Trabzon'daki mahalle kömür tozu altında: Sağlıklarından endişe ediyorlar

Trabzon'daki mahalle kömür tozu altında: Sağlıklarından endişe ediyorlar

Trabzon'daki bir mahalleden taşınan çimento fabrikasının boş kalan arazisine depolanan kömürlerin tozu çevreyi kir içinde bıraktı. Sağlıklarından endişe eden vatandaşlar şikayette bulunurken KTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Yılmaz Bülbül, bu tozu solumanın ilerleyen zamanlarda akciğerlerde kalıcı hasar bırakabileceğine dikkat çekiyor.

Trabzon'un Değirmendere Mahallesi'nden taşınan çimento fabrikasının atıl arazisinde kömür depolanmaya başladı. Çimento yapımında kullanmak üzere depolanan kömürün tozu nedeniyle ev, iş yeri ve araçlar toz içinde kaldı.

Sanayi sitesi esnafı ve halk durumu Büyükşehir Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne şikayet etti. Çevreye yayılan toz ve hava kirliliği nedeniyle rahatsız olan halkın şikayetlerine karşılık fabrika bir açıklama yapmadı.

4-002.jpg

'TOZ YUTUYORUZ'

Sanayi esnafı Hamdi Çelik, "Limandan kamyonla getirdikleri tozlu kömürü buraya taşıyorlar. Yerler tamamen kömürle kaplanmış ve tozu ciğerlerimize işlemiş vaziyette. Madende çalışanlardan daha çok toz yutuyoruz burada. Buradaki kömürü nakledip yolları perişan ediyorlar. Biz burada mağdur durumdayız" dedi.

'HALK ÇİMENTOYU YETERİNCE SOLUMUŞTU'

Esnaf Rukiye Kurtoğlu, "Buranın halkı çimentoyu yeterince solumuştu. Yıkım kararı çıktığında hepimiz çok sevindik. Neticede, insan sağlığını tehdit eden, şehrin göbeğinde imalat vardı. Çimentodan kurtulduk ama şimdi yerini kömür tozu aldı ve biz bunu soluyoruz. İnsan sağlığı kaybedildiğinde tekrar kazanılması zor bir şey" ifadelerinde bulundu.

1-002.jpg

'AĞZIMIZDAN KÖMÜR TOZU ÇIKIYOR'

Kömür tozunun iş yerlerinin içine girdiğini söyleyen sanayi sitesi çalışanlarından Taner Köroğlu, "Akşam eve gidip elimizi yüzümüzü yıkadığımızda burnumuzdan, ağzımızdan kömür tozu çıkıyor. Şu anda sıkıntı olmuyor ama ilerleyen yaşlarda ne olacağımız belli değil. Bir an önce bunun buradan kaldırılmasını istiyoruz. Buradaki bütün esnafın ve insanları sağlığı için bir an önce buradan kaldırılmasını istiyoruz" açıklamasında bulundu.

'DIŞARI SIZMASINI ENGELLEYEMİYORLAR'

Değirmendere Kültür Derneği Başkanı Mehmet Akyüz de "Bu toz 10 kilometre kadar uzağa gidiyor. Kömür işinin buradan derhal kaldırılması lazım. Tozunu engellemenin mümkünatı yok, varsa işlerini yapsınlar, dışarı sızmasın. Bunu engelleyemiyorlar. Bir de kamyonları yüksek tonajlarla yüklüyorlar. Kömürü fazla doldurdukları için kamyon buradan çıkarken dökerek gidiyor" dedi.

2-001.jpg

'AKCİĞERDE DEPOLANMA İHTİMALİ VAR'

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yılmaz Bülbül, kömür tozunun akciğer hastalıklarına neden olabileceğine dikkati çekerek, şu açıklamaları yaptı:

"Kömür tozu, doğası itibariyle akciğere ulaştığında yok edilebilen, sindirilip ortamdan uzaklaştırılabilen partikül değil. Akciğerde depolanma ihtimali var. Bir kısmı öksürük ve balgamla atılabiliyor ama bir kısmı da akciğerlerde birikiyor. Kömür depoları, kamyonların yükünü boşalttığı sırada toz bulutu şeklinde ortama dökülebiliyor, salınabiliyor, yoğun toz bulutu olabiliyor. Bu solunma da daha sonraki dönemde akciğerlerde kalıcı bir hasara neden olabiliyor."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN