07.04.2020  17:34
SON GÜNCELLEME: 
07.04.2020  17:56
KAYNAK: 
KARARA.COM

Uzaktan eğitime Zoom yasağı

Milli Eğitim Bakanlığı, kişisel bilgilerin güvenliği konusunda şüphelere neden olan Zoom ve benzeri uygulamaların uzaktan eğitimde kullanılmasına yasak getirdi. Bakanlık, okullara gönderdiği talimat ile EBA TV dışında uzaktan eğitim yöntemlerinin kullanılmaması talimatını verdi.

+
-

Koronvirüs salgını nedeniyle gündemimize giren, uzaktan toplantı programı Zoom ile ilgili güvenlik açığı iddiaları kullanıcıları tedirgin ediyor. Belli bir süre ve kişi sayısına kadar kullanmanın ücretsiz olduğu programın, Türkiye'de bazı öğretmenlerden 58.5 dolar ücret kestiği iddiası gündeme gelmişti.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un ise 81 il müdürüyle yaptığı online toplantıda bu konuda masaya yatırıldı.

MEB'in öğrencilere Zoom benzeri programlar üzerinden ders anlatılmasına yasak getirirken, uzaktan eğitimin sadece EBA üzerinden yapılacağı yönünde talimat gönderdiği öğrenildi. 

Dünyada uzaktan toplantı için en çok tercih edilen programlardan biri olan Zoom'u kullanan öğretmenlerin hesabından ABD'nin ünlü perakende zinciri Walmart tarafından 58.51 dolarlık bir para çektiği iddia edilmişti. Bu paranın çekildiği bilgisi de bir ekran görüntüsü ile paylaşılmıştı. 

Ancak Zoom kullananların neden Walmart'tan fatura gittiği henüz bilinmiyor.

DİĞER HABERLER
Valilikten Grup Yorum konseri açıklaması
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan Siirt şehitleri için başsağlığı
34 kente seferler 4 Haziran'da
Bu yıl da bitmezse sokağa çıkamam
6 ilde acele kamulaştırma kararı
Salgınla mücadele bitmedi, rehavete kapılmayın
Hile yapmaya niyetliler