Uğur Şahin kimdir?

Uğur Şahin kimdir?

İskenderun’da doğup, 4 yaşında Almanya’ya göç eden Prof. Dr. Uğur Şahin, sahibi olduğu BioNTech firmasıyla Kovid-19’a karşı yaptığı çalışmalarla ön plana çıktı. Uğur Şahin, eşi Dr. Özlem Türeci ile birlikte aşı konusunda insanlığa umut oldu.

BioNTech'in, ABD'li ortağı Pfizer, yaptıkları Kovid-19 aşı çalışmalarının yüzde 90’a varan bir koruma sağlandığını duyurdu. BioNTech’in kurucuları arasında yer alan Türk kökenli Prof. Dr. Uğur Şahin ile eşi Dr. Özlem Türeci, Kovid-19 salgınını sona erdirecek bir aşı geliştirme konusunda küresel yarışta ön plana çıktı.

UĞUR ŞAHİN KİMDİR?

BioNTech'in CEO'su olan Prof. Uğur Şahin, Mainz Üniversitesi Tıp Merkezi'nde de çalışmalarını sürdürüyor. 


1966 yılında doğan Uğur Şahin, daha evvel de eşi Dr. Özlem Türeci ile beraber kurucusu olduğu Ganymed adındaki ilaç şirketinin Bilimsel Tavsiye Kurulu Başkanı olarak çalışıyordu. Onkolog ve immünolog olan Uğur Şahin, Hatay’ın İskenderun ilçesinde doğduktan sonra 4 yaşında ailesiyle beraber Almanya'ya göç etti.

Babası Köln'deki Ford fabrikasında çalışan Uğur Şahin, doktor olmak istiyordu. Bir fabrika işçisinin çocuğu için ulaşması zor bu hayali gerçekleştiren Uğur Şahin, bugün eşiyle beraber Almanya'nın en zengin 100 insanı arasında yer alıyor.

İngiliz Telegraph gazetesine göre Uğur Şahin ve eşi, ilk şirketleri Ganymed'i 1,4 milyar avroya sattı. BioNTech'in piyasa değer ise 20 milyar avroyu geçiyor.

Telegraph, kanser tedavisine odaklanan şirketin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla birlikte pandemiyle mücadeleye odaklandığını belirtiyor.

Ocak ayında Prof. Uğur Şahin, ekibini toplayarak yeni görevlerinin virüsü yenmek olduğunu kaydederek, bunun insani bir görev olduğunu belirtmiş.

Ticari başarısına karşın üniversitede ders vermeyi sürdüren Uğur Şahin, toplantılara elinde bisiklet kaskıyla giriyor ve akademisyen arkadaşları tarafından mütevazi biri olarak tanınıyor.

İŞTE UĞUR ŞAHİN’İN HATAY’DA DOĞDUĞU EV 

Prof. Dr. Uğur Şahin'in doğduğu İskenderun’daki ev kameralar tarafından görüntülendi. Şahin'in hemşehrileri, bu başarıdan mutlu olduklarını belirtti.

Kanserle alakalı yaptığı çalışmalarla adından sıkça söz ettiren Şahin, Kovid-19’a karşı BNT162b2 isimli aşı müjdesiyle de tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

ekran-resmi-2020-11-11-14-22-10.png

Sahibi olduğu BionTech şirketinde 80 civarında bilim insanı çalışan Şahin’in Hatay’daki komşusu eski İskenderun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sami Uygur, Şahin'in dünyayı sallayan bir isim olduğunu öğrenince mutlu olduklarını ifade etti. Şahin'in, Kurtuluş Mahallesi Şehit Oğuz Yener Caddesi'nde otururlarken komşusu olduğunu kaydeden Sami Uygur, ailesini yakından tanıdığını aktararak, onun ailesiyle olan bağlarını ve hatıralarını anlattı.

Şahin’in, çok küçük yaşta evvel Niğde'ye oradan da Almanya'ya gittiğini söyleyen Uygun, ünlü bilim insanının anne ve babasıyla kapı komşusu olduklarını belirterek, Şahin’in annesinin adı Kadriye, babasının adının da İhsan Şahin olduğunu bildirdi. Uğur'un dedesinin adının İbrahim, anneannesinin isminin de Kibare olduğunu bildiren Uygun, Uğur Şahin’in üç teyzesi, iki de dayısı olduğunu kaydetti.

Bunların içerisinden Melek teyzesinin İstanbul'da yaşadığını ancak uzun süredir onunla alakalı bir bilgi de alamadığını aktaran Uygur, Ufuk adında küçük kardeşinin ise Mersin'de yaşadığını söyledi. Annesinin bir ara Mersin'den ev aldığı bilgisini paylaşan Uygur, annesinin daha sonra Almanya'ya gittiğini ve orada vefat ettiğini bildirdi. Annesinin geçtiğimiz senelere dek İskenderun'a gezmeye gelip, gittiğini, her geldiğinde Uğur Şahin’in çok büyük çalışmalar yaptığını, ilaçlarla ilgili çalışmalarını anlattığını vurgulayan Uygur, Şahin'in kanser alanında olduğu gibi Kovid-19’da da dünyada yankı uyandıran çalışmalar yaptığını anımsattı.

"ONUNLA ÖVÜNÜYORUZ"

Mahallelerinin 'dünkü çocuğu' Prof. Dr. Uğur Şahin'e teşekkür eden İskenderun Gazeteciler Cemiyeti eski başkanı, gazeteci Sami Uygur (76), birçok bilim insanının Kovid-19’a karşı çalışmalar yaparken, Şahin'in öne çıkmasının Türkiye’de ve dünyada büyük sevinç uyandırdığını kaydederek, İskenderun’da her kesin Şahin’i tanıdığını, onunla övündüklerini ve mutluluk duyduklarını bildirdi.

"YAŞADIĞI EV BOŞ DURUYOR"

Bazı kişilerin Uğur Şahin'in Hatay’daki akrabalarına ulaşmaya çalıştığını belirten Sami Uygur, İskenderun'da hiçbir akrabası kalmadığını vurgulayarak, Türkiye'de de kaldığını zannetmediğini anlattı. Yeğenlerinin çoğunun da Avrupa'ya gittiğini söyleyen Uğur, İskenderun'da kaldıkları, yaşadıkları evin de bomboş, harabe şekilde durduğunu aktardı.

EŞİYLE DÜNYAYA UMUT OLDU

Almanya'da gurbetçilerin bilim insanı çocukları insanlığa umut oldu

Türk göçmenlerin çocukları olan Dr. Özlem Türeci ile Prof. Dr. Uğur Şahin, kurdukları biyoteknoloji firmasıyla Kovid-19’a karşı geliştirilen küresel aşı yarışında ilk sırada yer alıyor.

Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci’nin sahibi olduğu BioNTech'in yeni Kovid-19 karşı geliştirdiği potansiyel aşının yüzde 90'dan fazla etkili olduğunun açıklanmasıyla beraber, şirketin kurucuları arasında bulunan Türk göçmenlerin çocukları Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci, insanlığa umut olan bir başarıya imza attı.

BioNTech'in, ABD'li ortağı Pfizer ile önceki gün yaptığı açıklamaya göre, koronavirüse karşı geliştirilen BNT162b2 isimli aşı adayı, devam eden 3. aşama denemelerinde yüzde 90'dan fazla etkili olduğunu ortaya koydu. Bu şekilde ABD Gıda ve İlaç Dairesi'ne (FDA) acil durum onayı için başvuru yapılmasının önü açılmış oldu.

AZİZ SANCAR DA MARDİN'DE BU EVDE DOĞMUŞTU

2015 Nobel Kimya Ödülünü alan Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, 2 sene boyunca doktorluk yaptığı Mardin'in Savur ilçesindeki 3 katlı 36 odalı tarihî konakta doğup büyümüştü. Prof. Dr. Aziz Sancar’ın evi müzeye dönüştürüldü.

Büyükşehir Belediyesi ve Mardin Valiliği tarafından yapılan çalışmayla Sancar ailesinin yaşadığı 3 katlı ve 36 odalı tarihî konakta Prof. Dr. Aziz Sancar'a ait oda çalışma odası olarak tasarlanıp, günümüze dek yer aldığı bilimsel çalıştaylar, çalışmalar, Nobel Ödülü görselleri sergileniyor.
 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN