Tetiği Kovid de tutamadı

Tetiği Kovid de  tutamadı

Bireysel silahlanmaya karşı mücadele eden Umut Vakfı’nın hazırladığı ‘Türkiye Silahlı Şiddet Haritası 2020 Raporu’na çarpıcı veriler yansıdı: 3 bin 682 silahlı şiddet olayında 2 bin 40 kişi hayatını kaybetti, 3 bin 688 kişi yaralandı. Geçen yıla göre artış sürdü. Fazladan 59 vaka daha yaşandı. Son 5 yılda silahlı şiddet yüzde 69 arttı. İlk sırada İç Anadolu bölgesi yer aldı. 2020’de İstanbul 205 ölümle en üst sıraya yerleşti.

Koronavirüs salgını nedeniyle 2020 yılının önemli bir bölümünün evde geçirilmesine rağmen, silahlı şiddet olayları artarak devam etti. Umut Vakfı’nın hazırladığı rapora göre, 2020’de basına yansıyan 3 bin 682 silahlı şiddet olayında 2 bin 40 kişi öldü, 3 bin 688 kişi de yaralandı. Raporda, bireysel silahlanmayı önleyici yasal düzenlemelerin yapılması gerektiği belirtildi.

Bireysel silahlanma ve bireysel şiddete karşı mücadele eden Umut Vakfı, ‘Türkiye’de silahlı şiddet haritası’ başlığıyla hazırladığı 2020 yılı raporunun sonuçlarını açıkladı.  

Koronavirüs salgınının bile şiddeti durduramadığına yer verilen rapora göre, 2020’de basına 3 bin 682 silahlı şiddet olayı yansıdı. Silahlı olayların 3 bin 128’inde ateşli silahlar (bin 303’ü tüfek, bin 825’i tabanca), 554’ünde ise kesici ve delici aletler kullanıldı.  

Salgın nedeniyle yılın önemli bir bölümünün evde geçirilmesine rağmen silahlı şiddetin azalmadığına dikkat çekilen raporda, bireysel silahlanmayı önleyici yasal düzenlemeler yapılması gerektiği belirtildi.  

Raporda şöyle denildi: “Günü gününe yerel ve ulusal medyada yaptığımız taramanın sonuçları; 2020’de de şiddetin azalması şöyle dursun, 3 bin 623 olayın gerçekleştiği 2019’a göre geçen yıl 59 olayın daha fazla yaşandığını ortaya koydu…  

Umut Vakfı olarak; 2020 Silahlı Şiddet Raporu’nu kamuoyuyla paylaşırken ‘Silaha karşı çıkmak şiddeti önler’ diyerek bir kez daha yetkililere sesleniyoruz; Bireysel silahlanmayı önleyin. Bireysel silahlanmayı önleyici yasal düzenlemeler yapın. Cezasızlığın önüne geçin.  

Bu şehir eşkıyalarının eylemleri sonucu adam öldürüp, yaraladıktan hemen sonra salıverilmesinin, elini kolunu sallayarak dolaşmasının, mağdurların daha da mağdur olmasının önüne geçin. Adalet ve hukuku üstün kılın. Her bireyin evde, okulda, trafikte, kısacası tüm yaşam alanlarında huzur ve güven için de yaşamasını sağlayın.”  

Vakfın, 2020 yılı raporunda 2015 yılıyla kıyaslandığında son 5 yılda silahlı şiddetin yüzde 69 arttığı dikkat çekti. 2015-2020 kıyaslamasında bazı bölgelerde de ciddi artışlar dikkat çekerken bazı bölgelerde ise olay sayılarında azalmalar görüldü.

En çok artış yüzde 90’la İç Anadolu Bölgesi’nde yaşandı. Son 5 yılda Marmara’da yüzde 75, Ege’de ise yüzde 71 artış dikkat çekti. Rapora göre, Marmara Bölgesi 2020’de suç oranının en çok olduğu yer oldu. Basına toplam 958 olayın yansıdığı bölgede İstanbul 205 kişinin öldüğü, 478 kişinin yaralandığı 441 şiddet olayı ile birinci sırada yer aldı.  

Raporda iller bazında 2020 yılında en çok olayın yaşandığı ilk 10 il ise İstanbul, Samsun, Adana, İzmir, Bursa, Konya, Antalya, Kocaeli, Ankara, Sakarya şeklinde belirtildi.  

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN