem bir ortaklık anlaşması imzaladı.

Uzun vadeli olduğu belirtilen ortaklık anlaşmasının LEO (Alçak Dünya yörüngesi) Ay ve astronot programları konusunda işbirliği içerdiği bildirildi.

NASA'NIN DA ORTAĞI

shiftdelete.net'te yer alan habere göre, TUA ve ESEN sistem ile anlaşma sağlayan ve 1963 yılında kurulan Sierra Space, 1994 yılında Türk kökenli Fatih Özmen ve Eren Özmen tarafından satın alındı.

Su anda ise ABD ordusundan NASA’ya kadar birçok kurumla ortak proje geliştiriyor.

Son yıllarda ise astronotları yerküre alçak yörüngesine uçuracak ticari personel taşıma yeteneğini geliştirmesi için NASA tarafından seçilen 3 şirket arasında yer aldığı için tüm dünya tarafından tanınır bir hale geldi.

UZAY TEKNOLOJİLERİ ORTAKLIĞI

Türkiye Uzay Ajansı ve ESEN Sistem ile imzalanan mutabakata göre ise alçak Dünya yörüngesine ve Ay’a yük gönderme başta olmak üzere uzaktan algılama, sevk sistemleri, mürettebatlı uzay sistemi ve uzay iletişimi gibi uzay teknolojileri ve uygulamaları konusunda iş birliği yapılacak.

Bununla birlikte Sierra Space ve ESEN’in önümüzdeki beş yıl boyunca Dream Chaser isimli uzay uçağı ve LIFE habitatı da dahil olmak üzere birçok uzay teknolojisi ve uygulamaları üzerinde TUA ile ortaklaşa çalışacak. Ayrıca gelecekteki LEO planları da yine birlikte yapılacak.

ANLAŞMANIN DİKKAT ÇEKEN DÖRT MADDESİ

Anlaşma dahilinde bilinen 4 madde ise şu şekilde:

  • Uzaktan algılama, sevk sistemleri, mürettebatlı uzay sistemi ve uzay iletişimi gibi alanlardaki uzay teknolojileri ve uygulamaları
  • Sierra Space’in LIFE uzay habitat modülünün kullanımı dahil olmak üzere, LEO yörüngesinde uzay ortamı kullanımı
  • Yükleri LEO’ya (alçak Dünya yörüngesi) ve aya gönderme
  • Uzayla ilgili ticari girişimler, Ar-Ge, teknoloji inovasyonu ve bilim kampanyalarında Türk sanayisi ve akademisinin katılımı

HİÇ BU KADAR ÖNEMLİ OLMAMIŞTI

Sierra Space CEO’su Tom Vice tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada şunlar söylendi:

Türk Uzay Ajansı ve ESEN ile yapılan bu anlaşma, LEO’da bir teknoloji ve iş platformu inşa ettiğimiz ve de bunu yaparken uzaya ekonomik erişim sağlayarak ticari uzay ekonomisini dünyaya açtığımız için Sierra Space için önemli bir adımdır.

İnsan uygarlığını ilerletmek için yaptığımız iş hiç bu kadar önemli olmamıştı. Yeni nesil uzay taşımacılığına, destinasyonlara ve uygulama çözümlerine öncülük etmek için dünyanın dört bir yanından insanları bir araya getirmek için uzayda eşsiz bir fırsata sahibiz.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN